77 ośrodków narciarskich, przeszło 800 wyciągów, w tym ponad 60 kolejek linowych, i jedno pragnienie, by w trakcie białego szaleństwa w Polsce nie natrafić na muldę. Które miejsce w Polsce oferuje najlepsze warunki dla początkujących narciarzy, gdzie zaszaleją doświadczeni zjazdowcy i gdzie najlepiej odnajdą się fani snowboardu i zimowego freestyle’u na nartach lub desce? Odpowiadamy i podpowiadamy – oto subiektywna lista najlepszych stoków i ośrodków narciarskich w sezonie 2018/2019

Zobacz najnowszy ranking ośrodków narciarskich 2021 – kliknij tutaj!

Szczyrk – SON i COS

Ranking ośrodków narciarskich - Szczyrk

Ośrodek sportów zimowych w polskich Beskidach nie tylko otwiera ranking na najlepsze polskie ośrodki narciarskie, ale i bez wątpienia króluje na podium największych inwestycji w infrastrukturę narciarską w naszym kraju w tym… stuleciu. Wszystko za sprawą słowackiej spółki Tatry Mountain Resorts, która od momentu zakupienia udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim w 2015 roku, funduje tu zmiany w tempie szybszym niż prędkość topnienia śniegów pod wpływem promieni wiosennego słońca.

10-osobowa gondola, 5 nowych krzesełek, bezdotykowe bramki, poprawa i rozbudowa instalacji sztucznego naśnieżania i wreszcie poszerzone i wyprofilowane trasy o łącznej długości ponad 20 km – całość robi ogromne wrażenie. Co więcej, już od kilku sezonów funkcjonuje tu wspólny karnet umożliwiający korzystanie zarówno z tras Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, jak i sąsiedniego Centralnego Ośrodka Sportowego. Czy ktokolwiek jeszcze ma wątpliwości, gdzie na ziemiach polskich poszukiwać narciarskiego eldorado?

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Szczyrku i rezerwuj nawet 69% taniej! »

Białka Tatrzańska

Ranking ośrodków narciarskich 2019 - Białka Tatrzańska

Aż trzy razy z rzędu kompleks Kotelnica Białczańska z Białki Tatrzańskiej otrzymał zaszczytny tytuł Poland’s Best Ski Resort. Nagrody World Ski Awards, wręczane w austriackim Kitzbuehel, to jedne z najbardziej prestiżowych na świecie, które wyłaniane są poprzez głosowanie najlepszych specjalistów, działających w branży turystyki narciarskiej. I nie ma się co dziwić – w końcu ta najpopularniejsza narciarska lokalizacja na Podhalu co roku udowadnia, że można w Polsce stworzyć supernowoczesny, przyjazny całej rodzinie ośrodek na miarę najlepszych wzorców z Austrii czy Francji.

I mimo że technicznie w Białce działają obok siebie 3 różne stacje narciarskie – Kotelnica, Bania i Kaniówka, wszystkie je wreszcie połączono, tak iż pracują jak jeden organizm. Na wspólnym karnecie można do woli zmieniać trasy (a jest ich aż 22) i wyciągi, zróżnicowane warunki sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jedną z nowszych inwestycji, o których warto wspomnieć, jest 400-metrowy wyciąg orczykowy, wybudowany na zboczach Wysokiego Wierchu. Wzdłuż nowego orczyka powstała także kilometrowa trasa, mająca początek przy stacji kolei „Remiaszów”, a koniec przy stacji „Kaniówka”. Na wszystkich stacjach obowiązuje karnet TatrySki, z którym można poszusować także w 6 innych stacjach narciarskich w Polsce i na Słowacji.

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Białce Tatrzańskiej i rezerwuj nawet 35% taniej!»

Zieleniec Ski Arena

Ranking ośrodków narciarskich 2019 - Zieleniec Ski Arena

Największy kurort narciarski w Kotlinie Kłodzkiej, a przy tym jedyna w Polsce miejscowość o typowo alpejskim mikroklimacie – Zieleniec Ski Arena nie mogło zabraknąć na podium ośrodków narciarskich w naszym kraju. Niewątpliwie największą atrakcją obiektu jest pierwsza w Polsce kolejka linowa Skyway Express, którą można podróżować na 6-osobowej kanapie lub w gondoli. W otwartej 3 sezony temu kolejce dla wymagających przygotowano specjalne gondole Cafe i VIP z poczęstunkiem wliczonym w cenę biletu.

Nie mniejsze udogodnienia stanowią jej młodsze siostry – uruchomiona w poprzednim sezonie 4-osobowa  kanapa firmy Tatralift o 501 m długości i przepustowości 2400 narciarzy na godzinę oraz, gorąca nowość tego sezonu, kolej linowa G10 – Tatralift (typ TS-4) będąca wspólnym projektem dwóch zielenieckich ośrodków – Nartoramy i Gryglówki. Owoc współpracy między ośrodkami pozwolił wypełnić lukę w centralnej części ośrodka w Zieleńcu, a zagęszczając sieć narciarskiej infrastruktury, jeszcze bardziej upodobnił Zieleniec Ski Arena do zimowych kurortów w Austrii czy Francji. Nic tylko szusować po trasach liczących łącznie 23 km długości!

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w pobliżu Zieleniec Ski Arena i rezerwuj nawet 55% taniej! »

Czarna Góra, Sienna k. Stronia Śląskiego

Ranking ośrodków narciarskich 2019 - Czarna Góra

Czarna Góra z sezonu na sezon staje się ulubionym miejscem coraz większej liczby narciarzy. Ma bowiem coś, czego nie mają inne kompleksy. Jest to, uruchomiona w 2016 roku, najszybsza w Polsce kolej linowa – Luxtorpeda. Ta nowoczesna, 6-osobowa kanapa, uwielbiana jest nie tylko za swoją prędkość, ale też za chroniące od wiatru bubliny i podgrzewane siedziska. Zaprojektowana przez firmę Leitner Ropeways kolejka o przepustowości 3000 osób na godzinę, 1358 m długości i 375 m różnicy poziomów zastąpiła leciwy wyciąg krzesełkowy Babcia, skracając wjazd na szczyt Czarnej Góry z kilkunastu do kilku minut.

Czarna Góra jest jednak wybierana także z innych powodów. Świetnie działa tutaj system sztucznego naśnieżania – a jest co naśnieżać. Znajdziecie tu 6 tras o fantazyjnych nazwach (Biba, Luxtorpeda, Efka, Żmija, Bartuś, Jaga) i o długości ponad 1000 metrów, z których większość jest sztucznie naśnieżana, połowa – profesjonalnie oświetlona, a każda – 2 razy dziennie ratrakowana. Co więcej, obowiązujący tu od kilku sezonów karnet narciarski Blackcard honorowany jest także w innych ośrodkach Ski Regionu Śnieżnik, do których dotrzeć można komfortowo, korzystając z regularnie kursującego skibusa. Długi sezon gwarantowany.

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w pobliżu Czarna Góra Resort i rezerwuj nawet 61% taniej! »

Słotwiny Arena, Krynica-Zdrój

Ranking ośrodków narciarskich 2019 - Słotwiny Arena

Zlokalizowana na Słotwinach w Krynicy-Zdroju na wysokości ok 760 m.n.p.m rodzinna stacja narciarska zapewnia optymalne warunki do szusowania  na desce i nartach przez cały sezon zimowy. Dziesięć ośnieżanych, ratrakowanych i oświetlonych tras zjazdowych, dwie koleje krzesełkowe, 6-osobowa podgrzewana kanapa Doppelmayr z przeciwwiatrowymi osłonami i dziecięcy plac zabaw z wyciągiem taśmowym sprawiają, że komfortowo poczują się tu zarówno amatorzy rodzinnej rekreacji, jak pasjonaci śnieżnego freestyle’u oraz…telemarku. Niewielki ośrodek w Beskidzie Sądeckim jest bowiem polskim centrum telemarku, stwarzając warunki i udostępniając zaplecze do nauki XVII-wiecznej techniki narciarskiej rodem z Norwegii.

Jednak to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają odwiedzających Słotwiny Arena. Na miejscu, nieopodal górnej stacji ośrodka, trwają prace wykończeniowe wysokiej na niemal 50 metrów i długiej na kilometr…ścieżki w koronach drzew. Choć to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, już stała się ewenementem na skalę europejską. Emocje na najwyższym poziomie i wysoka pozycja w rankingu zapewnione!

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Beskidach i rezerwuj nawet 67% taniej! »

Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla

Ranking ośrodków narciarskich 2019 - Muszyna-Wierchomla

11 km nartostrad, 2 wyciągi krzesełkowe i 7 orczykowych – to właśnie czeka w tym roku na narciarzy, którzy wybiorą stację narciarską Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla. Ta nowoczesna stacja w Beskidzie Sądeckim w pomysłowy sposób łączy ze sobą dwie miejscowości – możemy więc liczyć nie tylko na typowo narciarskie emocje, ale też różnorodne krajobrazy. System 9 nowoczesnych wyciągów obejmuje całkiem spory obszar, dzięki czemu trasy są szerokie, wygodne i nie czuje się tłoku. Najdłuższa liczy sobie ponad 2 km, wszystkie są naśnieżane, a większość również oświetlona.

Nie bez znaczenia jest wreszcie lokalizacja. Specyficzny mikroklimat panujący w kotlinie sprawia, że temperatury są tu średnio o 4°C niższe niż w okolicy. Dzięki temu nawet przy mniej sprzyjającej aurze łatwiej tu o dobre warunki do szusowania. A jeśli nawet pogoda zacznie kaprysić, pomoże zmodernizowana w poprzednich sezonach spora część infrastruktury sztucznego naśnieżania.

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Muszynie i rezerwuj nawet 51% taniej! »

Jaworzyna Krynicka, Krynica-Zdrój

Ranking ośrodków narciarskich - Jaworzyna Krynicka

Sezon 2018/2019 mile zaskoczy narciarzy, którzy wybierają się na Jaworzynę Krynicką. Wszystko dzięki tańszym skipassom, modernizacji systemu naśnieżania oraz nowemu sprzętowi do utrzymania śniegu, który pojawił na Jaworzynie Krynickiej. Trasy są ciekawe i zróżnicowane, nie trzeba za każdym razem zjeżdżać na sam dół do gondoli, a sztuczne naśnieżanie i oświetlenie najważniejszych odcinków pozwala śmigać, nie zważając specjalnie na warunki. Do dyspozycji amatorów białych szaleństw jest również Krynistler Snowpark – najdłuższy i największy w Polsce snowpark o długości 1050 m. Ci, którzy chcieliby podszkolić swoje umiejętności mogą skorzystać z oferty Szkoły Jaworzyna Ski&snowboard, a najmłodsi – z Akademii Misia Polarnego. No i po powrocie ze stoku zawsze można pokrzepić się zdrową wodą mineralną.

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Beskidach i rezerwuj nawet 67% taniej! »

Szrenica, Szklarska Poręba

Ranking ośrodków narciarskich 2019 - Szrenica

To właśnie tutaj – w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy z Czechami – można sprawdzić swe narciarskie umiejętności na legendarnej „Ścianie” (czyli najbardziej stromej trasie w Polsce – przy długości ok. 2 km różnica poziomów wynosi aż 510 m). Tutaj też na amatorów szusowania czekają wspaniałe nartostrady o fantazyjnych nazwach, jak m.in. 4,5-kilometrowa „Lolobrygida” czy rodzinny „Puchatek”. Łącznie Ski Arena Szrenica oferuje aż 12 km tras z systemem dośnieżania pokrywającym 100% obszaru przeznaczonego do praktyki narciarstwa zjazdowego.  W ostatnich latach ośrodek wzbogacił się również o najdłuższą 6-osobową kolejkę krzesełkową w polskich górach, nazwaną „Karkonosz Express” (2393 m). To najbardziej imponująca z 8 dostępnych na miejscu kolejek i wyciągów narciarskich o średniej przepustowości 10 tysięcy osób na godzinę.

Szrenica to bez wątpienia prawdziwa instytucja dla doświadczonych zjazdowców, ale – jeśli wierzyć zapewnieniom inwestorów – w przyszłości ośrodek otworzy się także na początkujących narciarzy i snowboardzistów. Nakładem 5 mln zł mają tu bowiem powstać 2 nowe trasy do nauki jazdy.

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Szklarskiej Porębie i rezerwuj nawet 50% taniej! »

Kasprowy Wierch, Zakopane

Ranking ośrodków narciarskich 2019 - Kasprowy Wierch

Kultowa góra wśród polskich narciarzy oraz najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce – tak można pokrótce opisać Kasprowy Wierch. Oprócz niesamowitych wrażeń podczas szusowania na nartach, należy wspomnieć również o malowniczych widokach, które dodają tylko temu miejscu splendoru. Grzaniec w zakopiańskiej karczmie po całym dniu na stoku jest tu tylko wisienką na torcie.

Fani białego szaleństwa mogą się wykazać na trasie Gąsienicowej oraz na trasie Goryczkowej. Warto jednak pamiętać, że obie trasy przeznaczone są dla doświadczonych narciarzy. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla młodszych narciarzy, może być wyciąg krzesełkowy na trasie Goryczkowej, który jest już rzadko spotykany. Wbrew obiegowej opinii, że Zakopane odstrasza drożyzną, ceny, biorąc pod uwagę atrakcyjność stoków, nie są wygórowane. Wręcz przeciwnie  – ceny skipassów rozpoczynają się już od 89 złotych. Jeśli do tego jesteście fanami Krupówek zimą, to macie teraz dodatkową motywację, aby w tym sezonie wybrać się właśnie do Zakopanego.

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Zakopanem i rezerwuj nawet 46% taniej! »

Czarny Groń

Ranking ośrodków narciarskich 2019 - Czarny Groń

Czarny Groń to śnieżnobiały punkt na raczej czarnej mapie białych atrakcji w Beskidzie Małym, który to nigdy nie cieszył się szczególną popularnością wśród narciarzy. Na amatorów białego szaleństwa czekają tu 4 oświetlone trasy zjazdowe, 2 nowoczesne kanapy (4- i 6-osobowa), a także sztuczny stok oraz symulator narciarstwa. Ponadto w sezonie na wydzielonej części stoku działa certyfikowana szkoła narciarstwa i snowboardu, a dogodna lokalizacja głęboko w dolinie na północnych stokach Beskidu zapewnia optymalne warunki jazdy do późnej wiosny.

Jednak to nie panujące na stoku warunki czy infrastruktura narciarska sprawiły, że Czarny Groń znalazł się w zestawieniu najlepszych ośrodków zimowych w naszym kraju. Tym, co gwarantuje prawdziwą burzę śnieżną ekstremalnych wrażeń jest dostępny na miejscu profesjonalny snowparku Tiger. Dzięki zaangażowaniu tworzącej snowpark ekipy shaperskiej, która nie tylko konstruuje, ale i sama testuje przeszkody, snowpark stoi dziś na najlepszej drodze, by stać się najbardziej progresywnym zimowym parkiem w Polsce. Kto nie wierzy, niech wybierze na szkolenie freestyle’owe pod okiem profesjonalnych trenerów i instruktorów Ronin Snowboard. Albo też kosztuje smaku powietrznych akrobacji na pierwszej w Polsce poduszce typu landingbag od firmy BagJump.

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Beskidzie Małym i rezerwuj nawet 43% taniej! »

Comments are closed.