Polska na weekend przedstawia się bardzo kolorowo. W jakie miejsca warto pojechać i gdzie spędzić weekend? W nadchodzącym sezonie letnim warto uciec od zgiełku miasta i wybrać się do dzikich części Polski. A może właśnie planujecie city break i krótki wypad do najpiękniejszych miejsc w Polsce? Odkrywamy dla Was ciekawe propozycje na wizytę w Trójmieście, Krakowie, Toruniu, Poznaniu i nie tylko! Pięknych miejsc w Polsce nie brakuje – tylko trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. Sprawdźcie, jakie są idealne miejsca na niezapomniany weekend w Polsce!

Trójmiasto – Gdańsk, Sopot i Gdynia na weekendowy wypad

Weekend nad Morzem Bałtyckim brzmi dobrze! Nasze zestawienie 18 wyjątkowych miejsc na weekendowy wypad otwieramy wizytą w Trójmieście. Te trzy nadmorskie aglomeracje: Gdańsk, Sopot i Gdynia, mają do zaoferowania moc atrakcji a o każdej porze roku. Przede wszystkim piękne plaże: w Gdańsku — Brzeźno, Stogi, Jelitkowo, w Gdyni — Orłowo, Redłowo, Babie Doły, a w Sopocie — plaża przy molo. 

Miejsc, które warto odwiedzić w Trójmieście, nie sposób zobaczyć w jeden weekend. Można jednak tak zaplanować wypad, żeby poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Zwiedzanie warto zacząć od Gdańska. Rozpocznijcie spacerem po Głównym Mieście, zobaczcie Fontannę Neptuna, przejdźcie się ulicą Mariacką i zajrzyjcie do Dworu Artusa. Koniecznie obejrzyjcie Bramę Żuraw — najstarszy dźwig portowy w Europie. Warto też zwiedzić Muzeum Bursztynu, Narodowe Muzeum Morskie i Europejskie Centrum Solidarności. 

Trójmiasto - Magazyn Travelist

Następnie przenosimy się do kameralnego Sopotu. Zwykła tu wypoczywać polska śmietanka artystyczno-celebrycka. Stąd też eleganckie hotele, bary i restauracje. Największą i najbardziej popularną atrakcją Sopotu jest chyba molo — najdłuższe w Polsce. Godny polecenia jest też Krzywy Domek, Opera Leśna i latarnia morska. 

Wycieczkę kończymy na Gdyni, która też obfituje w liczne atrakcje. Serce miasta to Skwer Kościuszki, gdzie można podziwiać cumujące statki. Skoro jesteśmy przy statkach, można tu obejrzeć i zwiedzić od wewnątrz okręt-muzeum ORP Błyskawica i statek-muzeum Dar Pomorza. Najmłodszym z pewnością spodoba się Akwarium Gdyńskie oraz Centrum Nauki Eksperyment. Zwiedzanie można zakończyć na Klifie Orłowskim, którego nabrzeże sięga 40 metrów. To wspaniała atrakcja przyrodnicza. Z pewnością będziecie bardzo zadowoleni z nadmorskiego wypoczynku!

Kraków – weekend pełen atrakcji w królewskim mieście

Wybieracie się na kilka dni do Krakowa? Zobaczcie, co warto zobaczyć w Grodzie Kraka! Przed wami lista największych atrakcji miasta. Zwiedzanie trzeba rozpocząć od Starego Miasta, które notabene zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziecie tu kilka słynnych perełek: Sukiennice, Kościół Mariacki, wieża, zwana też Hejnalicą od grywanego na niej codziennie hejnału oraz wyjątkowa atrakcja — podziemia Rynku z wyjątkowym muzeum. Wizyta tu może być wyjątkowo przyjemna w upalne lato, kiedy na dole jest przyjemnie chłodno i ciemno. 

Kraków - Magazyn Travelist

Ciąg dalszy zwiedzania obejmuje historyczne zabytki, bardzo ważne dla mieszkańców Krakowa — to Barbakan i Brama Floriańska. A jeśli chcecie spędzić trochę czasu na łonie natury, wybierzcie się na Planty, gdzie znajduje się najstarszy krakowski park a niegdyś — dawne miejskie mury. Kiedy dopisuje pogoda, polecamy wybrać się na nocy rejs po Wiśle — niezapomniane doświadczenie!

Na koniec polecamy zostawić sobie najlepsze krakowskie kąski turystyczne, czyli majestatyczny Zamek Królewski na Wawelu, Wzgórze Wawelskie oraz Smoczą Jamę, gdzie legenda o Smoku Wawelskim jest wiecznie żywa. 

Poznań – rogale świętomarcińskie i ratusz z koziołkami

Poznań to miasto, które warto odwiedzić w listopadzie. Odbywa się tu wówczas wyjątkowe święto – obchody imienin Ulicy Świętego Marcina, zresztą bardzo hucznie obchodzone. Każdego roku 11 listopada na ulicach Poznania pojawiają się tłumy, które z niecierpliwością oczekują kolorowego korowodu, zajadają się rogalami świętomarcińskimi z białym makiem oraz gęsiną w lokalnych restauracjach. Coś wspaniałego! 

Poznań - Magazyn Travelist

Jeśli chcecie doświadczyć Poznania w nieco mniej zatłoczonej wersji, zobaczcie koniecznie słynny Ratusz, na którym można podziwiać trykające się koziołki — przedstawienie obejrzycie codziennie punktualnie o godzinie 12 i 15. Ciekawą atrakcją jest też Rogalowe Muzeum, gdzie upieczecie własnego rogala i dowiedzie się tajników tego poznańskiego przysmaku. Wyjątkową atrakcją jest też Zamek Cesarski oraz poznańska Palmiarnia. Krótko mówiąc — Poznań to idealne miasto na weekendowy city break!

Wrocław – stare miasto pełne krasnali i pięknych mostów

Kolejną destynacją w naszym rankingu jest Wrocław. Miasta mostów i krasnali nie trzeba chyba nikomu przedstawiać! To idealny cel na romantyczny weekend we dwoje. Czy może być bowiem coś lepszego niż wieczorna wizyta po najstarszej części miasta — Ostrowie Tumskim, który po zmroku oświetlony jest tylko światłem ulicznych latarni? Nieopodal znajdziecie most zakochanych, czyli Most Tumski znany z tego, że zakochani przypinają tam na dowód swojej miłości kłódki z inicjałami. 

Wrocław - Magazyn Travelist

Wrocław to też świetne miejsce na wypoczynek z dziećmi. Znajduje się tu jedno z największych ZOO w całej Europie oraz Afrykarium — jedyne na świecie oceanarium poświęcone tylko faunie Afryki, zjawiskowa Fontanna Multimedialna na Pergoli, czy też Hydropolis — centrum wiedzy o wodzie. 

Podczas wizyty we Wrocławiu obowiązkowa jest wizyta na Rynku, połączona z poszukiwaniem słynnych krasnali. Do największych atrakcji tego miasta należy też Pergola, Hala Stulecia i Panorama Racławicka. Kto jeszcze nie był, niech żałuje i szybko planuje wycieczkę! 

Łódź – miasto street artu i industrialnego klimatu

Kolejny zachwycający, a naszym zdaniem niedoceniany przystanek na polskiej mapie wyjątkowych miejsc na weekend, to oczywiście Łódź. Miasto ma wiele twarzy, ale z pewnością wrócicie stąd bardzo zadowoleni. Łódź zadziwia sztuką uliczną — w zakamarkach wypatrujcie kolorowych murali, które zachwycą niejednego. Można powiedzieć, że na ten moment jest ich tak wiele, że tworzą największą w Polsce galerię miejską pod chmurką. Do tworzenia murali przykładali rękę jedni z najbardziej znanych streetartowych twórców. Warto to zobaczyć na własne oczy.

Łódź - Magazyn Travelist

Będąc w Łodzi, możecie być zaskoczeni, jak miasto zmieniło się w ciągu ostatnich lat. Podziwiajcie zrewitalizowaną ulicę Włókienniczą, pełną eleganckich kamienic, wybierzcie się do unikatowego Centralnego Muzeum Włókiennictwa lub do Manufaktury, gdzie znajdziecie Muzeum Fabryki. A może macie ochotę poznać filmową twarz Łodzi? Znajdziecie ją w Muzeum Kinematografii.

Katowice i Nikiszowiec – śląska historia i nowoczesność

Chcecie poznać Śląsk? Zacznijcie od Katowic! To stolica województwa i naprawdę szybko rozwijające się miasto. Z pewnością trzeba przespacerować się ulicą Mickiewicza, która jest najważniejszą ulic katowickiego śródmieścia. Co więcej? Miłośnicy sztuki i zabytków sakralnych powinni skierować swoje kroki do Kościoła Mariackiego i Bazyliki św. Ludwika Króla. 

Katowice - Magazyn Travelist

Jeśli szukacie wyjątkowych historycznych atrakcji turystycznych — dobrze trafiliście. W Katowicach znajdują się dawne górnicze osiedla — Nikiszowiec i Giszowiec. Można tu podziwiać budynki, w których niegdyś mieszkali górnicy, zwiedzać dawną pralnię publiczną i magiel oraz Oddział Muzeum Historii Katowic — Dział Etnologii Miasta. Giszowiec został zaprojektowany jako osiedle — ogród. Z pewnością nie zapomnicie tej wizyty na długo. 

Będąc w stolicy Śląska, możecie też się wybrać na katowicki Spodek. Odbywają się tu koncerty gwiazd światowego formatu. Publiczność miała okazję podziwiać występy Stinga, Joe Cocker’a, Robbiego Williamsa oraz Metalliki. 

Mazury – romantyczna Kraina Wielkich Jezior

Mazury to jeden z najpopularniejszych kierunków na wakacje w Polsce. A jakby tak wybrać się tu tylko na kilka dni? Co wówczas warto zobaczyć? Wyprawę polecamy rozpocząć w Mikołajkach — popularnym kurorcie, położonym nad Jeziorem Mikołajskim. Nad brzegiem jeziora biegnie przepiękna promenada, którą można przespacerować się o zachodzie słońca. Ciekawym miejscem jest też Ostróda z Zamkiem Krzyżackim oraz jedno z najpiękniejszych mazurskich miasteczek — Reszel. 

Mazury - Mgazyn Travelist

Ciekawą aktywnością jest rejs po Kanale Elbląskim. Można też wypożyczyć rowerek wodny lub kajak i próbować swoich sił na wodach jeziora — akurat tych na Mazurach nie brakuje! Wyjątkowo malownicze jest Jezioro Śniardwy i tu przejdziemy do kolejnej pasji, którą realizują na Mazurach Polacy — to wędkowanie. Można tu łowić duże okazu szczupaka, sandacza czy też okonia. Na koniec warto wybrać się na festiwal country w Mrągowie, największe tego typu wydarzenie w kraju!

Zakopane i Tatry – weekend w górskim klimacie

Teraz przenosimy się do Zimowej Stolicy Polski — Zakopanego, gdzie również latem nie brakuje atrakcji. Piękne szlaki piesze i rowerowe, wyjątkowa góralska atmosfera i wszechobecne oscypki — tego miejsca nie da się odzobaczyć! Zakopane albo się kocha, albo nienawidzi. Zobaczmy, za co miliony Polaków kochają to miasto górali. Jeśli macie ograniczony czas na zwiedzanie, najlepiej rozpocząć od największych atrakcji Zakopanego — czyli Krupówek.

Zakopane - Magazyn Travelist

Na głównym deptaku miasta stłoczyli się sprzedawcy pamiątek, uliczni artyści, miejscowi szulerzy. Znajdziecie tu również restauracje oraz dyskoteki, oraz informację turystyczną. Z pewnością warto zwiedzić oddalone nieco od Krupówek Muzeum Oscypka, gdzie można zobaczyć, jak powstaje ten słynny ser z owczego mleka i spotkać się z Bacą. Zakopane to też niezmiennie Muzeum Tatrzańskie, Kaplica na Jaszczurówce, Muzeum Stylu Zakopiańskiego i stary cmentarz na Pęksowym Brzysku. 

Zakopane Zakopanem, ale nie sposób nie wspomnieć o szlakach turystycznych w Tatrzańskim Parku Narodowym, dla których przyjeżdża tu większość turystów. Rocznie Tatry odwiedza aż 4 mln turystów. Łącznie, dostępnych jest tu 37 tras o łącznej długości 275 km. Trasy różnią się stopniem trudności, więc znajdą tu coś dla siebie zarówno rodziny z dziećmi i seniorzy, jak i doświadczeni piechurzy. 

Kazimierz Dolny – artystyczna perła nad Wisłą

Kazimierz Dolny jest wyjątkowo uroczą miejscowością, w której z pewnością zakochacie się od pierwszego wejrzenia! Na jego zwiedzanie, w zależności od możliwości, możecie poświęcić jeden dzień lub cały weekend — jeśli chcecie się rozkoszować atrakcjami w stylu slow travel. Miasto jest położone nad Wisłą, co stwarza świetną okazję do spaceru nadwiślańskimi bulwarami albo na rejs po rzece. 

Kazimierz Dolny - Magazyn Travelist

Co jeszcze warto zobaczyć w Kazimierzu? Z pewnością przespacerować się po średniowiecznym ryneczku i kupić sobie wypiekanego koguta — to tutejszy specjał! Rynek często tętni życiem, szczególnie w sezonie letnim — odbywają się tu często jarmarki, koncerty i inne ciekawe wydarzenia. Koniecznie zobaczcie też studnie, które są symbolem Kazimierza Dolnego. Jeśli macie więcej czasu, wybierzcie się do wąwozów lessowych i na Górę Trzech Krzyży.

 

Toruń i Frombork – śladami Mikołaja Kopernika

Toruń to fascynujące miasto, które pokochał też Mikołaj Kopernik. Najsłynniejszy polski astronom spędził tam 18 lat. Jeśli fascynuje was jego historia, możecie ruszyć jego śladami. W Toruniu znajduje się Dom Mikołaja Kopernika — oczywiście przy ulicy Kopernika. Następnie możecie się udać do Planetarium, w którym można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kosmosie. 

Inne ciekawe atrakcje Torunia to Niewidzialny Dom z intrygującą wystawą, Bunkier Wisła, czyli XX-wieczny fort wojenny, Dom Legend Toruńskich, gdzie poznacie historie dotyczące miasta i jego mieszkańców w interaktywnej odsłonie. Spacerując po mieście, warto odwiedzić staromiejski Rynek z Ratuszem oraz pomnik Mikołaja Kopernika. 

Toruń - Magazyn Travelist

Jeśli już wyruszacie śladami Mikołaja Kopernika, koniecznie wybierzcie się też do Fromborka, gdzie astronom dokończył swojego żywota. Frombork jest dawną siedzibą biskupów warmińskich. Majestatyczne budynki z czerwonej cegły, gdzie niegdyś urzędowali biskupi, naprawdę robią wrażenie. Koniecznie zajrzyjcie do Bazyliki Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia NMP, która jest najstarszą katedrą na Warmii i pamięta jeszcze czasy Krzyżaków. To właśnie tu znajduje się grób Mikołaja Kopernika. Do zabytków związanych z astronomem należy też Wieża Mikołaja Kopernika oraz Muzeum — także Mikołaja Kopernika. Po takiej wycieczce z pewnością będziecie już wiedzieli wszystko na temat naszego wielkiego rodaka!

Bieszczady – cisza, natura i dzika przyroda

Bieszczadów nie trzeba nikomu przedstawiać. To samotnia Polaków, najbardziej dzikie miejsce w naszym kraju. Region przyciąga miłośników przyrody i wypoczynku w ciszy i spokoju. Jeśli macie zaledwie kilka dni na wizytę w tym miejscu, polecamy przede wszystkim wybrać się na malownicze szlaki, które wiodą na Tarnicę, Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską oraz na Bukowe Berdo. Wizyta w Bieszczadzkim Parku Narodowym również będzie niezapomnianym doświadczeniem. Jednak z pewnością warto tu spędzić nieco więcej czasu, aby poznać wszystkie zakątki, jakie oferują Bieszczady. 

Bieszczady - Magazyn Travelist

Karkonosze – pomysły na górskie wędrówki

Karkonosze to chyba, zaraz po Tatrach, najpopularniejsze miejsce na górski wypoczynek w Polsce. I nie ma się co dziwić – liczba atrakcji jest porażająca! Znajdą tu coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli, miłośnicy przyrody, górskich wędrówek, minerałów, legend. To piękne i bogate historycznie miejsce, które potrafi oczarować za każdym razem. Co więc powinniście zobaczyć podczas weekendowego wypadu? 

Karkonosze - Magazyn Travelist

Jeśli macie dobrą kondycję, polecamy wybrać się na jeden z symboli Karkonoszy — królową Śnieżkę. Na szczyt warto wyruszyć z samego rana, gdyż jest on niezwykle popularni wśród turystów. Co jeszcze musicie zwiedzić? Lista atrakcji jest tak długa, że ciężko coś wybrać! Z pewnością polecamy Wam wizytę w Karkonoskim Parku Ducha Gór, Muzeum Minerałów oraz Kopali Podgórze. Warta zobaczenia jest też ścieżka w chmurach Sky Walk w Świeradowie Zdroju. Jeśli macie trochę więcej czasu, wybierzcie się do Karkonoskich Tajemnic, które z pewnością spodobają się najmłodszym. A dla dorosłych ciekawym doświadczeniem będzie wizyta w Hucie Szkła Kryształowego Julia, gdzie można zakupić piękne wyroby z kryształu oraz wziąć udział w warsztatach. 

Dolny Śląsk – Europejskim Szlakiem Zamków i Pałaców

Europejski Szlak Zamków i Pałaców na Dolnym Śląsku to wyjątkowa atrakcja turystyczna, dzięki której odkryjecie bogate dziedzictwo historyczne regionu. Ta tematyczna trasa obejmuje ponad 20 historycznych obiektów. W ramach zwiedzania zobaczycie średniowieczne zamki i warownie, renesansowe rezydencje, barokowe pałace.

Dolny Śląsk - Magazyn Travelist

Wybierając się na Szlak Zamków i Pałaców możecie wziąć udział w grze, która polega na zbieraniu pieczątek ze wszystkich miejsc. Podczas podążania szlakiem zobaczycie takie obiekty jak Zamek Książ, Zamek Czocha, Zamek Grodziec, Zamek Chojnik, Pałac Wojanów, Pałac Łomnica i dużo więcej. Każdy z tych obiektów można zwiedzić z przewodnikiem i dowiedzieć się nieco o jego historii. Wspaniała przygoda! Bądźcie jednak przygotowani na to, że takie zwiedzanie może wam zająć kilka weekendów. 

Podziemne Miasto Osówka – miejsce dla miłośników tajemnic historii

Jedno z najciekawszych i najbardziej intrygujących miejsc na Dolnym Śląsku, w Głuszycy, to Podziemne Miasto Osówka. Niegdyś mieścił się tutaj obiekt wojenny, budowany pod kryptonimem Riese. Dzisiaj te ukryte sztolnie, podziemne korytarze i wartownie można podziwiać podczas zwiedzania podziemnej trasy turystycznej. Może akurat wam uda się odnaleźć słynny “Złoty pociąg”? Sprawdźcie sami!

Podziemne Miasto Osówka - Mgazyn Travelist

Pustynia Błędowska – Polska Sahara w Małopolsce

Prawdopodobnie nie wiedzieliście, że mamy w Polsce własną Saharę. To Pustynia Błędowska, która mieści się na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Na obszarze 33 km2 mieści się największy w Polsce obszar lotnych piasków. Pustynia ma 10 km długości i 4 km szerokości. Niegdyś pustynie była dużo większa — jej obszar zajmował aż 150 km2, ale na przestrzeni lat pustynia zaczęła zarastać. Dopiero na początku XXI wieku podjęto działania mające na celu przywrócenie dawnej świetności pustyni. Obszar objęty jest programem ochrony Natura 2000. 

Pustynia Błędowska - Magazyn Travelist

Góry Świętokrzyskie – Łysica, Święty Krzyż i gołoborza

Idealna wycieczka na weekend? Wypad w Góry Świętokrzyskie. Znajdziecie tu mnóstwo pięknych szlaków i atrakcji, a do tego niezatłoczonych. Góry Świętokrzyskie nie są jeszcze tak oblegane przez turystów jak Tatry czy Karkonosze, a kryją w sobie prawdziwe perełki. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Kielcach jest rezerwat przyrody Kadzielnia — wizytówka turystyczna całego regiony. Dawny kamieniołom zachwyca Skałką Geologów. Na miejscu można też zwiedzić jaskinie z nietoperzami. 

Góry Świętokrzyskie - Magazyn Travelist

Piękne szlaki czekają na was również na Łysicy. Można tu wejść szlakiem czerwonym — wyprawę można połączyć ze zwiedzaniem Świętej Katarzyny.  Według podań ludowych nocami zbierały się tu na sabat wiedźmy, aby odprawiać czary. Sprawdźcie, czy faktycznie jest to magiczne miejsce! Czarownice miały też gościć na Łysej Górze, gdzie postawiono klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, aby je odstraszyć a sam szczyt przemianowano na Święty Krzyż. Prowadzi tu przyjemny szlak, który można przejść spacerkiem lub wjechać kolejką. 

Ciekawym zjawiskiem, które warto odwiedzić w Górach Świętokrzyskich, są gołoborza, czyli obszary bezleśne. Zbudowane są z bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego, który powstał 500 mln lat temu. Robi wrażenie! Gołoborza znajdziecie w Świętokrzyskim Parku Narodowym. 

Pieniny – spływ Dunajcem i Trzy Korony

Pieniny to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, którego z pewnością nie zdążycie zobaczyć w weekend. Ale możecie spróbować poczuć klimat Pienin i świetnie się bawić, nawet jeśli macie tylko dwa dni, żeby wrócić tu później. A gwarantujemy, że jak już raz poczujecie magię Pienin, będziecie tu wracać. Co takiego ma do zaoferowania to urokliwe pasmo górskie? Przede wszystkim najstarszy park narodowy w Polsce — Pieniński Park Narodowy i jego szlaki. Do najpopularniejszych zaliczamy szlak na Trzy Korony i Sokolicę. Będziecie zachwyceni! A w dodatku istnieje wersja przyspieszona, gdzie w jeden dzień zdążycie zwiedzić oba szczyty! 

Pieniny - Magazyn Travelist

Będąc w Pieninach, musicie koniecznie wybrać się na flagową atrakcję tego regionu — spływ Przełomem Dunajca. Spływy odbywają się na drewnianej tratwie, która prowadzą flisacy. Podczas spływu flisacy zabawiają uczestników i opowiadają ciekawe historie o ważnych miejscach i lokalnych legendach. Po drodze można podziwiać piękno tutejszej przyrody. Będziecie pod wrażeniem!

Park Narodowy Ujście Warty – raj dla miłośników ptaków

Wyjątkowe miejsce na mapie Polski, gdzie będziecie mogli w 100% połączyć się z naturą, to Park Narodowy Ujście Warty. Żyje tu ponad 280 gatunków ptaków, w tym ponad 170 lęgowych. To prawdziwe królestwo tych skrzydlatych istot! Jeśli będziecie uważni, będziecie mieli okazję dostrzec krzyżówki, cyranki, gągoły, perkozki, zauszniki, kokoszki, wodniki i żurawie. A to tylko nieliczne spośród ptaków, które można tu spotkać. 

Park Narodowy Ujście Warty - Magazyn Travelist

Park można zwiedzać od świtu do zmierzchu. Nie ma tu wytyczonych szlaków, ale można poruszać się przygotowanymi ścieżkami. Są to: 

  • ścieżka przyrodnicza Ptasim Szlakiem 
  • ścieżka spacerowa Torfianka 
  • ścieżka przyrodnicza Mokradła
  • ścieżka przyrodnicza Olszynki

Co warto zwiedzić oprócz ścieżek? Z pewnością można podziwiać park i jego mieszkańców z wieży widokowej na Czarnowskiej Górce, w Chyrzynie lub wieży widokowej Olszynki. Wyjątkowym doświadczeniem będzie też wizyta w Przyrodniczym Ogrodzie Zmysłów.