Nad morzem, w górach, nad wodą – a nawet na wodzie, pośród lasów – a nawet w koronach drzew, na wsi, w wielkim mieście, a może tam, gdzie hektolitrami leje się wino „made in Poland”. Nie wiesz, gdzie spędzić urlop? Sprawdź nasze pomysły na wakacje w Polsce.

Wakacje w Polsce – jak, gdzie, z kim i kiedy?

Sprawdź hotele na wakacje w Polsce:

Dlaczego warto odpoczywać w Polsce?

 

Długi na 500 km pas złotego nadmorskiego piasku, 7 tys. zachęcających do sportów wodnych i kąpieli jezior, 4 tys. km szlaków górskich oraz 12 tys. km tras rowerowych o różnym stopniu trudności, ponad 20 malowniczych parków narodowych, 16 obiektów na liście UNESCO, ponad 600 restauracji umieszczonych w prestiżowym „Żółtym Przewodniku” Gault & Millau – to tylko niektóre z argumentów przemawiających za tym, by jechać na wakacje w Polsce! O atrakcyjności turystycznej naszego kraju świadczą zarówno bogata historia i dziedzictwo kulturowe, jak i ogromna różnorodność krajobrazu, mnogość atrakcji na wakacje z dziećmi czy dla aktywnych oraz smaczna regionalna kuchnia. Wszystko to otwiera przed spragnionymi urlopu wprost nieograniczone możliwości wypoczynku – dopasowanego idealnie do indywidualnych preferencji, potrzeb i oczekiwań. 

Bałtyckie kurorty dla czcicieli słońca i amatorów nadmorskich atrakcji. Dzikie i tajemnicze góry dla łowców przygód. Kręte rzeki i malownicze jeziora dla miłośników rekreacji z H2O w roli głównej. Wystarczy rzut okiem na turystyczną mapę Polski, by znaleźć na niej prawdziwe perełki, m.in. miejsca, które trafiły do ścisłego finału głosowania na 7 nowych cudów natury, jak i klimatyczne miasta, które oczarowały Davida Lyncha czy Stevena Spielberga. Ba, nawet zwolennicy zagranicznych wojaży i egzotyki będą Polską oczarowani i usatysfakcjonowani. W końcu w granicach kraju znajdują się i plaże piaskiem niczym na Malediwach, i wysokogórskie panoramy w iście alpejskim stylu. Nic tylko obrać cel i pakować walizki!

Uroki polskich miast

 

Inspirujące rajdy po muzeach, wystawach i galeriach, eksploracja wielowiekowych zabytków, wycieczka szlakiem kulinariów czy tour pełen rodzinnych atrakcji? A może wszystkiego po trochu, a może jeszcze coś na dokładkę? O tym, że wakacje w mieście mogą być pełne ekscytujących przeżyć, a city break wcale nie musi być okrojony do weekendu, przekonuje się coraz więcej turystów. Pokochaliśmy miejskie wyprawy! I to nie tylko do zagranicznych metropolii. Również w Polsce wiele jest miast i miasteczek wartych odwiedzenia, które świetnie się sprawdzą także jako miejsca na wakacje. 

Wrocław, Kraków, Łódź, Toruń, Poznań, Trójmiasto czy Warszawa mają do zaoferowania mnóstwo wszelkie maści atrakcji i rozrywek zarówno dla par, jak i na rodzinne wakacje. Czekają tam na nas nowoczesne, interaktywne muzea, historyczne zabytki, urokliwe uliczki, modne knajpki i tętniące życiem deptaki. Nie brak w nich również zielonych, malowniczych zakątków, złocistych skrawków – miejskich plaż czy parków wodnych i atrakcji, które z miejsca pokochają także mali podróżnicy. Liczba scenariuszy na miejski wypoczynek idzie w setki…

Znajdź hotele na miejskie wakacje:

Uroki polskich wsi

 

Są tacy, dla których wakacje to maraton po atrakcjach i emocjonujący pęd po popularnych turystycznych miejscówkach. A są tacy, którzy zamiast city breaku wolą… agro break. Dla których udane wakacje, to takie, którym towarzyszyć będą ptasie trele, szum lasu i zapach kwietnej łąki. I niewiele więcej… Polska wieś to istny raj, a zarazem najlepszy kierunek, żeby na chwilę skryć się przed wielkim światem. Pośród przyrody, zwierząt i pięknych widoków, w cichym otoczeniu, z domowym jedzeniem, gdzieś, gdzie można się poczuć jak na wakacjach u dziadków na wsi.

Wakacje w Polsce pod znakiem agroturystyki

Jeśli wakacje na wsi, to bardzo często w gospodarstwie agroturystycznym. A tych w Polsce mamy ok. 8 tys. Najwięcej obiektów znajdziemy w Małopolsce, na Podkarpaciu, na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu. Wiejskich azyli na urlop w Polsce z dala od miejskiego zgiełku nie brak też na Podlasiu, Mazowszu czy Dolnym Śląsku. Na miłośników agro breaku czekają tam piękne krajobrazy, czyste powietrze, spokojne, naturalne otoczenie, lokalna kuchnia, ale i kontakt ze zwierzętami czy atrakcje dodatkowe. 

Gospodarze obiektów oferują swoim gościom m.in. przejażdżki konne, organizują dla nich ogniska, uczą piec chleb, robić ser i masło, zapraszają do udziału w pracach gospodarskich. Dzieci mogą karmić zwierzęta i hasać do woli po trawie, a aktywni ruszyć na rowerową przejażdżkę po okolicy. Wakacje, podczas których czas zamiast wskazówek zegara wyznacza rytm przyrody, mogą być spełnieniem marzeń dla wszystkich zabieganych i zapracowanych.

Oryginalne wakacje w Polsce

 

Podlasie

Dzika przyroda, spokój, mnóstwo pięknych miejsc poza utartym szlakiem, skryte wśród pól wsie i owiane magią przepiękne miasteczka, istny tygiel kulturowy, a na dokładkę Białowieski Park Narodowy, czyli ostatni naturalny, nieprzekształcony przez człowieka ekosystem leśny w Europie – jeśli szukacie miejsca na wakacje w Polsce w stylu slow, koniecznie rozważcie Podlasie. Jeśli chcecie poznać ten wyjątkowy region w szerszej perspektywie, pomyślcie o dogodnie położonym obiekcie noclegowym. 

Doskonałą bazą wypadową do odkrywania sekretów Podlasia będzie m.in. Białystok, Supraśl, Augustów, Białowieża, Hajnówka i Tykocin. Co warto odwiedzić na Podlasiu? Oczywiście podlaskie puszcze: Augustowską, Białowieską i Knyszyńską, ale również barwną Krainę Otwartych Okiennic w dolinie Narwi oraz meczety we wsiach Kruszyniany i Bohoniki przez, które przebiega Szlak Tatarski. Warto się wybrać również w podróż po podlaskich cerkwiach i sprawdzić, jak prezentują się najwyższe mosty w Polsce – przedwojenne wiadukty kolejowe w Stańczykach – a także zwiedzić zabytkową stolicę Podlasia.

Odkryj najciekawsze zakątki królestwa natury – poznaj atrakcje Podlasia i Suwalszczyzny.

Kaszuby

Wedle legendy niezwykła uroda Kaszub pochodzi stąd, iż sam Stworzyciel porozrzucał tu resztkę tego, czego zbywało mu kreacji świata…a więc wszystkiego po trochu. I łatwo w to uwierzyć, patrząc na wielobarwny patchwork łąk, lasów i pól, wzgórz i dolin oraz gotyckiej architektury zamkowej i urokliwych wiosek, których mieszkańcy wciąż rozmawiają w swoim tradycyjnym języku. 

Nie mniej zróżnicowane niż krajobraz Kaszub, są dostępne na miejscu formy aktywności. Można wygrzewać się na brzegu jednego z Jezior Wdzydzkich lub eksplorować okolicę na dwóch kółkach (krętymi ścieżkami w Borach Tucholskich) albo na pokładzie kajaka (podążając nurtem Raduni). Na amatorów historii i zwiedzania czeka najstarszy polski skansen we Wdzydzach Kiszewskich i XIV-wieczna kolegiata w Kartuzach. A gdyby tego było mało, lista miejsc wartych odwiedzenia jest znacznie dłuższa. Zawsze można wpaść do Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie, Muzeum Ceramiki Kaszubskiej, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (z najdłuższą deską świata) lub zaplanować eskapadę nad morze. 

Zanurz się w sielskim klimacie podczas lektury artykułu nt. największych atrakcji Kaszub.

Domki na jeziorze

Wakacje nie nad wodą, ale na wodzie – brzmi ekscytująco? I takie jest. Jeśli szukacie nietuzinkowego sposobu na spędzenie urlopu w kraju, noclegi w domkach na jeziorze przewyższą Wasze najśmielsze oczekiwania. Mieszkanie na jeziorze czy rzece to gwarancja niesamowitych widoków, którymi można cieszyć się przy porannej kawie, w czasie popołudniowego leniuchowania i wieczornej posiadówki, chłonąc ciszę, spokój, odgłosy natury i uspokajający szum wody.

Domki na wodzie znajdziemy w Polsce m.in. na jeziorze Jamno w Mielnie, na Jeziorze Ślesińskim na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, na jeziorze Bukowo w nadmorskiej miejscowości Mierzeja Dąbkowice, na Mazurach – na Jeziorze Rajgrodzkim – czy na tafli rzeki Brdy w Bydgoszczy. Nie brakuje w nich przeszkleń dla spotęgowania efektu panoramicznych widoków, aneksów kuchennych, łazienek i nowoczesnego wyposażenia. Marzycie o choćby kilku dniach na wodzie? Ponoć taki wypoczynek regeneruje z prędkością światła. Sprawdźcie sami!

Domki na drzewie

A teraz coś, co kochają dzieci i o czym (skrycie) marzą dorośli – najprawdziwsze domki na drzewie. W dodatku takie, w których można spędzić wspaniały urlop w zieleni, ale bez rezygnacji z komfortu, ciepłej wody, a nawet kablówki, dostępu do Wi-Fi czy sauny (tak, domek z prywatną sauną można też upolować). Beztroski wypoczynek w koronach drzew to świetna okazja, żeby odetchnąć od przyziemnej codzienności, usłyszeć w końcu własne myśli i zbratać się z przyrodą. Bo bliżej natury się nie da!

Domki na drzewie w Polsce znajdziemy m.in.: w Nałęczowie, w wiosce Strzelinko na Pomorzu k. Słupska, w miejscowości Pstrągowa u wrót Bieszczad, w lubelskiej wiosce Sobibór k. Włodawy, w podkrakowskim Zatorze, w pobliżu Parku Rozrywki Energylandia. Pobudka w koronach drzew może być jednym z bardziej unikatowych urlopowych doświadczeń. Sprawdźcie sami!

Szlakiem polskich winnic

A może, by tak rzucić wszystko i jechać na wino do Zielonej Góry? Kuszące, ale polska stolica winobrania to nie jedyne miejsce w kraju, gdzie warto pojechać, by skosztować napoju bogów. Najwięcej – bo aż 3/5 wszystkich winnic w naszym kraju – zajedziemy na Podkarpaciu. Także i małopolski fragment kraju, rozciągający się wzdłuż koryta Wisły od Zawichostu po Puławy, to kraina winem płynąca. Gdyby to sam Bachus planował wakacje, na pewno udałoby się do Krakowa. W końcu to, na nasłonecznionych zboczach Wawelu odkryto najstarsze ślady uprawy winorośli. 

Dużą popularnością wśród enologów (i wysokoprocentowej zabawy) cieszą się sandomierskie obchody Święta Młodego Wina, Weekend Otwartych Winnic czy festiwal Czas Dobrego Sera i Wina. Ale i pozostałe dni w roku, zwłaszcza te wakacyjne, nadają się, by wkroczyć na Sandomierski Szlak Winny. Wisienką (a może raczej winogronem) na winnym torcie w kraju nad Wisłą jest Dolny Śląsk. Znajdziemy tu nie tylko najpiękniejsze zamki i pałace, ale i największą oraz najwyżej położoną winnicę w Polsce. Wysokie procenty na wysokościach…czemu by nie spróbować?

Przeszło 200 winnic, ponad 5 000 hektolitrów napoju bogów produkowanych rocznie i 850 lat historii winobrania… poznaj wszystkie szlaki polskich winnic jeszcze dziś, choćby wirtualnie.

Znajdź noclegi na nietuzinkowe wakacje w Polsce:

Ciekawe miejsca warte zwiedzania

 

Długie na 500 km wybrzeże Bałtyku. Aż 46 (różnych od siebie jak Bieszczady od Tatr) pasm górskich. Około 1000 miast na ekscytujący city break i 43 razy tyle wsi na agrowczasy lub weekend na łonie natury. Ponad 9 tys. jezior i niemal 60 rzek. A do tego niezliczone miejsca, w których historia wciąż zdaje się być żywa. W całej Polsce jest tyle atrakcji, że 365 dni całego roku to za mało, by odkryć je wszystkie. 

Dokładny kierunek zwiedzania zależy od preferowanej formy spędzania wolnego czasu, a także od tego, w jakiej części kraju planujemy pobyt. Jedni marzą o beztroskim relaksie na plaży, drudzy o ucieczce od cywilizacji w mazurskie ostępy, a jeszcze inni o ekscytującym weekendzie w sercu tętniącej życiem metropolii. Style podróżowania mogą różnić się od siebie jak szczyty Tatr od bałtyckiego brzegu lub jak relaks singli od urlopu wielodzietnej rodziny.

Jednak bez względu na wszystko powyższe, istnieją na mapie Polski miejsca mniej znane, które warto zobaczyć choć raz w życiu. I bynajmniej nie mamy tu na myśli TOP atrakcji na skalę świata, najpiękniejszych miejsc z zestawień „must see” czy pozycji z listy UNESCO. Chodzi o anomalie przyrody, zjawiska i obiekty, z których każde określić można mianem… dziwnych. Zdziwieni? To wygooglajcie mofetę w Jastrzębiku k. Muszyny, poczytajcie o skrzyżowaniu rzek w Wągrowcu, zapuście się w krzywy las k. Gryfina albo spróbujcie jazdy samochodem w miejscu anomalii grawitacyjnej w Karpaczu. Emocje gwarantowane – a wszystko poza granicami normy i w granicach naszego kraju! 

Daj się zaskoczyć, czytając nasz artykuł pt. „Najdziwniejsze miejsca w kraju”.

Czy tanie wakacje są jeszcze możliwe?

 

Czy tanie wakacje w cieniu rosnącej inflacji są w ogóle możliwe? Jak zaplanować niedrogi wypoczynek, aby dobrze wypocząć i jednocześnie nie nadwerężyć portfela? Te pytania zadaje sobie w tym roku wielu Polaków, którzy po pracowitym roku, ciężkiej zimie i trudnej wiośnie odliczają dni do wakacji, a jednocześnie główkują, jak je zorganizować, aby zminimalizować wydatki i nie przepłacić.

Jak spędzić wakacje w Polsce, które będą jednocześnie udane i tanie? Przedstawiamy kilka wskazówek:

  1. Planuj z wyprzedzeniem – zostawienie wszystkiego na ostatnią chwilę często ogranicza nasz wybór miejsc w Polsce na wakacje i utrudnia znalezienie ofert urlopowych w niższej cenie. Dodatkowo określenie wakacyjnego budżetu i ułożenie planu wypoczynku zawczasu pozwoli na zminimalizowanie niespodziewanych, a czasem impulsywnych wydatków
  2. Planuj wypoczynek poza ścisłym szczytem sezonu – dzięki temu za ten sam standard i długość pobytu zapłacisz znacznie mniej niż w najwyższym sezonie, a jednocześnie unikniesz tłumów na szlakach, plaży czy kolejek do atrakcji turystycznych
  3. Wybierz taki termin pobytu, którego zarówno koniec, jak i początek nie będzie wypadał w weekend – obiekty noclegowe za pobyt w weekendy ustalają często wyższe stawki niż za noclegi w dni powszednie
  4. Wyjedź w liczniejszym gronie – w grupie nie tylko raźniej, ale i taniej. Wynajmując duży domek lub apartament na kilka osób (z grupą znajomych lub np. w dwie rodziny z dziećmi), zaoszczędzimy na kosztach noclegu. Tak samo sprawa ma się z podziałem kosztów podróży – gdy cenę za przejazd podzieli się na kilkoro uczestników wypadu, wyjdzie taniej
  5. Rozważ pobyt w mniejszej, mniej popularnej miejscowości turystycznej – nie dość, że możesz dzięki temu uzyskać lepszą cenę za nocleg niż w dużym kurorcie, to jeszcze unikniesz typowo wakacyjnego gwaru
  6. Nie celuj w samo centrum – zakwaterowanie przy plaży, przy głównym deptaku, w samym centrum miejscowości, choć kuszące, jest zwyczajnie droższe. Wybierz taki obiekt noclegowy, który może i będzie położony nieco w oddaleniu od głównych atrakcji, ale jednocześnie będzie z dobrym dojazdem/dogodną trasą (np. w pobliżu przystanku autobusowego) do atrakcji turystycznych, na plażę czy na szlak
  7. Zrób rekonesans i zaplanuj zwiedzanie – stwórz listę miejsc i atrakcji, które chcesz odwiedzić, sprawdź i wynotuj ceny biletów wstępu w zależności od terminu i dnia tygodnia, a następnie w oparciu o to opracuj plan zwiedzania, aby skorzystać jak najbardziej z okazyjnych warunków. Dodatkowo rozeznaj się, czy muzeum, galeria lub jakakolwiek inna atrakcja na Twojej liście nie oferuje bezpłatnych wejściówek albo biletów w promocyjnych cenach w poszczególny dzień albo po spełnieniu konkretnych warunków. Gruntowny rekonesans i dobry plan zwiedzania pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy
  8. Zapoluj na kartę zniżkową – sprawdź, czy miasto, kurort, region, do którego się wybierasz, nie oferuje turystom specjalnych kart zniżkowych na atrakcje, restauracje i udogodnienia na miejscu. Przykładowo na Podhalu funkcjonuje Karta Tatrzańska, którą możemy otrzymać w obiekcie, w którym mamy zarezerwowany nocleg (o ile bierze on udział w akcji)
  9. Poszukaj rabatów na lokalne atrakcje tam, gdzie śpisz – zapytaj w miejscu swojego zakwaterowania, czy dany obiekt nie dysponuje dodatkowymi zniżkami dla swoich gości na pobliskie atrakcje. Często hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe negocjują dla swoich gości dodatkowe rabaty w zaprzyjaźnionych obiektach – muzeach, parkach rozrywki, parkach linowych, obiektach sportowych, aquaparkach, restauracjach i wielu innych miejscach atrakcyjnych dla turystów
  10. Sprawdź, gdzie zjesz dobrze i tanio – zobacz, jak wygląda baza gastronomiczna tam, gdzie się wybierasz. Stwórz listę punktów gastronomicznych, w których możesz zjeść smaczny, zgodny z Twoimi preferencjami posiłek – weź pod uwagę menu, ceny i opinie gości poszczególnych lokali. Dzięki temu unikniesz wyboru restauracji czy baru pod wpływem głodu – który może i jest najlepszym kucharzem, ale dobrym doradcą podczas niskobudżetowego wyjazdu już niekoniecznie

Poszukaj miejsc na tanie wakacje w Polsce:

Gdzie na wakacje dla młodych?

 

Jakie będą idealne miejsca i kierunki na wakacje w kraju dla młodych 18+? Spragnieni imprez, dobrej zabawy, szaleństwa, ale i wypoczynku młodzi ludzie świetnie odnajdą się w większym mieście albo w jego okolicy. Taka lokalizacja sprawi, że będą oni mieli swobodny dostęp do pubów, klubów, dyskotek oraz wakacyjnych rozrywek, których w metropolii (tj. Warszawa, Kraków, Wrocław bądź Poznań) czy większym turystycznym kurorcie nie brakuje.

Świetnym pomysłem są wakacje nad morzem – np. w Mielnie, czyli „polskiej Ibizie”, która jest mekką ludzi młodych. Kurort słynie z pięknej, szerokiej na 25 m plaży i… największego na całym Wybrzeżu zagęszczenia nocnych klubów, dyskotek oraz barów. Latem, gdy muzyczne hity raz po raz podrywają z krzeseł i piasku do tańca, a kołowrotek atrakcji wiruje, poczuć się tu można jak na Ibizie. 

A jeśli nie Mielno, to Trójmiasto – a zwłaszcza doskonałe miejsce dla wielbicieli hulanek do białego rana, czyli imprezowy Sopot. Tam również nie brak okazji do dobrej zabawy – na plaży, w którymś z klubów przy słynnym Monciaku czy na molo. Dodatkowo co roku, w lipcu odbywa się tu wielkie święto miłośników muzyki klubowej – Sunrise Festival. A po imprezce, dla urozmaicenia – można się wybrać na zwiedzanie najciekawszych miejsc Gdańska, odwiedzić gdyński port czy zaszaleć w aquaparku w Redzie.

Na wakacje dla młodych znakomicie nadają się Tatry – z tętniącym życiem do białego rana Zakopanem na czele. W mieście pod Giewontem można poczuć klimat zabawy i wakacyjnej beztroski, poszaleć w rytmie klubowej lub góralskiej muzyki, odpocząć, a później wyruszyć na szlaki, odwiedzić aquapark lub pobliskie termy bądź ruszyć szlakiem zakopiańskich muzeów. Do wyboru, do koloru!

A może wypad do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich na żagle, biwakowanie ze znajomymi pod namiotem na Podlasiu (lub w każdym innym zakątku Polski) albo wynajęcie domku w jednym z malowniczych miejsc w naszym kraju? Trzy razy tak! Każda z tych propozycji okaże się znakomita dla tych, którzy lubią spędzać czas pod chmurką, blisko przyrody i z nutką improwizacji.

Aktywności w Polsce – wypoczynek czy szaleństwo?

 

Wakacje – aktywnie czy leniwie? Przede wszystkim tak, jak lubimy. Dla osób, które uwielbiają  aktywny wypoczynek, idealnym rozwiązaniem na wakacje będą góry i piesze lub rowerowe wyprawy na szlaki, eksploracja jaskiń (np. w Dolinie Kościeliskiej), mogą one też wybrać się na spływ (np. spływ łodzią w Dolinie Popradu czy rafting przełomem Dunajca). Znakomitą opcją okażą się także eskapady na Mazury i Suwalszczyznę, gdzie znajdziemy sieć malowniczych tras rowerowych wokół jezior i lasów oraz świetną bazę do uprawiania sportów wodnych. Ale i nad morzem można spędzić aktywne wakacje. Spróbować swoich sił w windsurfingu lub kitesurfingu (choćby na Półwyspie Helskim lub w Świnoujściu), zanurkować w głąb morza w poszukiwaniu zatopionych wraków, zdobyć najwyższą w Polsce wydmę (Wydmę Łącką w Słowińskim Parku Narodowym) czy wypożyczyć rowery i przemierzać osławiony R-10 – szlak dookoła Bałtyku.

Spragnieni ciszy i spokoju oraz beztroskiego wylegiwania się znakomicie odnajdą się nie tylko w klimacie plażowym, ale i w gospodarstwie agroturystycznym czy w SPA, w którym jedynym „zmartwieniem” będzie wybór, czy najpierw sesja w saunie, czy bąbelki w jacuzzi.

Noclegi dla aktywnych i miłośników nicnierobienia – znajdź hotel dla siebie:

Wakacje w Polsce z psem

 

Wakacyjne wyjazdy z czworonogiem z roku na rok zyskują na popularności. Zamiast zastanawiać się, jak zorganizować opiekę dla pupila na czas naszej nieobecności, wolimy zabrać go ze sobą. Tym bardziej, że coraz więcej hoteli i obiektów wypoczynkowych nie tylko akceptuje zwierzaki, ale nawet przygotowuje dla nich specjalne udogodnienia na miejscu, takie jak posłania, koce, miski, a nawet zabawki czy przekąski.

Polska to idealny kierunek na wakacje z psem – do większość miejsc dojedziemy łatwo samochodem lub pociągiem, a w dodatku możemy tak zorganizować podróż, żeby nie była zbyt wyczerpująca dla pupila. Gdzie pojechać na wakacje z psem? Miejsce wypoczynku najlepiej wybrać zgodnie z własnymi preferencjami oraz przy uwzględnieniu potrzeb, kondycji i możliwości swojego czworonożnego przyjaciela. 

Jeśli uwielbiamy spacery i wędrówki, a nasz zwierzak jest aktywny i ma dużo energii, możemy spędzić urlop na szlaku. Zarówno w górach (w Tatrach, Beskidzie Śląskim czy Bieszczadach), jak i innych regionach Polski. Dobrym kierunkiem w takim wypadku będą parki narodowe oraz krajobrazowe. Ponieważ nie wszystkie pozwalają na wizyty z psami, warto sprawdzić wcześniej, które są psiolubne, a które wypuszczają zwierzaki tylko na określone szlaki. Czworonogi są mile widziane m.in. w Ojcowskim Parku Narodowym, Parku Narodowym Gór Stołowych, Wigierskim Parku Narodowym, Roztoczańskim Parku Narodowym (z wyjątkiem Bukowej Góry), ale także w kilku innych. Jeśli chodzi o parki krajobrazowe, to w Polsce mamy ich aż 125, z czego duża część jest dostępna na odwiedzających z psami (z wyłączeniem rezerwatów przyrody).

Jeśli nasza międzygatunkowa ekipa kocha wodę i wszystko, co z nią związane, świetnym pomysłem na wakacje z czworonogiem będzie wyjazd nad morze, rzekę lub jezioro. Spacery po plaży, zabawy w wodzie, pływanie, wylegiwanie się na brzegu, a nawet spływy kajakowe czy wyprawy tratwą – scenariuszy wypoczynku z psem nad wodą jest naprawdę dużo. Jeżeli zdecydujemy się na wakacje z psem nad morze, zwłaszcza w szczycie sezonu, warto żebyśmy zorientowali się, czy i gdzie w okolicy są psie plaże. Nad Bałtykiem znajdziemy je m.in. w Dębkach, Białogórze, Łebie, Świnoujściu oraz w Karwieńskim Błocie Drugim.

Przeczytaj, gdzie można wybrać się na wakacje z psem nad morze.

A może wakacje ze zwierzakiem pod znakiem city breaku? Jeśli nasz ogoniasty przyjaciel dobrze odnajduje się w wielkomiejskiej dżungli, a my uwielbiamy wypoczywać „na mieszczucha”, możemy śmiało jechać do Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Łodzi czy Trójmiasta. Dla właścicieli czworonogów jest dostępna coraz większa liczba atrakcji na miejskie wczasy w Polsce. Z pieskiem bez problemu wejdziemy do wielu restauracji i sklepów, ponadto w miastach czekają na nas plaże, trasy spacerowe, rejsy po jeziorze i wiele innych atrakcji.