Mamy zimę, śnieg w górach, ekspertów od sportów zimowych w zespole Travelist i selekcję 10 ośrodków narciarskich w granicach naszego kraju, które warto odwiedzić w tym sezonie. Sprawdź eksperckie zestawienie przygotowane przez tych z nas, którzy zimą śmigają na nartach i desce, i do zobaczenia na stoku!

Ekspercki ranking TOP 10 miejsc na narty  

Największy ośrodek sportów zimowych w polskich Beskidach, a przy tym największa inwestycja w infrastrukturę narciarską w naszym kraju w tym stuleciu i… lider wśród rekomendowanych przez naszych ekspertów miejsc na narty i deskę.  Odkąd słowacka firma Tatry Mountain Resorts przejęła w 2015 roku udziały w zlokalizowanym  na zboczach szczytów Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. i Wierch Pośredni 1000 m n.p.m. Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim przeprowadzono tam szereg szybkich i znaczących zmian. Tempo tych zmian można porównać do prędkości sześcioosobowej kolejki, która łączy dolną stację na Hali Skrzyczeńskiej z najwyżej położoną stacją w Szczyrk Mountain Resort – Zbójnicką Kopą.

Na pierwszym zdjęciu od lewej : Michał, Account Manager i ekspert od sportów zimowych w zespole Travelist 

Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim ośrodek udostępnia amatorom białej zabawy aż 23 km zróżnicowanych – a przy tym wyprofilowanych i poszerzonych – tras zjazdowych, w tym 5 km oświetlonych. Co więcej, od kilku sezonów, dzięki współpracy z sąsiednim Centralnym Ośrodkiem Sportu oraz Beskid Sport Arena, narciarze i snowboardziści mogą korzystać z ponad 40 km tras na wspólnym skipassie! Jest gdzie zjeżdżać, a i z wjazdem na górę nie ma większych problemów. Na terenie ośrodka działa 10-osobowa kolej gondolowa i aż trzy 6-osobowe koleje kanapowe, z których najmłodsza umożliwia płynne przemieszczanie pomiędzy ośrodkami Szczyrk Mountain Resort i Centralnym Ośrodkiem Sportu na Skrzycznem (w którym legendarna trasa Ondraszek zyskała nowy profil, nową (większą) szerokość i nowe zabezpieczenia).

Dużo jeżdżę w Alpach i muszę przyznać, że w Szczyrku zdecydowanie czuć alpejską jakość infrastruktury. Dla mnie tamtejsze stoki są jednymi z najlepszych w Polsce. Szerokie, wiele z nich oświetlonych, długość bardzo satysfakcjonująca. Szczególnie polecam trasy ze Zbójnickiej Kopy. Moim zawodem jest natomiast popularne Skrzyczne, bo trasy są sporadycznie otwierane, a szkoda.

– rekomenduje i uzasadnia swój wybór ośrodka Michał, Account Manager w zespole Travelist

Optymalne warunki do jazdy w godz. 8/8:30-16/16:30 (oraz jazdy wieczorne w godz. 18-21) zapewnia tu nowoczesny system naśnieżania z dużym zbiornikiem o pojemności odpowiadającej 40 basenom olimpijskim. Zainteresowani nauką sportów zimowych mają do dyspozycji największą szkołę narciarsko-snowboardową w Beskidach Szczyrk Ski School. Na najmłodszych i uczących się czeka Arena Maxiland w Czyrnej (5000 m2 wydzielonej strefy szkoleniowej, w której każdy, niezależnie od wieku, może postawić swoje pierwsze narciarskie kroki), gdzie nad komfortem adeptów narciarstwa czuwa Miś Max, a za wysoki poziom nauczania odpowiada wykwalifikowana i zawsze uśmiechnięta kadra instruktorów z Akademii Misia Maxa. Od niedawna na ośnieżonych beskidzkich zboczach działa także K2 Skituring Academy, a najbardziej zaawansowani snowboardziści mogą ukończyć kurs kadrowy na instruktora jazdy na desce.   

Wirtualnym, ale niezwykle pomocnym rozwiązaniem w Szczyrk Mountain Resort jest aplikacja gopass, dzięki której można nie tylko pozostawać na bieżąco z sytuacją na trasach (interaktywne mapy i transmisja z kamer internetowych), ale i zamówić bilety on-line. 

Poza sezonem feryjnym nie uświadczymy tutaj też dużych kolejek do wyciągów. W okresie ferii niestety jest to miejsce dla cierpliwych, gdyż stanie w kolejce może zająć nawet 30 minut. Ceny skipassów są dość wysokie w sezonie, natomiast poza sezonem można je zdobyć w naprawdę promocyjnych cenach. Z ciekawostek dodam, że do tej miejscowości wraca konkurs Pucharu Świata w skokach, co najdobitniej świadczy o prestiżu, jakim cieszy się Szczyrk w świecie narciarskim.   

–  Michał, Account Manager w zespole Travelist

Dodajmy do tego duży parking na około 700 samochodów przy dolnej stacji Szczyrk-Gondola, wielofunkcyjny budynek z infocentrum, wypożyczalnią sprzętu, serwisem i przechowalnią, bar Apres Ski i Chill Bar pod Gondolą oraz Restaurację Kuflonka na Hali Skrzyczeńskiej z dwoma wielofunkcyjnymi salami – i cieszmy się prawdziwym narciarskim eldorado na ziemi polskiej. 


Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: od 129 zł (ceny kształtują się dynamicznie)

Wznosząca się na wysokość 1114 m n.p.m. góra oferuje spektakularne  widoki zarówno na okoliczne tereny (w tym na najbardziej znane górskie uzdrowisko), jak i na aktywny odpoczynek. Tutejszy ośrodek sportów zimowych może poszczycić się naprawdę dobrymi warunkami naturalnymi dla fanów białej zabawy – pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj przez 4, a często nawet do 5 miesięcy w roku. Największa atrakcją beskidzkiej stacji jest bez wątpienia kolej gondolowa z 6-osobowymi kabinami, które w ciągu godziny są w stanie wywieźć na szczyt 1600 osób. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów pozostają także 4-osobowa kolejka krzesełkowa, podgrzewana, 6-osobowa , wyprzęgana  „kanapa”  Doppelmayr, 4-osobowa kolej krzesełkową o nazwie „Siódemka” przy zupełnie nowej trasie narciarskiej dla początkujących i kilka wyciągów orczykowych zapewniających wygodny dostęp do 12 tras zjazdowych o łącznej długości niemal 14 km, w tym także 4 z homologacją FIS.

Na pierwszym zdjęciu od lewej : Maciej, Brand & Communication Manager i ekspert od sportów zimowych w zespole Travelist 

Trasy są ciekawe i zróżnicowane, nie trzeba za każdym razem zjeżdżać na sam dół do gondoli, a sztuczne naśnieżanie i oświetlenie najważniejszych odcinków pozwala śmigać, nie zważając specjalnie na warunki. Do dyspozycji amatorów białych szaleństw jest również trasa slalomowa z pomiarem czasu. Ci, którzy chcieliby podszkolić swoje umiejętności, skorzystać mogą z oferty Szkoły Jaworzyna Ski & Snowboard, a najmłodsi – z Akademii Misia Polarnego. Od 3 sezonów początkujący narciarze mogą korzystać z nowego wyciągu taśmowego oraz oświetlonego, wyposażonego w pomoce dydaktyczne do nauki i wiele ciekawych przeszkód poletka szkoleniowego o pow. 3000 m. kw. przy dolnej stacji gondoli. Na tych bardziej zaawansowanych, którzy wciąż się uczą i szkolą na “Polskiego Mistrza” czeka specjalna trasa szkoleniowa. Jazda nocna na ponad dwukilometrowej trasie stanowi dodatkową atrakcję w ofercie stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka.



Dwie wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oferują szeroki wybór nart, kasków, butów i kijków od Rossignol i HEAD, dostosowanych do różnych poziomów umiejętności. W każdej z nich znajduje się także sklep z akcesoriami zimowymi, w tym produktami z kolekcji Jaworzyna 1114 m oraz innymi narciarskimi akcesoriami. W sezonie, wypożyczalnia HEAD dysponuje nowoczesnym serwisem narciarskim z maszyną Wintersteiger Jupiter, zapewniającą profesjonalne przygotowanie sprzętu narciarskiego, szczególnie nart sportowych, dzięki technologii V-EDGE Tuning.

To mój wybór na narty, gdyż to dobry ośrodek dla całej  mojej rodziny  – każdy znajdzie coś dla siebie: jest czarna trasa fisowska i slalomowa, po których śmigałem z moim synem, i ośle łączki dla najmłodszych, a także długie trasy dla wszystkich. Polecam też piękny krajobraz z platformy widokowej na szczycie.  

 – argumentuje wybór stacji Maciej, Brand & Communication Manager w zespole Travelist

Brzmi super, ale to nie koniec atrakcji. Szczyt Jaworzyny Krynickiej zdobi platforma widokowa 360° zlokalizowana na wysokości 1122 m n.p.m. Przez specjalne lunety widokowe obserwować można malowniczy widok: wszystkie okoliczne pasma górskie, w tym Tatry Wschodnie, Góry Leluchowskie, Beskid Sądecki czy Bieszczady. Udogodnienie dla zmotoryzowanych stanowi ponad 800 miejsc parkingowych w pobliżu dolnej stacji kolejki oraz 150 miejsc przy zbiegu tras IIA oraz IV (Polana Izwór). Ponadto do gondoli dostać się można także, korzystając z bezpłatnej komunikacji uzdrowiskowej. Pozostaje już tylko łyk prozdrowotnej wody i zimowy wypad po zdrowie zaliczony.

W sezonie wysokim 2023/2024 stacja narciarska jest czynna 7 dni w tygodniu w godz. 9-18 (18-21 jazdy wieczorne). Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 152 zł

Ten największy kompleks narciarski nie tylko w Kotlinie Kłodzkiej, ale i w całych polskich Sudetach, wyróżnia się unikalnym mikroklimatem alpejskim, raczej niespotykanym w granicach naszego kraju.  Pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj prawie przez 150 dni w ciągu roku. Duża ilość opadów (1300 mm w ciągu roku), północna orientacja stoków w połączeniu z niskimi temperaturami tworzy doskonałe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Zieleniec Ski Arena, jako zespół ośrodków narciarskich rozsianych po Górach Orlickich i Bystrzyckich, oferuje dostęp do wielu tras zjazdowych na jednym karnecie.

Nie do końca wierzyłem w słynny mikroklimat Zieleńca z wiecznym śniegiem, ale jest to w 100% prawda! Możliwość jazdy wieczornej w oświetleniu dodatkowo wydłuża czas, jaki można spędzić na stoku, a ceny karnetów są  dość przystępne. Trasy są dobrze dobrze przygotowane, a lokalizacja  ośrodka na granicy polsko-czeskiej daje możliwość wyskoczenia na lokalne trunki do południowych sąsiadów.  

 – rekomenduje i uzasadnia swój wybór ośrodka Michał, Account Manager w zespole Travelist

Serce ośrodka stanowi kompleks Winterpol i Gryglówka z 6-osobową kanapą z pomarańczowymi osłonami, która krzyżuje się z 4-osobowym krzesłem Gryglówka. Osią Nartoramy, a zarazem największą atrakcją ośrodka, jest pierwsza w Polsce kolejka linowa Skyway Express, którą można podróżować na 6-osobowej kanapie lub w 8-osobowej gondoli. Na północy Zieleńca działa 4-osobowa kanapa, a na południu zlokalizowane są wyciągi Nartorama i Diament, połączone leśnym łącznikiem i krótkim wyciągiem wzdłuż granicy. Dodajmy do tego kolej krzesełkową i kilka orczyków ośrodka Mieszko i działającą od 3 sezonów kolej linową z 4-osobową kanapą Tatralift w ośrodku Diament (a przy okazji o nowym parkingu przy ośrodku), a utrzymujemy łącznie… aż 31 wyciągów z 7 nowoczesnymi kanapami! Kończąc tę wyliczankę wspomnijmy jeszcze o 3380  ogólnodostępnych i bezpłatnych miejscach parkingowych. 

Pośród 22 tras o łącznej długości ponad 23 km przeważają trasy łatwe i rekreacyjne, ale i bardziej wymagający narciarze znajdą tu kilka czerwonych, na tyle stromych i szerokich, by móc spróbować dynamicznej jazdy carvingowej. Na tych zaś, którzy czekają na naprawdę silne emocje i potężną dawkę adrenaliny, czeka snowpark z torem snowcrossowym – jedynym takim w Polsce! Snow Park przy wyciągu W6 został zrealizowany przy wsparciu firmy Společnost Sport Support z Czech, znanego na całym świecie eksperta w dziedzinie projektowania, budowy oraz instalacji tego rodzaju obiektów. Warto wspomnieć, że Rueben Storbeck, członek zespołu, ma doświadczenie w tworzeniu snow parków na dużą skalę, w tym na Olimpiadach Zimowych w Soczi (2014) i Pjongczangu (2018).

Na pierwszym zdjęciu od lewej : Michał, Account Manager i ekspert od sportów zimowych w Travelist

Jesteś początkujący? Zieleniec także jest dla Ciebie, gdyż znajduje się tu kilka renomowanych szkół narciarskich oferujących szkolenia na różnych poziomach zaawansowania. Do najbardziej znanych należy Centrum Szkoleniowe SUDETY, sKi TeaM Zieleniec, Centrum Szkolenia Ski & Snow Bartuś czy Akademia Sportu Gryglówka. Każda z tych szkół zapewnia kompleksową opiekę i instruktaż, dzięki czemu narciarze mogą bezpiecznie rozwijać swoje umiejętności.

W efekcie konsekwentnie realizowanej strategii poprawy systemu naśnieżania zwiększono pojemność zbiorników wodnych i wyposażono je w tzw. „wieże chłodnicze” marki SuperSnow. Tym, którym niewiele to mówi, wyjaśniamy – to energooszczędny, supernowoczesny system, a przy tym jedyny taki w całym regionie. I gwarancja śniegu od późnej jesieni do wiosny.

W sezonie 2023/2024 ośrodek narciarski jest czynny 7 dni w tygodniu w godz. 9:00-20:00..Cena 7-godzinowego skipassu w sezonie wysokim dla osoby dorosłej: 140 zł.

Oszałamiająca lokalizacja na wysokości niela 2000 m n.p.m  czyni zeń najwyżej usytuowany ośrodek narciarski w Polsce i jednocześnie ikonę wśród polskich narciarzy. Mimo że kolejki do gondoli prowadzącej na szczyt mogą być długie, zapierające dech w piersiach widoki na ośnieżone szczyty i doliny Tatrzańskiego Parku Narodowego w pełni rekompensują czas oczekiwania. Podróż jedyną w Polsce wysokogórską koleją linową trwa ok. kilkunastu minut. Zimą wagoniki przewożą jednorazowo nawet do 60 osób. Na szczycie znajdują się dwie najwyżej położone budowle w Polsce: górna stacja kolejki i Obserwatorium Meteorologiczne, a także… 14 km tras narciarskich z homologacją FIS na naturalnym śniegu.

Na pierwszym zdjęciu od lewej : Maciej, Brand & Communication Manager i ekspert od sportów zimowych w zespole Travelist 

Fani białego szaleństwa, jeśli tylko warunki atmosferyczne pozwolą i stoki pokryje optymalna warstwa zimnego puchu, mogą się wykazać na trasie Gąsienicowej oraz na najwyżej położonej i najdłuższej w naszym kraju trasie Goryczkowej, o rekordowej jak na polskie warunki różnicy wzniesień – aż 1 km! Obie trasy przeznaczone są jedynie dla doświadczonych narciarzy, o czym przypomina oznaczenie nartostrady wiodącej z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic kolorem czarnym. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla młodszych narciarzy, może być tradycyjny wyciąg krzesełkowy na trasie Goryczkowej, który jest już rzadko spotykany. To druga, obok 4-osobowego wyciągu na trasie Gąsienicowej, kolejka krzesełkowa na Kasprowym Wierchu, jednak jej funkcjonowanie uzależnione jest od warunków atmosferycznych i siły wiatru.

Kocham wysokie góry, a widok z Kasprowego zapiera dech w piersiach – szczególnie jak nad tobą [świeci] piękne słońce a Zakopane jest przykryte pierzyną chmur. Wysoko, więc długo utrzymuje się śnieg. Trasy w dolinach Goryczkowej i Gąsienicowej wymagają umiejętności, ale są naprawdę piękne. I nic to, że infrastruktura nie jest najnowsza. Uwaga, to nie są trasy dla początkujących narciarzy!  

 – zachwyca się i ostrzega Maciej, Brand & Communication Manager w zespole Travelist

Wbrew obiegowej opinii, że Zakopane odstrasza drożyzną, ceny wcale nie są wygórowane. Jeśli do tego jesteście fanami Krupówek zimą, to macie teraz dodatkową motywację, aby w tym sezonie wybrać się właśnie do Zakopanego, które jest przecież nieoficjalną zimową stolicą Polski.

W sezonie zimowym kolejka na Kasprowy Wierch działa od 8:00 do 16:00, przy czym ostatni przejazd na szczyt odbywa się o 14:00. Wyciąg funkcjonuje co 10 minut każdego dnia, jednak w sytuacji pogorszenia się warunków atmosferycznych odstępy między kursami wydłużają się do 30 minut.  Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: od 165 zł.

Rekordzista. W swej przeszło dwudziestoletniej historii ten najbardziej popularny ośrodek narciarski na Podhalu aż 7 razy z rzędu otrzymywał zaszczytny tytuł  Poland’s Best Ski Resort w ramach międzynarodowych nagród World Ski Awards.  Wręczane w austriackim Kitzbuehel wyróżnienia zwane są potocznie „narciarskimi oscarami”, a laureatów wyłania się poprzez głosowanie najlepszych specjalistów z branży turystyki narciarskiej. Taka statystyka nikogo nie dziwiKotelnica Białczańska to żywy dowód na to, że można w Polsce stworzyć supernowoczesny, przyjazny całej rodzinie ośrodek na miarę najlepszych alpejskich wzorców.

I mimo że technicznie w Białce działają obok siebie 4 różne stacje narciarskie – Kotelnica, Bania, Kaniówka, a także ośrodek Horników Wierch – wszystkie je połączono tak, że pracują jak jeden organizm. Na wspólnym karnecie można do woli zmieniać wyciągi oraz trasy, których jest przeszło 20 –  bez konieczności odpinania nart czy deski. Narciarze mają do dyspozycji ponad 14 km stoków o zróżnicowanym stopniu trudności, od tych łagodnie nachylonych aż po trasy posiadające homologację FIS. Brzmi jak coś nie do zrealizowania w ramach dziennego skipassu? Spokojnie, dzięki sztucznemu oświetleniu szusować tu można od godz. 9 do nawet 22 (od 25 grudnia). To z pewnością dość czasu, by jeszcze odwiedzić jeden z największych w naszym kraju snowparków (300 m długości) z boksami, poręczami i różnego rodzajami skoczniami.

Zazwyczaj czekają tu dobrze przygotowane trasy, a dzięki ich połączeniu, można sobie urozmaicać jazdę. Ośrodek poleciłbym bardziej początkującym lub rodzinom z dziećmi niż zaawansowanym narciarzom. Ale obie grupy mogą liczyć na ładne widoki sąsiednich pasm górskich. Ciekawą opcją jest jazda wieczorna, bo stoki są dobrze oświetlone, nie ma też już tłumów, które zdarzają się w ciągu dnia.

– Wojtek, Director of Operations

Wśród atrakcji-udogodnień ośrodka, o których warto wspomnieć, jest także kolej linową z 6-osobowymi podgrzewanymi kanapami, na których w ciągu godziny dostać się może na szczyt Wysokiego Wierchu nawet 3000 adeptów białego szaleństwa, w tym dzieci poniżej 125 centymetrów wzrostu.

Na wszystkich stacjach obowiązuje karnet Tatry Super Ski, z którym można poszusować także w innych stacjach narciarskich (łącznie 18, w których do dyspozycji jest 95 zróżnicowanych tras narciarskich o łącznej długości ponad 60 km) w Polsce i na Słowacji. 

W sezonie 2023/2024 szusujący mogą poczuć magię białego szaleństwa we wszystkich ośrodkach narciarskich Tatry Super Ski – a w samej Białce Tatrzańskiej: na Kotelnicy Białczańskiej, Bania Ski & Fun oraz na Kaniówka Ski codziennie w godz. 9.00-22.00 (od 25 grudnia) . Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 160 zł (TOP sezon).

To właśnie tutaj – w Szklarskiej Porębie, w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy z Czechami – można sprawdzić swe narciarskie umiejętności na legendarnej „Ścianie” (czyli najbardziej stromej trasie w Polsce – przy długości ok. 2 km różnica poziomów wynosi aż 510 m). Tutaj też na amatorów szusowania czeka 5 wspaniałych nartostrad o fantazyjnych nazwach, takich jak m.in. 4,5-kilometrowa „Lolobrygida”, ponad 2-kilometrowa  „Śnieżynka” czy 2-kilometrowa trasa czarna z homologacją FIS.   

Tam jest po prostu pięknie – widok ze Szrenicy zachwyca. To dobre miejsce na wyjazdy rodzinne. Są tam długie, ciekawe i widokowe trasy o zróżnicowanej trudności – dla początkujących i wprawnych narciarzy. Ja szczególnie lubię nartostrady wijące się wśród świerkowych lasów.

Maciej, Brand & Communication Manager w zespole Travelist

Łącznie Ski Arena Szrenica oferuje aż 12 km tras z systemem dośnieżania pokrywającym 100% obszaru przeznaczonego do praktyki narciarstwa zjazdowego. W ośrodku działa 6-osobowa kolejka krzesełkowa nazwana „Karkonosz Express” o robiącej wrażenie długości 2393. To najbardziej imponująca z 8 dostępnych na miejscu kolejek i wyciągów narciarskich o łącznej średniej przepustowości 10 tysięcy osób na godzinę.

Szrenica to bez wątpienia prawdziwa instytucja dla doświadczonych zjazdowców, jednak powodów do narzekania nie powinni mieć również początkujący (w tym mali) narciarze i snowboardziści. Na nich czeka tu rodzinna, oświetlona nartostrada „Puchatek” o długości prawie 1,5 kilometra oraz stok slalomowy „Hala Szrenicka” o długości 650 m. W ośrodku działa ponadto wyciąg Baby Lift – przeznaczony dla najmłodszych mały orczyk o długości 80 m.

W sezonie 2023/2024 ośrodek narciarski jest czynny 7 dni w tygodniu w godz. 8:30-16:00 (poszczególne trasy i wyciągi działają zależnie od aktualnych warunków atmosferycznych). Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 160 zł

Niekwestionowana śnieżna (i to nie tylko ze względu na lokalizację w  masywie Śnieżnika)  gwiazda mijającego roku, zdobywca prestiżowego tytułu Poland’s Best Ski Resort 2023, ma  coś, czego nie mają inne kompleksy. Tym czymś jest jedna z najszybszych w Polsce kolei linowych – Luxtorpeda. Ta nowoczesna, 6-osobowa kanapa, uwielbiana jest nie tylko za swoją prędkość, ale też za chroniące od wiatru bubliny i podgrzewane siedziska. Zaprojektowanej przez firmę Leitner Ropeways kolejce o przepustowości 3000 osób na godzinę, 1358 m długości i 375 m różnicy poziomów nie ustępują dwie 4-osobowe koleje, w tym ta prowadząca prosto na Żmijowiec, a także cztery wyciągi typu BabyLift. 

Czarna Góra jest jednak jednak gwiazdką i rekomendacją na sezon 2023/204 także z innych powodów. Powietrze nigdzie indziej w kraju nie jest równie czyste. A to dlatego, że wszystkie obiekty wchodzące w skład resortu wybudowane zostały w technologii nieemisyjnej i usytuowane zostały tak, aby znajdować się powyżej punktu inwersji powietrza, dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia zostają niżej. Świetnie działa tutaj system sztucznego naśnieżania – a jest co naśnieżać. 

Czarna Góra to blisko 60 ha białego terenu rozpostartego na  północno-wschodnich stokach Czarnej Góry (1 205 m.n.p.m.) oraz Żmijowca (1 153 m.n.p.m.). Znajdziecie tu 12 wyciągów o fantazyjnych nazwach (m.in. Luxtorpeda, Efka i Żmija, Misiowa, Czarodziejska) oraz 15 tras, w tym jedna dojazdowa i pięć polan narciarskich, o łącznej długości ponad 14 kilometrów, z których większość jest sztucznie naśnieżana, ponad połowa – profesjonalnie oświetlona (własne oświetlenie posiada tu 7 tras oraz 4 polany szkoleniowe), a każda – 2 razy dziennie ratrakowana. Ponadto część posiada homologację FIS.

Czarna Góra to coraz lepiej zarządzany ośrodek narciarski. Cenię go, bo jest mniej zatłoczony niż inne popularne polskie ośrodki a ma dobrze przygotowane stoki i długie ciekawe trasy. Co ważne, lokalny mikroklimat i północne stoki sprawiają, że śnieg tu się długo utrzymuje.

Maciej, Brand & Communication Manager w zespole Travelist

Na początkujących czekają tu polany narciarskie i niebieskie trasy (G, H, I, J, K, L, M, N), o niewielkim nachyleniu i szerokości, idealne do nauki, z możliwością szusowania również po zmroku dzięki sztucznemu naśnieżaniu i oświetleniu. Z myślą o średniozaawansowanych przygotowano czerwone trasy (Helly Hansen B Fis, C Fis, D Fis, E i F Fis), w tym najdłuższą trasę B dostępną od 9:00 do 20:00, z oświetleniem na wieczorne zjazdy. Zaawansowanych łowców adrenaliny i mocnych wrażeń zadowoli wyjątkowo wymagająca trasa czarno-czerwona A o długości 1600 m. Ośrodek oferuje również lekcje narciarskie dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez doświadczonych instruktorów.

Wśród atrakcji, które wznoszą zimowy pobyt w resorcie na wyższy poziom wymienić trzeba (obok 4 wypożyczalni i szkoły narciarskiej) Funpark na Bartusiowej Polanie (z 50-metrowym torem przeznaczonym do jazdy na pontonach), ponad 200 km ratrakowanych i oznakowanych tras narciarstwa biegowego (na których z powodzeniem praktykuje się także skijoring, czyli narty z psem) oraz dwuosobowy Alpine Coaster Czarna Żmija, którego  wagoniki mkną po 950-metrowym torze z prędkością 40 km/h. Wszyscy amatorzy zimowych aktywności korzystać mogą także z zlokalizowanego nieopodal kolei Efka oraz Czarnej Perły morsowiska wypełnionego wodą z górskiego strumienia oraz lodowiska o pow. 800 m kwadratowych. Komfort logistyczny zapewniają 1400 bezpłatnych miejsc parkingowych i bogata oferta gastronomiczna. 

Na terenie resort obowiązuje jeden karnet, który pozwala na korzystanie ze wszystkich dostępnych tu wyciągów, kolei oraz tras zjazdowych.

W sezonie 2023/2024 w Czarna Góra Resort szusuje się od piątku do soboty w godz. 9:00-20:00 oraz od niedzieli do czwartku w godz. 9:00-16:00.  Cena 7-godzinnego skipassu dla osoby dorosłej w sezonie wysokim: 140 zł  

Zdaniem stałych bywalców stoków piękniejsze widoki są tylko na Kasprowym. Dlatego nawet jeśli nie zamierzamy zabawić tu dłużej, warto choć raz wjechać 4-osobowym krzesełkiem na szczyt Górków Wierchu, by nacieszyć oczy zachwycającą panoramą. Ale walory krajobrazowe to nie wszystko. Niewielka wioska leżąca nieco na uboczu podhalańskich szlaków, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim i zaledwie 500 m od granicy ze Słowacją w ciągu zaledwie kilku lat stała się jednym z najciekawszych i najprężniej rozwijających się ośrodków narciarskich pod Tatrami. W dodatku przeznaczonym w dużej mierze dla tych bardziej wprawionych miłośników emocjonujących zjazdów.

Uwielbiam jeździć w Jurgowie ze względu na odpowiednio nachylone i dosyć szerokie trasy narciarskie. Pozwalają naprawdę dobrze się rozpędzić. Sam ośrodek jest zazwyczaj mniej zatłoczony niż stoki w pobliskiej Białce Tatrzańskiej. Dosyć długo – bo nawet do marca – utrzymują się tam dobre warunki narciarskie.

– Wojtek, Director of Operations w zespole Travelist

Stacja dysponuje 2 kolejkami z 4-osobowymi kanapami, 4 wyciągami talerzykowymi, przenośnikiem taśmowym dla początkujących i taśmą podjazdową na ośle łączki. Wśród 8 tras o łącznej długości ponad 4,5 km znajdziemy tu 2 trasy czerwone i 1 czarną, a najtrudniejsza z nich jest jedną z najbardziej wymagających w całym regionie. Jednak ci mniej zaawansowani nie mają powodów do obaw – z myślą o nich przygotowano łącznie 5 tras zielonych i niebieskich. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, oświetlone oraz regularnie ratrakowane. Wyjątkowe widoki, solidna dawka adrenaliny, zadbana infrastruktura i zdecydowanie mniejsze kolejki niż w sąsiednich ośrodkach to naprawdę bardzo kusząca kombinacja.

Na pierwszym zdjęciu od lewej: Wojtek, Director of Operations i ekspert od sportów zimowych w zespole Travelist

W ośrodku obowiązuje karnet TatrySuperSki. Dostępna jest tu szkółka narciarska JURGÓW z doświadczoną kadrą instruktorów narciarstwa i snowboardu. Ośrodek oferuje również możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego. Dodatkowo, dla bezpieczeństwa amatorów śnieżnej zabawy, na stokach dyżurują ratownicy narciarscy.

W sezonie 2023/2024 ośrodek narciarski jest czynny 7 dni w tygodniu w godz. 9:00-18:00.Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 160 zł (w sezonie wysokim).

Mimo że największy ośrodek narciarski znajdujący się pod Śnieżką, w granicach Karkonoskiego Parku Narodowego, jest jednym z najstarszych miejsc do uprawiania narciarstwa zjazdowego w polskich Sudetach, oferuje on liczne atrakcje, a także i nowoczesne udogodnienia. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 9 wyciągów, w tym długą na 2278 metrów kolejkę „Zbyszek” z 4-osobowymi kanapami, która w 8 minut przewozi turystów na szczyt Kopy. Stąd można się udać pieszo na Śnieżkę. Jest też kolejka krzesełkowa „Liczykrupa” z 2-osobowymi kanapami oraz najdłuższy w Polsce wyciąg taśmowy o długości 225 metrów (wjazd trwa ok. 4,5 minuty), znany pod nazwą „Leniuch”.

Zjazd ze stoków Ski Areny jest polecany jest  zarówno wprawnym narciarzom i snowboardzistom, jak i tym, którzy mają przed sobą pierwsze narciarskie wprawki (również rodzinom z dziećmi), oraz tym, którzy powracają do nart po długiej przerwie. Na terenie ośrodka czeka tu na nic 7 nartostrad o różnym stopniu trudności (1 czarna i po 3 czerwone i niebieskie) o łącznej długości prawie 6 km i maksymalnym przewyższeniu 400 m. Wszystkie trasy są w razie potrzeby poddawane sztucznemu naśnieżaniu.

W ośrodku działają 2 rekomendowane szkoły narciarskie, w tym m.in. najstarsza szkoła narciarska i snowboardowa w Karpaczu, licencjonowana przez Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN. Ponadto narciarze mogą znaleźć wypożyczalnie sprzętu wygodnie usytuowane w kompleksie narciarskim, szczególnie w pobliżu wyciągu Kopa. Ośrodek dysponuje parkingiem dla ok. 100 samochodów, jednak w jego okolicy znaleźć można także wiele innych miejsc postojowych na parkingach miejskich i prywatnych.

W sezonie 2023/2024 ośrodek narciarski jest czynny 7 dni w tygodniu – poszczególne trasy i wyciągi działają zależnie od aktualnych warunków atmosferycznych. Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 140 zł (w sezonie wysokim). 

Drugi najwyższy szczyt polskich Beskidów (więcej, Pilsko to najwyższa w Polsce po Kasprowym Wierchu góra przystosowana do uprawiania narciarstwa zjazdowego) już na starcie może się pochwalić kilkoma asami. 

Tym, co najbardziej kocham w Korbielowie, są trasy narciarskie otoczone lasami. Podczas szusowania nie ma poczucia, że zjeżdza się po „sztucznych” nartostradach  – jeździsz cały dzień  blisko natury. Dla mnie jest to mega ukojenie!

– Kasia, Account Manager B2B w zespole Travelist

Na zdjęciach Kasia, Account Manager B2B i ekspert od sportów zimowych w zespole Travelist

Wysokość ponad 1500 m n.p.m. gwarantuje emocjonującą różnicę wzniesień (nawet 770 m), północna ekspozycja stoków sprawia, że śnieg leży tu wyjątkowo długo (nawet do kwietnia), a imponująca łączna długość i zróżnicowanie tras (od zielonej do czarnej, w tym jedna z homologacją FIS) ucieszy zarówno amatorów, jak i zawodowców (najbardziej polecaną jest trasa zjazdowa nr 5, liczy ona blisko 4 500 m długości i należy do dwóch najdłuższych w całym kraju).

Działa tu system system wyciągów bramkami wyposażonymi w nowoczesny system kart zbliżeniowych. Ponadto w obrębie ośrodka znajdują się bazy GOPR, park snowboardowy, różnorodne lokale gastronomiczne oraz szkoły oferujące naukę jazdy na nartach i snowboardzie. Dostępne są także miejsca wypożyczające i naprawiające sprzęt narciarski. Dla najmłodszych gości przygotowano specjalne przedszkole narciarskie. Jeśli wszystkie zapowiedziane przez obecnego właściciela plany (m.in. oświetlenie tras energią słoneczną,  wymiana starych urządzeń wyciągowych na nowe, z wyprzęganymi krzesełkami) dojdą do skutku, stacja ma szanse na długo zagrzać miejsce w naszych corocznych narciarskich zestawieniach.  

Od 22. grudnia stacja jest czynna codziennie w godzinach od 8:30 do 20:30, przy czym karnety jednodniowe obowiązują do godziny 16. Cena takiego skipassu dla osoby dorosłej: 160 zł