Jak planować wakacje to tylko z psem! W końcu to jeden z członków rodziny. W czasach, kiedy coraz więcej hoteli umożliwia przyjazd z pupilem za drobną dopłatą, zabranie ze sobą czworonożnego przyjaciela zamiast skazywania go na długie dni rozłąki to najlepsze rozwiązanie. Gdzie się jednak wybrać, aby spędzić niezapomniane wakacje z psem w Polsce? Zaraz to dla Was sprawdzimy!

Wyjazd z pupilem

Wakacje z psem – jak je zaplanować?

Wczasy z psem to nie lada wyzwanie, warte jednak każdego poświęcenia. Planując wyjazd z naszym pupilem, musimy jednak pamiętać o kilku sprawach. Zacznijmy od wyboru odpowiedniego miejsca. Istnieje mnóstwo hoteli, w których można zatrzymać się ze zwierzakiem. Trzeba jedynie zaznaczyć wcześniej w rezerwacji, że przyjedziemy z dodatkowym gościem. Często obiekt zapewnia legowisko, miski a nawet przekąski na powitanie dla pupila!

Wybierając hotel zwróćmy uwagę, czy w okolicy jest park albo chociaż kawałek trawnika, gdzie będziemy mogli swobodnie wyjść z psem na spacer. Oprócz tego pamiętajmy, że każdy zwierzak jest inny – jedne psy kochają biegać po łące, inne kąpać się w jeziorze a jeszcze inne najchętniej nie schodziłyby z kolan właściciela. Dlatego powinniśmy trzy razy się zastanowić, zanim zabierzemy typowego kanapowca w góry.

Szukając odpowiedniego miejsca na wspólny wypoczynek, warto też sprawdzić, czy w okolicy znajdują się restauracje i atrakcje, gdzie nie obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Mazury z psem

Kraina Wielkich Jezior to wspaniałe miejsce na wakacje z pupilem. Długie spacery z psem po lesie, kąpiele w jeziorku i wylegiwanie się na słońcu – brzmi jak spełnienie psich marzeń. Jeśli jednak macie bardziej ambitne plany, takie jak żeglowanie albo uprawianie innych sportów wodnych, to upewnijcie się, że nie będzie to zbyt stresujące przeżycie dla psa.

Jeśli zastanawiacie się, co można robić z czworonogiem na Mazurach, przedstawimy Wam kilka rozwiązań. Spacery po Puszczy Piskiej, żeglowanie z Żeglugą Mazurską (gdzie psy są mile widziane), zwiedzanie Wilczego Szańca, gdzie niegdyś miał kwaterę Adolf Hitler oraz Piramidy w Rapie, pływanie w kajakach i na rowerkach wodnych (sprawdźcie najpierw, jak psiak reaguje na takie atrakcje oraz czy nie jest za gorąco).

Urlop z psem w górach

Wyprawa z psem w góry brzmi bardzo kusząco. Zastanówmy się jednak, czy nasz przyjaciel ma odpowiednią kondycję, jeśli planujemy zdobywać górskie szczyty. Wchodzenie pod górę z psem na rękach może być nie lada wyzwaniem, a jest to częsty obrazek np. na Śnieżce. Należy też pamiętać, że nie do każdego parku narodowego wejdziemy ze zwierzakiem. Pojawia się pytanie, gdzie możemy się udać na spacery z psem? Do wyboru mamy pięć parków: Karkonoski Park Narodowy, Magurski Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Park Narodowy Gór Stołowych oraz Świętokrzyski Park Narodowy. Trzeba jednak zaznaczyć, że przez cały czas na szlaku trzeba trzymać pupila na smyczy ze względu na dzikie zwierzęta zamieszkujące park.

Jeśli wybieracie się na urlop w Tatry, możecie zaplanować wycieczkę na Gubałówkę i w Dolinę Chochołowską. Morskie Oko lepiej sobie odpuścić, gdyż wstęp z psem jest zakazany. Ci, którzy planują odwiedzić malowniczy Beskid Żywiecki mogą wejść na Praszywkę Wielką, Rycerkę Dolną oraz Przełęcz Przysłóp Potócki. Jeśli chcecie wybrać się w Góry Stołowe z psim przyjacielem wejdziecie na takie szczyty jak Wielka Sowa i Srebrna Góra. Dla wszystkich, którzy wybierają się w Karkonosze, możemy polecić zdobycie Śnieżki. Jednak, jak już wspomnieliśmy, zadbajmy wcześniej o kondycję psiaka, aby nie okazało się w połowie drogi że nie daje już rady. Przepiękne tereny czekają też na podróżujących z psem w Bieszczadach, gdzie szlaki nie są tak wymagające, a i tłok nie jest tak wielki.

Gdzie jechać z psem nad morze?

Wyjazd z psem nad morze to zawsze dobry pomysł, niezależnie od pory roku. Pieski kochają piasek, kąpiele pośród morskich fal oraz długie spacery po lesie. To też idealny scenariusz na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Jeśli planujecie wyjechać z psem nad Bałtyk, najlepiej wybrać miejscowość, która posiada plaże przyjazne psom.

Dobrym pomysłem jest też wybór mniej zatłoczonego kurortu – spacerowanie z pupilem pośród dzikich tłumów turystów może być stresującym przeżyciem dla zwierzęcia, ale też dla opiekuna. Nad polskim morzem mamy jednak kilka zakątków, gdzie można wypocząć z dala od tłumów, a zarazem w niedalekiej odległości od morza i blisko psiej plaży. 

Plaże przyjazne dla psów w Polsce

Z powodu na rosnące zainteresowanie, coraz więcej plaż zostaje udostępnionych dla psów. To świetna wiadomość dla właścicieli czworonogów. Do tej pory wchodząc na plażę z psem mogliśmy narazić się nie tylko na niepochlebne komentarze innych plażowiczów, ale także na mandat. Teraz wystarczy wybrać odpowiednią miejscowość i możemy bez problemu wejść z psem na plażę.

Oto miejsca, gdzie znajdziecie plaże przyjazne psom:

  • Świnoujście przy ul. Uzdrowiskowej
  • Międzyzdroje między wejściami L i M
  • Pobierowo plaże W i E
  • Pustkowo
  • Trzęsacz plaże W i E
  • Rewal plaże W i E
  • Niechorze
  • Pogorzelica
  • Radzikowo
  • Podczele
  • Darłowo plaże W i E
  • Rowy
  • Łeba plaża W
  • Kuźnica wejście 29
  • Jastarnia
  • Gdynia Babie Doły
  • Gdynia Kolibiki
  • Sopot wejścia 43-45
  • Gdańsk Brzeźno 

Wakacje z psem na Podlasiu

Podlasie to miejsce, którym powinni się zainteresować wszyscy psiarze. To idealny wakacyjny kierunek na wypoczynek na łonie natury. Podlasie obfituje w piękne miejsca, cztery parki krajobrazowe, ścieżki trekkingowe, spływy kajakowe… wymieniać można długo. Jest tu też coraz więcej miejsc na nocleg, które otwierają się na pobyty ze zwierzęciem. Pobyt z pupilem można zorganizować w domkach, w jednym z licznych w tym regionie gospodarstw agroturystycznych, a także w wybranych hotelach.

Co więc można robić w tym najpiękniejszym zakątku Polski? Po pierwsze – wędrować i podziwiać piękno nieskażonej przez człowieka natury. Dla psów otwarte są Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy oraz Narwiański Park Narodowy. Pamiętajcie jednak, że pies musi być przez cały czas na smyczy.

Jeśli wasz pupil nie ma nic przeciwko wycieczkom kajakowym, polecamy wybrać się na jeden z absolutnie zachwycających spływów po Narwiańskim Parku Narodowym. Można po drodze zobaczyć siedliska rzadkich gatunków ptaków (zamieszkuje tu ponad 200 gatunków ptactwa). Nie zapomnij założyć swojemu psu kapoka.

Wodnym kąpielom możecie oddać się też w Jeziorze Wigry. To jedno z najczystszych w Polsce jezior, idealne do wodnych kąpieli oraz uprawiania żeglarstwa. 

Najlepsze hotele przyjazne psom w Polsce

Podstawowym warunkiem udanego wypoczynku z psem jest znalezienie komfortowego obiektu, który jest dog friendly. Noclegi przyjazne psom są już w całym kraju, wystarczy jedynie znaleźć taki, który odpowiada standardem naszej rodzinie. Pamiętajmy jednak o kilku sprawach. Po pierwsze, starajmy się zabierać ze sobą psa możliwie wszędzie.

Najpierw pupil musi przyzwyczaić się do nowego miejsca. Inaczej może szczekać i zakłócić wypoczynek innym gościom. Po drugie zapytajmy, czy dla właścicieli psów wydzielony jest ogrodzony spacerniak, gdzie psy mogą załatwiać swoje potrzeby. Po trzecie, postarajmy się, aby dla naszego psa pokój hotelowy czy apartament w domku był swojsko urządzony – zabierzmy jego kojec z domu, zostawmy zabawki i miskę z wodą oraz jedzeniem. 

Podróżowanie z psem – o czym nie możesz zapomnieć?

Jeśli chcesz pojechać na wakacje z psem musisz dokładnie zaplanować przebieg podróży oraz bagaż dla pupila. Zacznijmy od przygotowań – przed wakacjami musimy udać się do weterynarza i sprawdzić, czy mamy wszystkie aktualne szczepienia. Przy zameldowaniu właściciel obiektu często wymaga od opiekuna przedstawienia książeczki ze szczepieniami, m.in. na wściekliznę. Szczegółowe informacje można uzyskać w regulaminie każdego hotelu. Będą u weterynarza warto zaopatrzyć się w środki na pchły i kleszcze oraz zaczipować zwierzę, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy.

Kolejnym etapem przygotowań jest spakowanie bagażu pupila. Co możemy zabrać?

  • smycz
  • kaganiec
  • obroża lub mocne szelki (sprawdzą się w górach)
  • zapas wody na podróż
  • miski (najlepiej składane)
  • koc/posłanie dla psa
  • kamizelka do pływania dla psa
  • identyfikator
  • książeczka zdrowia
  • zapas karmy i smakołyki
  • szampon
  • apteczka ze specyfikami dla pupila
  • przestronny transporter
  • wazelina ochronna na łapy (na upały i mrozy)

Uff, sporo tego, ale jeśli się już zabierzemy z tymi wszystkimi rzeczami, nasz pies będzie miał zapewnione bezpieczne i spokojne wakacje.