Dekalog bezpiecznego turysty – jak podróżować bezpiecznie?

 

Dekalog bezpiecznego turysty

Staramy się, żeby była wyjątkowa. Gwarantujemy jej najlepszą cenę. A teraz nade wszystko chcemy, aby była bezpieczna. Poznaj dekalog bezpiecznego turysty, czyli 10 zasad podróżowania w warunkach „nowej normalności”, opracowanych na podstawie rekomendacji Polskiej Organizacji Turystycznej – i wyrusz w BEZPIECZNĄ PODRÓŻ

Sprawdź hotele dostępne na Travelist i zaplanuj bezpieczną podróż »

Zniesiony zakaz przemieszczania się, otwarte hotele wraz z dostępnymi atrakcjami i coraz więcej słońca – kolejne etapy odmrażania, „nowa normalność” i nadchodzący sezon inspirują do wyjścia z domu i odkrywania nowych miejsc. Jak bezpiecznie podróżować w obecnej sytuacji w Polsce i na świecie oraz cieszyć się pełnią nadchodzących wakacji? Odpowiedź jest prosta, choć wymagająca – z zachowaniem określonych zasad bezpieczeństwa.

Dekalog bezpiecznego turysty to 10 rekomendacji dla osób planujących wyjazdy w celach turystyczno-wypoczynkowych. Zostały stworzone pod koniec maja 2020 roku przez Polską Organizację Turystyczną po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. W trosce o siebie i innych – poznaj zasady, stosuj się do nich i podróżuj bezpiecznie. Zostało jeszcze wiele miejsc do odkrycia.

 

1. W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.

To pierwsza i podstawowa zasada. Jeżeli masz gorączkę, nie wygrzewasz się w termach ani w saunarium. Jeżeli kaszlesz i masz duszności, nie podziwiasz zapierających dech w piersiach widoków. Jeżeli występują u Ciebie jakiekolwiek objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zamiast odkrywać nowe miejsca, zostań w domu. Aby nie stracić zarezerwowanego wyjazdu, skontaktuj się z jego organizatorem – zawsze można go przełożyć na inny termin, a w ostateczności odwołać. Zdrowie jest najważniejsze.

 

2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.

Tak wynika z obserwacji, potwierdzają to badania i nie mamy żadnych wątpliwości – jeśli urlop, to najlepiej z najbliższymi. Nie tylko dlatego, że tak lubimy najbardziej. To teraz także najbezpieczniejsze towarzystwo w podróży. W miarę możliwości wyjeżdżaj z osobami, z którymi spotykasz się na co dzień. Unikaj bezpośrednich interakcji z obcymi, zachowując zasadę dystansu społecznego – minimum 2 metry odstępu od innych. Zakrywaj usta i nos – koniecznie w przestrzeniach zamkniętych, a także wtedy, gdy zalecany dystans z jakichś powodów nie może być zachowany.

 

3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.

Pociąg, tramwaj, a może autobus? Bez względu na to, jaki środek transportu wybierzesz, stosuj się do obowiązujących aktualnie zasad i zaleceń. Staraj się przemieszczać poza godzinami szczytu, gdy tłok jest najmniejszy. Pamiętaj o obowiązku zakrywania ust i nosa we wnętrzach pojazdów i często dezynfekuj ręce.  Maseczka ochronna jest zbędna tylko i wyłącznie podczas podróży samochodem w towarzystwie osób, z którymi mieszkasz.

 

4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.

Obiektywnie rzecz biorąc, każdy z obiektów (noclegowy, gastronomiczny czy atrakcja turystyczna) może mieć swoje konkretne i własne zasady odnoszące się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego. Poznaj je (najlepiej jeszcze przed wizytą czy przyjazdem, np. telefonicznie czy za pośrednictwem strony internetowej obiektu, lub już na miejscu) i stosuj się do nich.

 

5. Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi.

Już teraz, oficjalnie, możesz delektować się smakiem podróży i korzystać z hotelowych atrakcji. Od 6 czerwca działają ponownie baseny, sauny, siłownie, sale fitness oraz sale i place zabaw – czyli wszystkie te udogodnienia, którymi mogliśmy się cieszyć przed wybuchem pandemii. Ponadto tydzień wcześniej zostały zniesione ograniczenia dotyczące liczby osób w restauracjach i barach hotelowych. Pamiętaj jednak – hotele i inne miejsca noclegowe działają w pewnym reżimie sanitarnym, o którego szczegółowych zasadach przeczytasz na stronie Ministerstwa Rozwoju. Ponadto dostępność poszczególnych usług może podlegać ograniczeniom wynikającym z indywidualnych decyzji hotelu. Zanim zawitasz do obiektu – odwiedź jego stronę internetową. Lub zadzwoń. Kto pyta, nie błądzi.

 

6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.

Aktywne podróżowanie zaostrza apetyt. Na szczęście można się już oficjalnie posilić w lokalu gastronomicznym – restauracje, kawiarnie, bary oraz lokale na terenie galerii handlowych wraz z ogródkami restauracyjnymi od 18 maja ponownie przyjmują gości. Obowiązuje jednak ścisły reżim sanitarny, w tym obowiązek zachowania 2 metrów odstępu pomiędzy stolikami, dezynfekcji stolików po każdym kliencie, noszenia maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę. Dużo obostrzeń, ale i więcej przestrzeni – a konkretnie 4 metry kwadratowe dla każdego klienta.

 

7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.

Relaks na plaży, wędrówki po szlakach, a może ekscytujący city break? Wszystko na TAK, ale z zachowaniem 2 metrów odstępu od innych osób. Planuj i wybieraj takie formy aktywności i spędzania wolnego czasu, które umożliwiają Ci zachowanie dystansu społecznego. Kusi Cię udział w wydarzeniu plenerowym? Jest to możliwe, ale przy maks. 150 uczestnikach i przy zachowaniu określonych zasad.

 

8. Sprawdź, czy  atrakcja turystyczna jest dostępna.

Marzyłeś, planowałeś i teraz w końcu wyruszasz w podróż. Nim zawitasz na miejsce, upewnij się jednak, czy wszystkie zaplanowane w urlopowym harmonogramie atrakcje są już otwarte i dostępne dla odwiedzających. Najlepiej sprawdź to – telefonicznie lub na stronie internetowej obiektu. W ten sposób unikniesz rozczarowań.

 

9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.

Jeśli w trakcie wojaży lub urlopu poza domem źle się poczujesz, odnotujesz wzrost temperatury, kaszel lub inne dolegliwości wskazujące na możliwość zarażenia się koronawirusem, bezwzględnie zastosuj się do zasad opisanych na stronie internetowej  https://www.gov.pl/web/koronawirus. Zostań w pokoju oraz poinformuj o swoim stanie obsługę obiektu, w którym aktualnie przebywasz.

 

10. Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.

Bądź na bieżąco z aktualnymi zasadami i ograniczeniami – zapisz w przeglądarce internetowej i regularnie zaglądaj na strony www.gov.pl/web/koronawirus i www.gis.gov.pl. Gdy przebywasz w małych pomieszczeniach z obcymi lub gdy zachowanie dystansu społecznego na zewnątrz nie jest z jakichś powodów możliwe, zasłaniaj usta i nos. W sklepach i lokalach usługowych wybieraj bezgotówkowe formy płatności. I pamiętaj o częstym myciu i dezynfekcji rąk.

Sprawdź hotele dostępne na Travelist i zaplanuj bezpieczną podróż już dziś»

 

 

Comments are closed.