Kiedy odliczanie do wakacji to za mało… planujmy małe wakacje. Długie weekendy i święta to świetna okazja, żeby wyrwać się z domu i zorganizować sobie miniurlop. Wystarczy odrobina sprytu i strategicznego zmysłu, analiza kalendarza, jeden, dwa dni wolne w pracy – i możemy cieszyć się dłuższym wypoczynkiem w pięknym miejscu, poznać nowe miasto, odetchnąć na łonie natury, odkryć nieznany zakątek w Polsce lub za granicą. Szkoda tego nie wykorzystać! Podpowiadamy, w których miesiącach warto wziąć dodatkowy dzień urlopu, jak zaplanować wolny, długi weekend, a przede wszystkim gdzie warto wyjechać i jak odpocząć.

Dni wolne i długie weekendy

Sprawdźcie, kiedy przypadają dni ustawowo wolne od pracy w 2024 roku, i jak planować wypoczynek w nowym sezonie.


W kalendarzu na 2024 rok długie weekendy pojawiają się kilka razy, tworząc świetne okazje na miniurlop bez urlopu. Święta wielkanocne wypadają 31 marca (niedziela) i 1 kwietnia (poniedziałek), co daje naturalnie dłuższy weekend. Majówka rozpocznie się w środę (1 maja) i potrwa do niedzieli (5 maja), jeśli dołączymy weekend oraz dzień Święta Konstytucji 3 Maja (piątek). Boże Ciało (30 maja) wypada w czwartek, umożliwiając przedłużenie wolnego do niedzieli. Długi weekend sierpniowy, święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzony jest 15 sierpnia (czwartek), co daje możliwość na długie wolne przy wykorzystaniu jednego dnia urlopu. Weekendy w listopadzie (Wszystkich Świętych, 1 listopada, piątek; Święto Niepodległości, 11 listopada, poniedziałek) oraz Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia, środa i czwartek) również oferują potencjał na długie weekendy przy strategicznym wykorzystaniu dni urlopowych.

W niektórych wypadkach, aby przedłużyć sobie wolne, wystarczy odpowiednio wykorzystać urlop. Na jakie terminy najlepiej złożyć wniosek urlopowy i jakie wyjazdy zaplanować w poszczególne długie weekendy?

 

Drugi dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocny – będziemy zatem obchodzić 1 kwietnia. Jest to dzień wolny od pracy, który w połączeniu z weekendem daje nam trzy dni wolne z rzędu. To dość czasu, aby zorganizować krótki rodzinny wyjazd i naładować baterie. Znakomitą opcją jest pobytu w hotelu – pełen rodzinnych atrakcji, animacji dla dzieci, relaksu w spa i basenie oraz tradycyjnych przysmaków na stole. Obiekty hotelarskie coraz częściej oferują swoim gościom specjalne pakiety na dni świąteczne – z wielkanocnym menu i atrakcjami, takimi jak malowanie jajek, przygotowywanie święconki, śmigus dyngus w basenie czy poszukiwanie zajączka.

Wielkanoc to dla wielu nie tylko pisanki, baranki i suto zastawiony stół. To także doskonała okazja do wyjazdu z rodziną i zaplanowania dodatkowego urlopu – i wcale nie musi oznaczać to zerwania ze świąteczną tradycją. Podczas Świąt Wielkanocnych poza domem możemy bowiem z powodzeniem połączyć celebrację w gronie bliskich i kultywowanie tradycji z wypoczynkiem oraz odkrywaniem ciekawych miejsc. W tym roku Wielkanoc ostatni weekend marca, a dokładniej 31 marca.

Gdzie najlepiej jechać, jeśli zdecydujemy się podzielić jajkiem poza domem? Wielkanoc to czas, kiedy przyroda zaczyna budzić się do życia, a słońce grzeje coraz mocniej. Aby skorzystać z wiosennej aury i nacieszyć się jeszcze pustymi plażami, możemy obrać kurs nad morze. Spacery brzegiem Bałtyku, niezatłoczonymi promenadami i deptakami, bogate w jod powietrze i nadmorskie atrakcje będą świetnym dopełnieniem świąt z rodziną.

Nie mniej kuszącym kierunkiem są góry. Wielkanocny pobyt w Tatrach, Karkonoszach czy Beskidach zachwyci wielbicieli pięknych widoków, łowców kwitnących krokusów i miłośników aktywnego wypoczynku na szlaku. To także doskonała okazja, aby poznać świąteczne tradycje górali.

Wielkanoc to również dobry „pretekst” do odwiedzenia Mazur. Rejs statkiem po jeziorze czy wyprawa szlakiem mazurskich zamków i twierdz wspaniale urozmaicą rodzinne świętowanie i pobyt w hotelu. Ci poszukujący wielkomiejskich atrakcji, powinni z kolei rozważyć wyjazd do Krakowa, gdzie tradycyjnie na Rynku Głównym organizowane są Targi Wielkanocne, podczas których możemy m.in. uczestniczyć w pokazie obrzędów wielkanocnych.

Przy okazji pobytu w stolicy Małopolski warto wziąć udział w Święcie Rękawki – corocznym festynie odbywającym się we wtorek po Świętach Wielkanocnych. Impreza ta słynie dziś przede wszystkim z… radosnego toczenia jaj w dół zbocza. Jeśli chcemy wyruszyć śladem regionalnych tradycji wielkanocnych, możemy też odwiedzić Kujawy, gdzie dowiemy się, czym jest pogrzeb żuru i śledzia, wybrać się na Śląsk, by poznać smak babki majonezowej i ciasta drożdżowego z nadzieniem z wędzonego mięsa, czy też zajrzeć do Poznania, aby sprawdzić, jak wyglądają żandary – procesja wielkanocna z osobliwymi przebierańcami.

Długi weekend majowy w 2023 r. może trwać aż 5 dni – bo 1 maja przypada w środę, a 3 maja w piątek. Wystarczy nam 1 dzień wolnego w pracy (2 maja), byśmy mogli cieszyć się długim wiosennym wypoczynkiem. Warto spędzić ten czas blisko natury, najlepiej w aktywnym stylu – w górach, nad morzem, na rowerze albo na leśnych ścieżkach. Można również wybrać się do SPA albo do rodzinnych parków rozrywki, które rozpoczynają działalność po zimowej przerwie. Jeśli nie macie jeszcze planów na wiosenną podróż, sprawdźcie koniecznie, gdzie wyjechać na majówkę w Polsce.

Wyjazd na długi weekend czerwcowy to świetna okazja, by poczuć przedsmak wakacji i zorganizować wyjazd we dwoje lub z całą rodziną – a kalendarz temu sprzyja. W tym roku Boże Ciało wypada w czwartek 30 maja, który jest dniem wolnym od pracy. Wystarczy wziąć więc 1 dzień urlopu, aby mieć 4 dni wolnego i cieszyć się najdłuższym weekendem przed wakacjami. Gdzie jechać, aby najlepiej go wykorzystać?

Przełom maja i czerwca to idealny moment, by wyjechać nad morze lub na Mazury i zafundować sobie kilkudniowe plażowanie oraz relaks w wodzie – jeszcze bez wakacyjnych tłumów i przepłacania. Sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca, a zatem kąpieliska nad morzem i jeziorami są już otwarte, zabezpieczone i przygotowane na przyjęcie turystów. W dodatku w czerwcu na plażach nie ma jeszcze tak wielu urlopowiczów jak w lipcu czy sierpniu.

Czerwcówka to także świetny czas na górskie wyprawy i wycieczki rowerowe. W Tatrach, Pieninach, Beskidach czy Sudetach znajdziemy wtedy sporo malowniczych i niezatłoczonych szlaków, a podczas wędrówek i rowerowych wypraw możemy podziwiać soczyście zielone, pełne kwiatów łąki i polany oraz cieszyć się spokojem i niczym niezmąconym aktywnym relaksem na łonie natury. Jeśli kochamy kontakt z przyrodą, świetnym kierunkiem na długi weekend czerwcowy będą też Podlasie i Puszcza Augustowska, a także Bory Tucholskie – jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce.

Boże Ciało jest również idealnym pretekstem do wyjazdu na city break do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, a nawet za granicę – do Pragi, Budapesztu, Wiednia czy Wenecji. Ciekawe zabytki, historyczne uliczki, rozmaite muzea, modne restauracje i kawiarenki, zielone parki i romantyczne skwerki – miejski urlop może być świetnym połączeniem inspirującego odpoczynku z intensywnym zwiedzaniem.

Choć jesienią dni są coraz krótsze, weekendy mogą być dłuższe niż zwykle. W listopadzie mamy aż dwie okazje do wydłużonych weekendów. Pierwszą z nich jest Dzień Wszystkich Świętych, który w 2024 wypada w piątek. Drugą jest Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada (w tym roku to poniedziałek). Tym samy w listopadzie mamy przed sobą perspektywę dwóch 3-dniowych weekendów.

Gdzie się wybrać, by zregenerować siły i przyjemnie spędzić długi weekend w listopadzie? Jesień w górach jest piękna, mieni się tysiącami kolorów, przyciąga pustymi szlakami, wszechobecnym spokojem, kojącym sam na sam z naturą i atrakcjami górskich kurortów – basenami termalnymi, zabytkami, muzeami, urokliwymi kościółkami i uzdrowiskowymi atrakcjami.

A jeśli nie góry – może morze? To właśnie jesienią jest tam w powietrzu najwięcej jodu, plaże są niemal niezadeptane, a muszli i bursztynów jest na morskim brzegu więcej niż zwykle. Dorzućmy do tego nadmorskie atrakcje, aquaparki i parki rozrywki, romantyczne promenady, przytulne knajpki i restauracje – i mamy przepis na udany weekend listopadowy.

Świetnym pomysłem na jesienny wypad w listopadzie jest także city break w Poznaniu. Gdy w całym kraju obchodzimy Święto Niepodległości, w stolicy Wielkopolski świętuje się dodatkowo imieniny ul. Święty Marcin. Z tej okazji przez Świętego Marcina przetacza się barwny korowód złożony z kuglarzy, cyrkowców i innej maści „cudacznych” postaci, którego zwieńczeniem jest huczny Kiermasz Świętomarciński, podczas którego możemy kupić słynne rogale.

Jesienna aura bywa kapryśna. Dlatego podczas wyboru bazy wypadowej w czasie listopadowego miniurlopu warto wziąć pod uwagę pobyt w takim obiekcie, który będzie miał nam do zaoferowania coś więcej niż tylko nocleg. Rezerwacja w hotelu SPA z basenem, saunami i innymi atrakcjami wellness oraz pakietem atrakcji dla całej rodziny to recepta na wspaniały urlop, który nie będzie całkowicie zależny od pogody.

Długi weekend z dziećmi

 

Długie weekendy to świetna okazja do rodzinnego wyjazdu z dziećmi. Podczas takiego wypadu wcale nie musimy rezygnować z rozrywek przeznaczonych – jak by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać – dla dorosłych. W górach, parkach krajobrazowych i rezerwatach przyrody nie brak szlaków, które są przeznaczone również dla małych stópek. Tak samo sprawa wygląda z trasami rowerowymi. Takie, które możemy śmiało przemierzać z dziećmi, znajdziemy niemal w każdym zakątku Polski – zarówno w górach, nad morzem, jak w centralnej Polsce.

Aby wypocząć aktywnie z pociechami, możemy też zafundować sobie city break. Spacer ulicami Wrocławia śladem krasnali lub wędrówka po Łodzi tropem popularnych bohaterów kreskówek, wycieczka po najciekawszych muzeach czy najbardziej imponujących placach zabawach przysporzy każdemu małemu podróżnikowi wiele radości. A może tournée po parkach rozrywki? Energylandia, Magiczne Ogrody w Janowcu, Farma Iluzji, Łeba Park, Majaland, JuraPark Bałtów czy Mandoria zapewnią zarówno dzieciom, jak i rodzicom godziny ekscytującej rozrywki.

Małe wakacje z dziećmi i atrakcjami „w terenie” warto uzupełnić o atrakcje hotelowe. Coraz więcej hoteli przygotowuje z myślą o długich weekendach ofertę obejmującą specjalne pakiety. Są one wypełnione animacjami dla dzieci, rodzinnymi rozrywkami, a także atrakcjami dla dorosłych.