Bon turystyczny 500 plus na dziecko

Tegoroczne wakacje będą inne niż zwykle – również dlatego, że 18 lipca weszła w życie ustawa o Polskim Bonie Turystycznym 500+ i wprowadzenie nowego programu jeszcze w tym sezonie jest już pewne. Dodatkowe środki na wakacyjny wypoczynek w kraju mają trafić do wszystkich rodzin z dziećmi, jako uzupełnienie akcji Rodzina 500 plus. Jak ma wyglądać realizacja nowego programu? Kto dostanie 500 zł na wakacje – a kto nawet więcej? Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące bonu turystycznego 500 plus na dziecko

Zobacz specjalną stronę na temat programu Bon Turystyczny 500 plus na dziecko »

Planowanie wakacyjnego wypoczynku po kilku miesiącach funkcjonowania w sytuacji zakazów i ograniczeń wywołanych pandemią koronawirusa to kwestia tyleż istotna, co niełatwa. Zarówno dla milionów Polaków, którzy marzą o wyrwaniu się z domu w sytuacji „nowej normalności”, jak i dla przedstawicieli krajowej branży turystycznej, dotkniętej kryzysem w dużo większym stopniu niż wiele innych gałęzi gospodarki. Dlatego już w marcu pojawiły się pierwsze głosy na temat specjalnego programu, który miałby stanowić wsparcie dla jednych i drugich.

Pierwotnie miał on przybrać formę bonu turystycznego 1000 plus, który trafiłby do wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę i zarabiających poniżej średniej krajowej. Jednak w kolejnych tygodniach rządowy projekt ewoluował, by ostatecznie przybrać formę dodatkowych środków na wakacje przeznaczonych dla wszystkich rodzin z dziećmi – w wysokości 500 zł na każde dziecko. Zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt ustawy został ostatecznie przyjęty przez Parlament i 18 lipca program wszedł w życie. To oznacza, że rodzinne bony wakacyjne będzie można wykorzystać przy planowaniu urlopu jeszcze podczas tegorocznych wakacji.

 

Jaka będzie wartość bonu turystycznego?

Program zakłada jednorazowe wsparcie w wysokości 500 zł na każde dziecko, które do 18 lipca 2020 nie ukończyło 18 lat, a także dodatkowe środki w wysokości 500 zł dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności.

 

Komu przysługuje bon 500 plus na wakacje?

Program przeznaczony jest dla wszystkich rodziców i opiekunów prawnych wychowujących co najmniej 1 dziecko, bez względu na formę zatrudnienia czy wysokość zarobków – w tym pracujących za granicą. Obecnie to blisko 2,5 mln rodzin oraz ponad 6 mln dzieci. Zgodnie z zapisami ustawy bony będą przysługiwać również na dzieci urodzone po jego wprowadzeniu, aż do 31 grudnia 2021 r.

 

Jakie warunki należy spełnić, aby dostać bon turystyczny na dziecko?

Bon turystyczny będzie uzupełnieniem programu Rodzina 500 plus, w związku z czym warunki jego przyznawania są analogiczne do aktualnie obowiązujących. Należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), a następnie potwierdzić poprawność lub aktualizację danych w systemie, by aktywować bon.

 

Jakie będą zasady wykorzystania bonu?

Program 500+ na wakacje ma w założeniu wspierać polską turystykę, wykorzystanie bonu będzie więc możliwe wyłącznie w kraju. Oznacza to, że bonem zapłacimy m.in. bezpośrednio w obiekcie noclegowym, na portalu rezerwacyjnym lub w biurze podróży, które oferuje pakiety wypoczynkowe w Polsce. Ustawa przewiduje również możliwość wykorzystania bonów w organizacjach pożytku publicznego, choć nie zostało jeszcze precyzyjnie określone, na czym miałoby to polegać. Pełna lista podmiotów biorących udział w programie ma zostać przygotowana i udostępniona przez Polską Organizację Turystyczną. Nie ma możliwości skorzystania z bonu przy planowaniu wakacji za granicą.

 

Jaką formę będzie miał bon turystyczny na wakacje 2020?

Bon 500+ będzie miał formę elektronicznego kodu, aktywowanego w systemie PUE ZUS. Kod będzie można zapisać w urządzeniu mobilnym lub przesłać na adres e-mail, a następnie podać go podczas dokonywania rezerwacji usług turystycznych lub najpóźniej w momencie zameldowania w obiekcie.

 

Jak długo będzie ważny bon turystyczny 500 plus?

Bony mają być ważne do 31 marca 2022 r. (bez względu na moment ich aktywowania), jednak rząd nie wyklucza kontynuacji programu. W tym czasie będzie można skorzystać z niego jednorazowo – np. planując dłuższy wyjazd wakacyjny – lub rozbić jego wartość na mniejsze kwoty.

 

Kiedy program 500+ zacznie obowiązywać?

Ustawa o bonie turystycznym już weszła w życie i aktualnie trwają prace operacyjne nad jej realizacją. Rząd deklaruje, że dołoży wszelkich starań, by Polacy mogli skorzystać z bonów jak najszybciej, być może jeszcze na przełomie lipca i sierpnia.

 

Czy będzie można przekazać bon innej osobie?

Nie ma takiej możliwości. Każdy bon jest przypisany do konkretnej osoby (w tym przypadku dziecka) i jego aktywacja wymaga uwierzytelnienia w systemie PUE ZUS. Nie będzie również możliwości zapłaty bonem za rezerwację, która nie obejmuje dzieci oraz wymiany bonu turystycznego na gotówkę lub inne środki płatnicze.

 

Wszystkie aktualne informacje na temat programu Bon Turystyczny 500 plus na wakacje 2020 znajdziesz tutaj »

 

Bon turystyczny 500+ na dziecko i plany wakacyjne Polaków – wyniki badania Travelist

Aby jak najlepiej przygotować się do realizacji nowego programu wsparcia rodzimej turystyki, w połowie lipca poprosiliśmy użytkowników Travelist.pl o ich opinię na temat bonów turystycznych oraz indywidualnych preferencji i potrzeb dotyczących jego wykorzystania. Udział w naszej ankiecie wzięło ponad 3 tys. osób, a jej wyniki jasno pokazują, że rządowy program będzie miał ogromny wpływ na to, gdzie, kiedy – i czy w ogóle – będziemy planować wakacje w tym sezonie.

Pomimo kryzysu i wciąż obowiązujących ograniczeń aż 80% uczestników badania zadeklarowało, że wyjedzie w tym roku na urlop. Oznacza to, że nauczyliśmy się już żyć w realiach „nowej normalności” i coraz bardziej optymistycznie podchodzimy do planowania podróży. Jednocześnie ponad 20% respondentów przyznaje, że na ich wakacyjne decyzje kluczowy wpływ miała zapowiedź wprowadzenia bonu turystycznego – a niemal jedna czwarta osób uprawnionych do jego otrzymania czeka z ostatecznym wyborem miejsca i terminu wyjazdu do momentu przyznania 500+.

Potwierdzeniem słuszności założeń nowego programu jest również fakt, że aż 15% jego potencjalnych beneficjentów deklaruje wprost, iż gdyby nie perspektywa otrzymania bonu 500+, w ogóle nie mogliby wyjechać w tym roku na wakacje. Przy trójce dzieci odsetek ten wzrasta do 21%, natomiast w przypadku rodzin wielodzietnych aż 37% wyjedzie tego lata dzięki 500 plus.

Zobacz pełne wyniki najnowszego badania Travelist nt. bonu turystycznego 500 plus na dziecko »

 

Wszystko wskazuje na to, że bon turystyczny 500 plus na dziecko już wkrótce stanie się ważnym elementem planowania kolejnych wakacyjnych wyjazdów. I nie tylko będzie istotnym źródłem wsparcia dla polskiej branży turystycznej, ale też zachęci Polaków do planowania wypoczynku w kraju i odkrywania wciąż na nowo jego najciekawszych, najbardziej magicznych zakątków. Bo wciąż jest tu mnóstwo do odkrycia.

Zacznij odkrywać piękno Polski już dziś »

Jeden Komentarz

  1. tak 500 fajna sprawa a na jakiego typu noclegi zostaną przeznaczone – na SPA dla rodziców czy na nocleg dla dzieci – raczej dla dzieci nie oszukujmy