Jak bezpiecznie podróżować w obecnej sytuacji w Polsce i na świecie oraz cieszyć się pełnią wypoczynku w nowych miejscach? Odpowiedź jest prosta, choć wymagająca – z zachowaniem określonych zasad bezpieczeństwa. Sprawdź, na co trzeba uważać w drodze do celu. Odkryj, co obecnie robią dla gości obiekty hotelowe. Poznaj obowiązujące teraz zasady bezpiecznego turysty i… wyrusz w BEZPIECZNĄ PODRÓŻ. 

Staramy się, żeby była wyjątkowa. Gwarantujemy jej najlepszą cenę. A teraz nade wszystko chcemy, aby była bezpieczna. Dlatego przeanalizowaliśmy punkty rządowej strategii walki z pandemią, wzięliśmy pod lupę obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa oraz higieny w hotelach i raz jeszcze przyjrzeliśmy się pozycjom z dekalogu bezpiecznego turysty opracowanym na podstawie rekomendacji Polskiej Organizacji Turystycznej. Wszystko, by zebrać wszystkie zasady i zalecenia w jednym miejscu, udostępnić Wam je i podczas podróży, pobytu w hotelu czy korzystania z hotelowych atrakcji czuć się bezpiecznie.

Sprawdź hotele dostępne na Travelist i zaplanuj bezpieczną podróż już dziś»

Bezpieczeństwo w drodze do hotelu 

#BezpiecznyHotel - Magazyn Travelist

 Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień

Tak wynika z obserwacji, potwierdzają to badania i nie mamy żadnych wątpliwości – jeśli urlop, to najlepiej z najbliższymi. Nie tylko dlatego, że tak lubimy najbardziej. To teraz także najbezpieczniejsze towarzystwo w podróży. W miarę możliwości wyjeżdżaj z osobami, z którymi spotykasz się na co dzień. Unikaj bezpośrednich interakcji z obcymi, zachowując zasadę dystansu społecznego – minimum 1,5 metra odstępu od innych. Zakrywaj usta i nos w miejscach publicznych – od 10 października jest to obowiązkowe w całym kraju.

 Najlepiej samochodem

Jeśli możesz, przemieszczaj się własnym samochodem – unikniesz tłumów i bliskich spotkań z nieznajomymi. Unikaj zatłoczonych stacji benzynowych na miejsce postoju i nie zabieraj autostopowiczów.

 Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu

Pociąg, tramwaj, a może autobus? Bez względu na to, jaki środek transportu wybierzesz, stosuj się do obowiązujących aktualnie zasad i zaleceń. Staraj się przemieszczać poza godzinami szczytu, gdy tłok jest najmniejszy. Pamiętaj o obowiązku zakrywania ust i nosa we wnętrzach pojazdów i często dezynfekuj ręce.  Maseczka ochronna jest zbędna tylko i wyłącznie podczas podróży samochodem w towarzystwie osób, z którymi mieszkasz.

 Sprawdź, czy dojedziesz, popłyniesz, polecisz i wylądujesz

Planując dalsze wyprawy poza granice kraju, upewnij się co do aktualnie obowiązujących zasad z zakresu organizacji ruchu lotniczego i kolejowego – https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia. Sprawdź też, czy państwo, które obrałeś na miejsce wymarzonego urlopu ma otwarte granice dla gości z zagranicy. 

Bezpieczny pobyt w hotelu 

#BezpiecznyHotel - Magazyn Travelist

W świetle obecnie obowiązujących zasad – wypoczynek w hotelu jest możliwy. Co więcej – jak donoszą eksperci z redakcji New York Times czy Reuters – za sprawą ścisłego reżimu sanitarnego panującego w hotelach, ryzyko zakażenia podczas pobytu w hotelu pozostaje dużo mniejsze niż w trakcie wizyty u fryzjera, pracy w biurze czy przeprawy metrem. Sprawdziliśmy, co robią hotele, byś podczas pobytu czuł się bezpiecznie.

 Personel

Pracownicy i kadra kierownicza hotelu przeszli szkolenie z zasad bezpieczeństwa, higieny i postępowania w czasie pandemii. Codziennie, przed rozpoczęciem pracy, personel ma mierzoną temperaturę, a w trakcie dnia wyposażony jest w maseczki ochronne i płyny dezynfekujące.  

 Recepcja

Obecnie większość hoteli dostępna jest tylko dla zameldowanych gości, którzy w trakcie zameldowania deklarują, iż wg ich najlepszej wiedzy są zdrowi i nie stanowią zagrożenia dla innych osób. Podczas zameldowania w większości hoteli każdy z gości poddawany jest pomiarom temperatury bezdotykowym termometrem – w przypadku wystąpienia stanu podgorączkowego lub objawów chorobowych hotel ma prawo odmówić przyjęcia gościa.  

 Dezynfekcja 

Dedykowani pracownicy regularnie i na bieżąco dezynfekują wszystkie pomieszczenia oraz powierzchnie ogólnodostępne, w tym w szczególności hole, lobby, łazienki oraz klamki, terminale płatnicze, uchwyty, włączniki i blaty. Płyn dezynfekujący jest dostępny przy recepcji. 

Pokoje

Obecnie – w trakcie sprzątania – poza standardowymi czynnościami, dezynfekowane są blaty, klamki, klucze i elementy wyposażenia pokoi. Gość wchodzi do wysprzątanego, zdezynfekowanego, a czesto także poddanego ozonowaniu pokoju. 

 Zasada czystych blatów

W Twoim pokoju brakuje hotelowych drobiazgów takich jak  igielniki, szczotka do ubrań czy czyścik do butów? To oznacza, że stosowana jest zasada tzw. czystych blatów, czyli ograniczenia do niezbędnego minimum produktów dostępnych bezpośrednio dla gości – te wydawane są na życzenie.  

Usługi tylko na życzenie

Ze względów higienicznych sprzątanie pokoi odbywa się obecnie tylko na specjalne życzenie, po telefonicznym ustaleniu z recepcją i pod nieobecność gości w pokoju. Także i wymiana ręczników, opróżnienie kosza na śmieci i uzupełnienie przyborów toaletowych odbywa się po uprzednim kontakcie z recepcją. 

 Restauracje

Funkcjonowanie restauracji (w tym rozstawienie stołów) i sposób wydawania posiłków oparte są o aktualne wytyczne rządu. Restauracje muszą działać przy zastosowaniu bardzo szczególnych zasad ostrożności, takich jak właściwe odstępy pomiędzy stołami, personel ubrany w maski i rękawiczki. Stosowane są różne rozwiązania, np. bufet obsługiwany przez kelnerów, ale też można zamówić sobie jedzenie do pokoju (po wcześniejszej konsultacji telefonicznej). Po wyserwowaniu do pokoju, kelner podstawia wózek kelnerski – specjalnie przygotowany, zdezynfekowany, z wyznaczoną ścieżką zużytych naczyń. 

 Hotelowe baseny, centra fitness oraz siłownie

Atrakcje hotelowe pozostają dostępne tylko dla gości hotelowych przebywających w hotelu co najmniej 1 dobę hotelową i działają w ścisłym reżimie sanitarnym. Istnieją limity osób przebywających w tym samym czasie w niecce basenowej, jacuzzi czy saunie. Przed wejściem do strefy relaksu i aktywności obowiązuje dezynfekcja rąk, regularnie dezynfekowane są też powierzchnie dotykowe. 

 Atrakcje dla dzieci

Zarówno place, jak i sale zabaw pozostają dostępne dla najmłodszych gości. Przestrzenie dedykowane dzieciom, a także zabawki i sprzęty wewnątrz są codziennie dezynfekowane. Istnieją ograniczenia liczby dzieci przebywających jednocześnie w hotelowym Kids Clubie, a animatorzy czy opiekunowie wyposażeni w maseczki i rękawiczki ochronne. Regularnie odbywa się przerwa techniczna na wietrzenie przestrzeni.

 Inne atrakcje

W trakcie pobytu w hotelu nie potańczysz – obecnie zakazana jest działalność klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. Możesz się jednak zrelaksować w hotelowym barze, pamiętając o obowiązku zasłaniania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca przy stoliku.Obowiązują limity – zajęty może być co drugi stolik, chyba, że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości min. 1 m, licząc od powierzchni stolika. Powierzchnie dotykowe są regularnie dezynfekowane. 

Jak samemu zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży?

#BezpiecznyHotel - Magazyn Travelist

W trosce o siebie i innych – poznaj zasady, stosuj się do nich i podróżuj bezpiecznie. Tylko działając wspólnie, możemy czuć się bezpieczni. Zadbajmy o wspólne bezpieczeńśtwo – zostało jeszcze wiele miejsc do odkrycia.

W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy

To pierwsza i podstawowa zasada. Jeżeli masz gorączkę, nie wygrzewasz się w termach ani w saunarium. Jeżeli kaszlesz i masz duszności, nie podziwiasz zapierających dech w piersiach widoków. Jeżeli występują u Ciebie jakiekolwiek objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zamiast odkrywać nowe miejsca, zostań w domu. Aby nie stracić zarezerwowanego wyjazdu, skontaktuj się z jego organizatorem – zawsze można go przełożyć na inny termin, a w ostateczności odwołać. Zdrowie jest najważniejsze.

 Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach

Obiektywnie rzecz biorąc, każdy z obiektów (noclegowy, gastronomiczny czy atrakcja turystyczna) może mieć swoje konkretne i własne zasady odnoszące się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego. Poznaj je (najlepiej jeszcze przed wizytą czy przyjazdem, np. telefonicznie czy za pośrednictwem strony internetowej obiektu, lub już na miejscu) i stosuj się do nich.

  Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi

Hotele i inne miejsca noclegowe działają w pewnym reżimie sanitarnym, o którego szczegółowych zasadach przeczytasz na stronie Ministerstwa Rozwoju. Ponadto dostępność poszczególnych usług może podlegać ograniczeniom wynikającym z indywidualnych decyzji hotelu. Zanim zawitasz do obiektu – odwiedź jego stronę internetową. Lub zadzwoń. Kto pyta, nie błądzi.

 Zachowaj zdrowy rozsądek i wybieraj lepiej

Uniwersalna zasada brzmi –  zachowaj zdrowy rozsądek i wybieraj takie formy spędzania czasu, w których ryzyko zakażenia jest najmniejsze. Zamiast przechadzać się po hotelowych korytarzach, wyjdź na spacer. Zamiast sączyć napoje w hotelowym pubie, wybierz się na przejażdżkę rowerową. Zamiast stać w kolejce do obleganych atrakcji, wyrusz na poszukiwanie ukrytych perełek poza tłumem i utartymi szlakami. 

 Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych

Aktywne podróżowanie zaostrza apetyt. Obowiązuje jednak ścisły reżim sanitarny, w tym obowiązek zachowania odstępów pomiędzy stolikami, dezynfekcji stolików po każdym kliencie, noszenia maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy i obsługę. Lokale gastronomiczne działają w skróconym wymiarze pracy – od godz. 6 do 21, po godz. 21 możliwa obsługa na wynos – jeśli obiekt świadczy takie usługi.  

Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego

Relaks na łonie natury, wędrówki po szlakach, a może ekscytujący city break? Wszystko na TAK, ale z zachowaniem 1,5 metrów odstępu od innych osób. Planuj i wybieraj takie formy aktywności i spędzania wolnego czasu, które umożliwiają Ci zachowanie dystansu społecznego.  

  Sprawdź, czy atrakcja turystyczna jest dostępna

Marzyłeś, planowałeś i teraz w końcu wyruszasz w podróż. Nim zawitasz na miejsce, upewnij się jednak, czy wszystkie zaplanowane w urlopowym harmonogramie atrakcje są  dostępne dla odwiedzających. Najlepiej sprawdź to – telefonicznie lub na stronie internetowej obiektu. W ten sposób unikniesz rozczarowań.

  Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń

Jeśli w trakcie wojaży lub urlopu poza domem źle się poczujesz, odnotujesz wzrost temperatury, kaszel lub inne dolegliwości wskazujące na możliwość zarażenia się koronawirusem, bezwzględnie zastosuj się do zasad opisanych na stronie internetowej  https://www.gov.pl/web/koronawirus. Zostań w pokoju oraz poinformuj o swoim stanie obsługę obiektu, w którym aktualnie przebywasz.

 Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń

Bądź na bieżąco z aktualnymi zasadami i ograniczeniami – zapisz w przeglądarce internetowej i regularnie zaglądaj na strony www.gov.pl/web/koronawirus i www.gis.gov.pl. Zachowuj dystans społeczny, zasłaniaj usta i nos. W sklepach i lokalach usługowych wybieraj bezgotówkowe formy płatności. I pamiętaj o częstym myciu i dezynfekcji rąk.

Sprawdź hotele dostępne na Travelist i zaplanuj bezpieczną podróż już dziś»

 

 

 

Comments are closed.