Dookoła świata w weekend

Rzymski akwedukt w sercu Mazur, alpejskie jezioro ukryte w koronie polskich Tatr, safari nieopodal Gorzowa czy symbol Rio de Janeiro królujący nad…. Świebodzinem. Odkrywanie innych kultur czy prawdziwej egzotyki nie zawsze wymaga zagranicznych podróży czy wypraw na drugi koniec świata.  Po raz kolejny prezentujemy listę 10 miejsc w Polsce, w których poczujecie się jak za granicą

Zobacz także: Dokoła świata w weekend: 10 miejsc w Polsce, w których poczujesz się jak…

Jak w Szwajcarii – Tatry

Dookoła świata w weekend - Morskie Oko

Fotografowane z loku ptaka największe jezioro w Tatrach, usytuowane w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, wygląda jak brat bliźniak szwajcarskiego jeziora Oeschinen, położonego u stóp 3-tysięcznika Blüemlisalp. Akweny – jak na „górską rodzinę” przystało – poszczycić się mogą statystykami na naprawdę wysokim poziomie. Oba położone są na wysokości przekraczającej 1300 m n.p.m., a wyprawa do każdego wymaga nie tylko zaangażowania techniki, ale i mięśni. Bezpośrednio nad brzeg Morskiego Oka wiedzie 8-kilometrowa droga, którą pokonać trzeba pieszo lub dorożką. Choć do jeziora Szwajcarii poprowadzona została kolej gondolowa z Kanderstegegu, by dotrzeć do jego wód należy jeszcze iść przez pół godziny ścieżką wiodącą przez łąki i sosnowe lasy.

Zarówno alpejskie Oeschinen, jak i nasze rodzime jezioro o prawdziwie alpejskim klimacie cieszą się światowym uznaniem. Od 2007 roku szwajcarskie jezioro jest częścią obszaru chronionego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziennikarze amerykańskiej telewizji CNN umieścili zaś Tatrzański Park Narodowy w elitarnym gronie 30 najpiękniejszych parków narodowych świata poza USA, a ich rodacy z „The Wall Street Journal” zaliczyli Morskie Oko do pierwszej piątki najbardziej spektakularnych jezior na naszym globie.

 Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 65% taniej »

Jak w jaskini Lechuguilla w Nowym Meksyku – jaskinia Raj

Dookoła świata w weekend - jaskinia Raj

Jej lokalizacja jest strzeżona niemal tak pilnie jak receptura coca-coli. Dokładne położenie jaskini Lechuguilla, znajdującej się na terenie Parku Narodowego Carlsbad Caverns, znane jest tylko niewielkiej liczbie ludzi na świecie. Rocznie schodzi do niej zaledwie 10-20 grup badaczy. Wszyscy członkowie tych ekspedycji zobowiązują się pisemnie do utrzymywania jej umiejscowienia w tajemnicy. Jaskinia Lechuguilla z ciągnącymi się przez ponad 222 km skalnymi korytarzami to jedna z najdłuższych jaskiń na świecie. I jedna z najgłębszych w USA (sięga aż 488,9 m w głąb ziemi). Podziemne komory i tunele (o wdzięcznych nazwach tj. komora Świętego Mikołaja czy Kandelabrowe Cmentarzysko), jaskiniowe jeziora, zachwycające formacje stalaktytów i stalagmitów, spektakularne kolumny naciekowe. Jej wnętrze to wyjątkowa, fascynująca kraina!

Aby poznać podziemny świat rodem z jaskini Lechuguilla bez przekraczania granic naszego kraju, wybierzcie się do jaskini Raj. Tu również jest cicho, ciemno, mokro, chłodno i… zjawiskowo. Raj to niewielka jaskinia na obrzeżach Kielc w Górach Świętokrzyskich, okrzyknięta najpiękniejszą w naszym kraju. Już od wejścia wprawia w zachwyt niesamowitą szatą naciekową. Stalaktyty, stalagmity i stalagnaty w różnych etapach rozwoju, podziemne draperie i zasłony, ogromnej urody perły jaskiniowe – ta jakże rajska jaskinia skrywa w sobie niezaprzeczalne piękno. Tysiące różnych form na stosunkowo niewielkiej przestrzeni (trasa turystyczna liczy 180 m długości) składają się na oszałamiającą feerię kształtów i barw. Zapewne niejednego zwiedzającego zainspirowały do stania się grotołazem.

 Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 51% taniej »

Jak w Teksasie – Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie  

Dookoła świata w weekend - Jezioro Szmaragdowe

Szczecińskie Jezioro Szmaragdowe ma z jeziorem Hamilton Pool w stanie Teksas znacznie więcej wspólnego niż mogło by się wydawać. Geneza obu ma incydentalny charakter. Hamilton Pool powstał na skutek ogromnej erozji i zapadnięcia się ziemi pod rzeką. Jezioro Szmaragdowe to konsekwencja nieszczęśliwego wypadku – podczas prac wydobywczych w 1925 roku w kopalni kredy i margla nastąpił przeciek, a wyrobisko gwałtownie zalała woda. Oba zachwycają szmaragdowym odcieniem. Charakterystyczny kolor wody polskiego jeziora to efekt zawartości węglanu wapnia. Swoją oryginalną barwę teksański akwen zawdzięcza procesom geologicznym, które zachodziły tu przed tysiącami lat.

Do obu co roku ciągną dziesiątki zwiedzających – nie tylko dla wodnej rekreacji, ale i z powodu mnogości zlokalizowanych w okolicy atrakcji. W bezpośrednim sąsiedztwie szczecińskiego jeziora  znajdują się podziemia z czasów II wojny światowej, a na jego dnie – na głębokości ok. 18 metrów – wciąż spoczywają  pozostałości górniczych urządzeń i maszyn. O unikalności jeziora w Ameryce decyduje malowniczy wodospad, wpadający do jadeitowego jeziora z wysokich na 15 metrów wapiennych płyt.  Walory estetyczne akwenu docenili m.in. realizatorzy filmu „The Hot Spot” z 1990 roku z Jennifer Connelly i Donem Johnsonem w roli głównej,  adaptując jego wody i okoliczne groty do potrzeb scenograficznych.  W najnowszej historii kinematografii miejscem inspirowali się też twórcy filmu science-fiction „Predators” czy lirycznego dramatu „Drzewo życia”. Nie trzeba jednak transkontynentalnych lotów, by poczuć klimat Ameryki. Wystarczy wizyta w Parku Krajobrazowym „Puszcza Bukowa” na osiedlu Szczecina.

 Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 23% taniej »

Jak w Six Flags Great Adventure w New Jersey – Energylandia

Dookoła świata w weekend - Energylandia

Niewiele jest miejsc, w których można intensywniej niż tu przekonać się, że życie jest jak rollercoaster. Zlokalizowany w Jackson w stanie New Jersey Six Flags Great Adventure to jeden z 21 parków rozrywki sieci Six Flags. Triumfy święci tu rozpędzający się do 206 km/godz. gigantyczny rollercoaster Kingda Ka. To największa tego typu konstrukcja na świecie – mierzy tyle co 37-piętrowy budynek. Przejażdżka – delikatnie mówiąc – rollercoasterem to 28 sekund adrenaliny w czystej postaci! Po zejściu z Kingda Ka warto odwiedzić jeszcze Safari Off Road Adventure, świat wodnych rozrywek Hurricane Harbor i… inne rollercoastery.

Aby poszerzyć gamę życiowych doświadczeń o pełne adrenaliny wzloty i emocjonujące upadki, nie musisz przeprawiać się za ocean. Wystarczy, że odwiedzisz Energylandię w malutkim małopolskim miasteczku Zator. To największy park rozrywki w Polsce oferujący ponad setkę atrakcji na 26 hektarach. Atrakcje podzielono na 4 odrębne strefy przeznaczone dla różnych grup wiekowych – Strefę Bajkolandia, Strefę Familijną, Strefę Ekstremalną i Water Park. Spragnieni baaardzo ekstremalnych wrażeń? Sprawdźcie, ile jesteście w stanie wydobyć z siebie decybeli na rollercoasterze Mayan z aż 5 zawrotnymi inwersjami (obrotami do góry nogami). Przejazd nim przyprawi Was nie o mniejszy zawrót głowy niż 28 sekund spędzonych na Kingda Ka!

 Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 70% taniej »

Jak w Rio de Janeiro – Świebodzin

Dookoła świata w weekend - Świebodzin

Górujący nad Rio de Janeiro posąg Chrystusa Odkupiciela to nie tylko jeden z 7 nowych cudów świata, ale też jedna z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb na naszym globie. Ciekawe, czy zapatrzeni w swój symbol Brazylijczycy zdają sobie sprawę, że w ciągu ostatniej dekady w Polsce wyrosła mu poważna konkurencja. I to aż o 6 m wyższa (z koroną). Odsłonięta w 2010 r. figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie liczy sobie 36 m i jest najwyższą tego typu konstrukcją na świecie – nawet jeśli Boliwijczycy utrzymują, że ich Cristo de la Concordia w mieście Cochabamba jest wyższy. Bez względu jednak na rezultaty tych wysokościowych sporów, widoczna z daleka świebodzińska statua robi ogromne wrażenie. I z pewnością stanowi egzotyczny, nieco latynoski w duchu dodatek do rodzimego pejzażu.

 Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 39% taniej »

Jak w Tombstone w Arizonie – Dziki Zachód Zieleniewo

Dookoła świata w weekend - Dziki Zachód Zieleniewo

Choć spotkania w samo południe, na ubitej ziemi przeszły już do historii, miejsca, w których utrzymuje się klimat Dzikiego Zachodu, wciąż istnieją. Można go poczuć choćby w Tombstone w Arizonie – miasteczku wprost z westernów! To tu, w 1881 r. miała miejsce najsłynniejsza strzelanina w historii Dzikiego Zachodu, zwana „pojedynkiem w O.K. Corral” pomiędzy gangiem The Cowboys i dzielnymi stróżami prawa, braćmi Earp. Miasto stało się także „bohaterem” westernów, tj. „Tombstone” z Valem Kilmerem i Kurtem Russellem, „Pojedynek w O.K. Corral” z Kirkiem Douglasem czy „Wyatt Earp” z Kevinem Costnerem. Kurz po kowbojskich pojedynkach już dawno opadł, jednak Tombstone zachowało wiele ze swego dawnego wyglądu. Można w nim podziwiać „westernową” zabudowę czy prawdziwy napis, który wisiał (i wciąż wisi) w miejscu słynnego pojedynku w O.K. Corral.

Na „naszym podwórku” również znajduje się kraina rodem z Dzikiego Zachodu. Tombstone i Park Rozrywki Dziki Zachód Zieleniewo dzieli prawie 12000 km, łączy autentyczny westernowy klimat. W rodzinnym parku rozrywki w Zieleniewie można stanąć oko w oko z rewolwerowcem, stać się choć na chwilę kowbojem, zjeść coś dobrego w saloonie, a nawet wziąć udział w napadzie na bank. Można tam też spróbować swoich sił w ujeżdżaniu byka na rodeo, postrzelać z łuku w indiańskiej wiosce i odwiedzić indiański wigwam. To oczywiście tylko ułamek atrakcji w krainie westernu i świecie Indian dla spragnionych niecodziennych przygód.

 Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 70% taniej »

Jak w Rzymie lub we Francji – na Mazurach

Dookoła świata w weekend - wiadukt w Stańczykach

Imponujące rozmiary, doskonałe proporcje architektoniczne, szlachetne zdobienia – a wszystko to wśród rozległych lasów Puszczy Rominckiej, jednego z najbardziej dziewiczych obszarów na Mazurach. Dwa bliźniacze wiadukty kolejowe w Stańczykach na pierwszy rzut oka wyglądają tak, jakby przed chwilą ktoś je tu przeteleportował prosto ze starożytnego Rzymu. I to bynajmniej nie przypadek. Betonowe konstrukcje zostały bowiem wzniesione w okresie dwudziestolecia międzywojennego przez włoskich budowniczych, którzy podczas prac wzorowali się na rzymskim akwedukcie Pont-du-Gard w południowej Francji.

Przed II wojną światową prowadziła tędy linia kolejowa Gołdap-Żytkiejmy. Dziś żadnych pociągów nie uświadczymy, można więc w spokoju podziwiać klasyczne kształty i architektoniczną perfekcję kontrastującą z naturalnym otoczeniem. Choć nie jest to z pewnością atrakcja dla osób z lękiem wysokości. Wiadukty wznoszą się ponad 35 m nad ziemią – to więcej, niż liczy sobie 10-piętrowy blok. Można poczuć zawrót głowy i poczuć się jak… w starożytnym Rzymie czy na rzymskim wiadukcie w Prowansji.

 Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 58% taniej »

Jak w Wielkim Kanionie Kolorado – rafting po Dunajcu

Dookoła świata w weekend - rafting Dunajcem

Jak się ma Dunajec do Kolorado? Spływ ich raz spokojnymi, raz wartkimi nurtami zawsze zapewnia nadzwyczaj duży przypływ adrenaliny. Rafting na wijącej się wśród skał rzece Kolorado to okazja do podziwiania z perspektywy wodnego żywiołu Wielkiego Kanionu. To jeden z najwspanialszych cudów natury – jest tak monumentalny, że widać go z kosmosu i tak zachwycający, że jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na Ziemi! Fantazyjnie wyżłobione przez wiatr i wodę formacje skalne w kolorze ciepłego brązu odkrywane z poziomu rzeki zaskakują na nowo.

Nie mniejszą dawkę adrenaliny o wodnym podłożu zapewni rafting przełomem Dunajca – polskiego Kolorado. To około kilkanastu kilometrów malowniczej trasy biegnącej pośród pienińskich szczytów, wzdłuż granicy polsko-słowackiej – niezapomniane widoki i przeżycia murowane! Wodna eskapada to wyjątkowa okazja do obejrzenia Pienin „od środka”, Trzy Korony i Sokolica widziane z poziomu wijącego się wśród gór Dunajca nabierają zupełnie nowego wymiaru!

 Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 65% taniej »

Jak na Safarii w Kenii – Świerkocin 

Dookoła świata w weekend - Świerkocin

Całe stada płochliwych antylop, dostojne strusie, sympatyczne lamy, potężne bawoły, a oprócz tego zebry, jaki, wielbłądy oraz wiele innych gatunków – łącznie zaobserwujemy tu ponad 600 zwierzaków z różnych stron świata. Wszystkie biegają sobie swobodnie, bez krat, fos czy jakichkolwiek innych barier, które oddzielałyby je od zwiedzających. Nie jesteśmy jednak na afrykańskiej sawannie, ale w małej lubuskiej miejscowości Świerkocin w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego.

Mieści się tu pierwszy w Polsce ogród zoologiczny typu safari, w którym dzikie zwierzęta można oglądać bezpośrednio z okien samochodu lub autobusu – zupełnie jak w Kenii. A gdy już pomacha się przez szybę tej niezwykłej menażerii i zrobi całą masę zdjęć, czekają kolejne atrakcje. W „części pieszej” świerkocińskiego zoo można zobaczyć m.in. żółwie, koczkodany, szopy pracze, pieski dingo i piękne białe lwy, po czym nakarmić oswojone osiołki czy kózki. Po wszystkim zaś pozostają już tylko małpie figle w zlokalizowanym tuż obok lunaparku.

 Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 65% taniej »

Jak w Disenylandzie  – Moszna, 35 km od Opola

Dookoła świata w weekend - Pałac w Mosznie

Ma 99 wież i 365 pokoi, łączy w sobie elementy co najmniej 3 różnych stylów architektonicznych, przegląda się w dużym stawie i wyglądałby zupełnie jak zamek z fantazji Walta Disneya, gdyby nie to, że jest prawdziwy – i można go oglądać w małej miejscowości Moszna, 35 km od Opola. Oszałamiający architektonicznym rozmachem pałac był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, którzy przyjmowali tu nawet ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma II. Otoczona 200-hektarowym parkiem budowla w niczym nie ustępuje słynnym francuskim zamkom znad Loary, choć jest od nich znacznie młodsza. Obecnych kształtów pałac w Mosznej nabrał bowiem na przełomie XIX i XX wieku, a ostatnie skrzydło zostało dobudowane tuż przed I wojną światową. Ciekawostką może być również fakt, że przez wiele lat mieściło się tu Centrum Terapii Nerwic – trudno zaiste o lepsze miejsce na odprężenie i poprawę nastroju. Nie trzeba wizyty w Disneylandzie, by poczuć się jak w krainie fantazji!

 Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 49% taniej »

Komentowanie zostało wyłączone.