Od 12 lutego hotele są ponownie otwarte dla gości. Jak bezpiecznie podróżować w obecnej sytuacji w Polsce i na świecie oraz cieszyć się pełnią wypoczynku w nowych miejscach? Odpowiedź jest prosta, choć wymagająca – z zachowaniem określonych zasad bezpieczeństwa. Sprawdź, na co trzeba uważać w drodze do celu. Odkryj, co obecnie robią dla gości obiekty hotelowe. Poznaj obowiązujące teraz zasady bezpiecznego turysty i… wyrusz w BEZPIECZNĄ PODRÓŻ. 

Staramy się, żeby była wyjątkowa. Gwarantujemy jej najlepszą cenę. A teraz nade wszystko chcemy, aby była bezpieczna. Dlatego przeanalizowaliśmy punkty rządowej strategii walki z pandemią, wzięliśmy pod lupę obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa oraz higieny w hotelach i raz jeszcze przyjrzeliśmy się pozycjom z dekalogu bezpiecznego turysty opracowanym na podstawie rekomendacji Polskiej Organizacji Turystycznej. Wszystko, by zebrać wszystkie zasady i zalecenia w jednym miejscu, udostępnić Wam je i podczas podróży, pobytu w hotelu czy korzystania z hotelowych atrakcji czuć się bezpiecznie.

Bezpieczeństwo w drodze do hotelu 

 Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień

Tak wynika z obserwacji, potwierdzają to badania i nie mamy żadnych wątpliwości – jeśli urlop, to najlepiej z najbliższymi. Nie tylko dlatego, że tak lubimy najbardziej. To teraz także najbezpieczniejsze towarzystwo w podróży. W miarę możliwości wyjeżdżaj z osobami, z którymi spotykasz się na co dzień. Unikaj bezpośrednich interakcji z obcymi, zachowując zasadę dystansu społecznego – minimum 1,5 metra odstępu od innych. Zakrywaj usta i nos w miejscach publicznych.  Z obowiązku zakrywania nosa i ust zwolneni jesteśmy jedynie podczas spacerów w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem.

 Najlepiej samochodem

Jeśli możesz, przemieszczaj się własnym samochodem – unikniesz tłumów i bliskich spotkań z nieznajomymi. Unikaj zatłoczonych stacji benzynowych na miejsce postoju i nie zabieraj autostopowiczów.

 Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu

Pociąg, tramwaj, a może autobus? Bez względu na to, jaki środek transportu wybierzesz, stosuj się do obowiązujących aktualnie zasad i zaleceń. Choć środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób, staraj się przemieszczać poza godzinami szczytu, gdy tłok jest najmniejszy. Pamiętaj o obowiązku zakrywania ust i nosa we wnętrzach pojazdów i często dezynfekuj ręce.  Maseczka ochronna jest zbędna tylko i wyłącznie podczas podróży samochodem w towarzystwie osób, z którymi mieszkasz.

 Sprawdź, czy dojedziesz, popłyniesz, polecisz i wylądujesz

Planując dalsze wyprawy poza granice kraju, upewnij się co do aktualnie obowiązujących zasad z zakresu organizacji ruchu lotniczego i kolejowego – https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia. Sprawdź też, czy państwo, które obrałeś na miejsce wymarzonego urlopu ma otwarte granice dla gości z zagranicy. 

Bezpieczny pobyt w hotelu 

W świetle obecnie obowiązujących zasad – wypoczynek w hotelu jest możliwy. Co więcej – jak donoszą eksperci z redakcji New York Times czy Reuters – za sprawą ścisłego reżimu sanitarnego panującego w hotelach oraz ograniczeń liczby osób przybywajacych w tym samym czasie w hotelu (od 12.02.201 –  do 50% obłożenia pokoi) , ryzyko zakażenia podczas pobytu w hotelu pozostaje dużo mniejsze niż w trakcie wizyty u fryzjera, pracy w biurze czy przeprawy metrem. Sprawdziliśmy, co robią hotele, byś podczas pobytu czuł się bezpiecznie.

 Personel

Pracownicy i kadra kierownicza hotelu przeszli szkolenie z zasad bezpieczeństwa, higieny i postępowania w czasie pandemii. Codziennie, przed rozpoczęciem pracy, personel ma mierzoną temperaturę, a w trakcie dnia wyposażony jest w maseczki ochronne i płyny dezynfekujące.  

 Recepcja

Obecnie większość hoteli dostępna jest tylko dla zameldowanych gości, którzy w trakcie zameldowania deklarują, iż wg ich najlepszej wiedzy są zdrowi i nie stanowią zagrożenia dla innych osób. Hotele zobowiązane są do zachowania reżimu sanitarnego i udostępniania nie więcej niż 50 proc. pokoi. Podczas zameldowania w hotelu gość może zostać poproszony o poddanie się pomiarom temperatury bezdotykowym termometrem – w przypadku wystąpienia stanu podgorączkowego lub objawów chorobowych hotel ma prawo odmówić przyjęcia gościa.  

 Dezynfekcja 

Dedykowani pracownicy regularnie i na bieżąco dezynfekują wszystkie pomieszczenia oraz powierzchnie ogólnodostępne, w tym w szczególności hole, lobby, łazienki oraz klamki, terminale płatnicze, uchwyty, włączniki i blaty. Płyn dezynfekujący jest dostępny przy recepcji. 

Pokoje

Obecnie – w trakcie sprzątania – poza standardowymi czynnościami, dezynfekowane są blaty, klamki, klucze i elementy wyposażenia pokoi. Gość wchodzi do wysprzątanego, zdezynfekowanego, a czesto także poddanego ozonowaniu pokoju. 

 Zasada czystych blatów

W Twoim pokoju brakuje hotelowych drobiazgów takich jak  igielniki, szczotka do ubrań czy czyścik do butów? To oznacza, że stosowana jest zasada tzw. czystych blatów, czyli ograniczenia do niezbędnego minimum produktów dostępnych bezpośrednio dla gości – te wydawane są na życzenie.  

Usługi tylko na życzenie

Ze względów higienicznych sprzątanie pokoi odbywa się obecnie tylko na specjalne życzenie, po telefonicznym ustaleniu z recepcją i pod nieobecność gości w pokoju. Także i wymiana ręczników, opróżnienie kosza na śmieci i uzupełnienie przyborów toaletowych odbywa się po uprzednim kontakcie z recepcją. 

 Restauracje

Funkcjonowanie restauracji (w tym rozstawienie stołów) i sposób wydawania posiłków oparte są o aktualne wytyczne rządu. Według obecnie obowiązujacych zasad dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko w dostarczaniu posiłków dla gości hotelowych do pokoi.

 Hotelowe baseny, centra fitness oraz siłownie

  • Baseny – mogą działać przy zachowaniu odległości min. 1,5 m; aquaparki w dalszym ciągu pozostają nieczynne
  • Sauny, łaźnie tureckie i łaźnie parowe, solaria, salony masażu, salony kosmetyczne i fryzjerskie – tu sytuacja jest na ten moment niejednoznaczna. Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw 11 lutego 2021 roku usługi te nie mogą być świadczone w obiektach hotelarskich; jednak już w świetle informacji zawartej na stronie www.gis.gov.pl – mogą
  • Masaże i terapie lecznicze – mogą być wykonywane w gabinetach zabiegowych, w ścisłym reżimie sanitarnym
  • Siłownie/centra fitness – nie mogą funkcjonować; wyjątek stanowią siłownie w obiektach świadczących usługi lecznicze i rehabilitacyjne – tu mogą działać w reżimie sanitarnym

Dostępne dla gości hotelowych atrakcje działają w ścisłym reżimie sanitarnym. Istnieją limity osób przebywających w tym samym czasie w konkretnych pomieszczeniach. Przed wejściem np. do strefy basenowej obowiązuje dezynfekcja rąk, regularnie dezynfekowane są też powierzchnie dotykowe. 

Ważne, że sam hotel może samodzielnie podjąć decyzję o dodatkowych ograniczeniach (w tym o nieudostępnieniu danej atrakcji, choć oficjalnie może być dostępna), dlatego w razie wątpliwości przed planowanym pobytem najlepiej kontaktować się bezpośrednio z konkretnym obiektem noclegowym.

 

 Atrakcje dla dzieci

Zarówno place, jak i sale zabaw pozostają dostępne dla najmłodszych gości. Przestrzenie dedykowane dzieciom, a także zabawki i sprzęty wewnątrz są codziennie dezynfekowane. Istnieją ograniczenia liczby dzieci przebywających jednocześnie w hotelowym Kids Clubie, a animatorzy czy opiekunowie wyposażeni w maseczki i rękawiczki ochronne. Regularnie odbywa się przerwa techniczna na wietrzenie przestrzeni.

 Inne atrakcje

W trakcie pobytu w hotelu nie potańczysz – obecnie zakazana jest działalność klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. Skomplikowana sytuacja dot. kasyn. W świetle rozporządzenia z 11 lutego 2021 roku kasyna mogą działać, przy czym w kasynie może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 pow. udostępnionej dla klientów, przy zachowaniu dystansu co najmniej 1,5 m (z wyłączeniem obsługi), jednak – co ważne – nie dotyczy to kasyn w obiektach hotelowych. Tu działać nie mogą.

Jak samemu zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży?

W trosce o siebie i innych – poznaj zasady, stosuj się do nich i podróżuj bezpiecznie. Tylko działając wspólnie, możemy czuć się bezpieczni. Zadbajmy o wspólne bezpieczeńśtwo – zostało jeszcze wiele miejsc do odkrycia.

W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy

To pierwsza i podstawowa zasada. Jeżeli masz gorączkę, nie wygrzewasz się w termach ani w saunarium. Jeżeli kaszlesz i masz duszności, nie podziwiasz zapierających dech w piersiach widoków. Jeżeli występują u Ciebie jakiekolwiek objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zamiast odkrywać nowe miejsca, zostań w domu. Aby nie stracić zarezerwowanego wyjazdu, skontaktuj się z jego organizatorem – zawsze można go przełożyć na inny termin, a w ostateczności odwołać. Zdrowie jest najważniejsze.

 

 Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach

Obiektywnie rzecz biorąc, każdy z obiektów (noclegowy, gastronomiczny czy atrakcja turystyczna) może mieć swoje konkretne i własne zasady odnoszące się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego. Poznaj je (najlepiej jeszcze przed wizytą czy przyjazdem, np. telefonicznie czy za pośrednictwem strony internetowej obiektu, lub już na miejscu) i stosuj się do nich.

  Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi

Hotele i inne miejsca noclegowe działają w pewnym reżimie sanitarnym, o którego szczegółowych zasadach przeczytasz na stronie Ministerstwa Rozwoju. Ponadto dostępność poszczególnych usług może podlegać ograniczeniom wynikającym z indywidualnych decyzji hotelu. Zanim zawitasz do obiektu – odwiedź jego stronę internetową. Lub zadzwoń. Kto pyta, nie błądzi.

 Zachowaj zdrowy rozsądek i wybieraj lepiej

Uniwersalna zasada brzmi –  zachowaj zdrowy rozsądek i wybieraj takie formy spędzania czasu, w których ryzyko zakażenia jest najmniejsze. Zamiast przechadzać się po hotelowych korytarzach, wyjdź na spacer. Zamiast sączyć napoje w hotelowym pubie, wybierz się na przejażdżkę rowerową. Zamiast stać w kolejce do obleganych atrakcji, wyrusz na poszukiwanie ukrytych perełek poza tłumem i utartymi szlakami. 

 Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych

Aktywne podróżowanie zaostrza apetyt. Niestety, do końca lutego obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego

Relaks na łonie natury, wędrówki po szlakach, a może ekscytujący city break? Wszystko na TAK, ale z zachowaniem 1,5 metrów odstępu od innych osób. Planuj i wybieraj takie formy aktywności i spędzania wolnego czasu, które umożliwiają Ci zachowanie dystansu społecznego.  

  Sprawdź, czy atrakcja turystyczna jest dostępna

Marzyłeś, planowałeś i teraz w końcu wyruszasz w podróż. Nim zawitasz na miejsce, upewnij się jednak, czy wszystkie zaplanowane w urlopowym harmonogramie atrakcje są  dostępne dla odwiedzających. Najlepiej sprawdź to – telefonicznie lub na stronie internetowej obiektu. W ten sposób unikniesz rozczarowań.

  Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń

Jeśli w trakcie wojaży lub urlopu poza domem źle się poczujesz, odnotujesz wzrost temperatury, kaszel lub inne dolegliwości wskazujące na możliwość zarażenia się koronawirusem, bezwzględnie zastosuj się do zasad opisanych na stronie internetowej  https://www.gov.pl/web/koronawirus. Zostań w pokoju oraz poinformuj o swoim stanie obsługę obiektu, w którym aktualnie przebywasz.

 Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń

Bądź na bieżąco z aktualnymi zasadami i ograniczeniami – zapisz w przeglądarce internetowej i regularnie zaglądaj na strony www.gov.pl/web/koronawirus i www.gis.gov.pl. Zachowuj dystans społeczny, zasłaniaj usta i nos. W sklepach i lokalach usługowych wybieraj bezgotówkowe formy płatności. I pamiętaj o częstym myciu i dezynfekcji rąk.