Olsztyn to miasto, które skradło nasze serca. Urokliwe Stare Miasto z Zamkiem i kamieniczkami, ciekawe Planetarium i Obserwatorium, które przeniesie was bliżej gwiazd, a także wiele atrakcji dla aktywnych na miejskiej plaży lub w lesie. Stolica Warmii i Mazur to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić.

Olsztyn to bardzo ciekawe miejsce na mapie Polski. Miasto powstało około 1350 roku i  nazwano je “Allenstein”, czyli “Kamień nad Łyną” lub też “Kamień nad Łanią”. Spolszczona nazwa brzmiała Olstyn lub Olsztyn. Władzę w mieście sprawowali najpierw Krzyżacy, potem miasto zostało wcielone do Rzeczypospolitej. 1772 to rok, w którym Olsztyn, po pierwszym rozbiorze Polski, wraz z resztą Warmii został wcielony do Prus Wschodnich. W kolejnych stuleciach Olsztyn, po epidemii dżumy, która zdziesiątkowała mieszkańców miasta, odradzał się pod pruskimi skrzydłami aż do 1945 roku, kiedy to miasto przejęła Armia Radziecka. Także w 1945 roku Olsztyn powrócił w końcu do Polski, a resztę Niemców wysiedlono. 

Najsłynniejszym mieszkańcem Olsztyna był Mikołaj Kopernik, który w 1516 roku przybył do olsztyńskiego zamku i objął funkcję kanonika-administratora dóbr kapituły warmińskiej. Słynny Polak przez lata był najznamienitszym obywatelem Olsztyna, tu też spisywał swoje największe dzieła. Po dziś dzień w całym mieście można odnaleźć ślady Mikołaja Kopernika. Zamek kapituły warmińskiej, gdzie niegdyś mieszkał Kopernik, to dziś siedziba Muzeum Warmii i Mazur; Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne wybudowane w hołdzie wielkiemu astronomowi czy też tablica astronomiczna Kopernika na ścianie zamkowego krużganka – to wszystko to powrót do wspaniałej historii miasta i jego wybitnego mieszkańca. 

Do Olsztyna bardzo łatwo dojechać samochodem. Wystarczy kierować się drogą krajową nr 7, która łączy Gdańsk, Warszawę, Kraków i Chyżne. Przez Olsztyn wiodą także drogi nr 16, 51 oraz 53. W Olsztynie znajduje się wiele parkingów, gdzie można zostawić swoje auto. Część z nich znajduje się w Strefie Płatnego Parkowania. Za parking zapłacimy od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17. 

Gdybyście preferowali inny środek komunikacji, to do Olsztyna dojedziecie też pociągiem, autobusem, a także dotrzecie tu samolotem. 

zabytki Olsztyna - co zwiedzać

Olsztyn jest miastem, które obfituje w zabytki historyczne. Oto te, które z pewnością warto zwiedzić. Ruszajmy!

Stare Miasto

Olsztyn: Stare Miasto

Stare Miasto w Olsztynie to prawdziwa perełka architektoniczna. Znajdują się tu takie zabytki, jak Wysoka Brama z XIV wieku, która jest jedynym zachowanym elementem fortyfikacji, które wyznaczają granicę starówki. Przemierzając Stare Miasto można też zwiedzić zamek, gdzie niegdyś mieszkał Kopernik, a dzisiaj swoją siedzibę ma tu Muzeum Warmii i Mazur. Godny uwagi jest także kościół ewangelicki Chrystusa Zbawiciela z XIX wieku. Stare Miasto to serce Olsztyna, gdzie spotykają się mieszkańcy i turyści – można tu miło spędzić czas na zwiedzaniu zabytków i eleganckich kamienic, a potem zrelaksować się  w jednej z restauracji czy kawiarenek. 

Stary Ratusz, Nowy Ratusz

zabytki Olsztyna - ratusz miejski

Skoro już jesteśmy przy Starym Mieście, w jego centralnej części znajduje się Stary Ratusz, którego najstarsze skrzydło pochodzi jeszcze z XIV wieku. Przyglądając się ratuszowi trzeba koniecznie zwrócić uwagę na zegary słoneczne, które znajdują się w rogach budynku. W jego wnętrzach znajduje się Wojewódzka Biblioteka Publiczna. 

Urząd Miasta mieści się natomiast w Nowym Ratuszu przy placu Jana Pawła II. Ta monumentalna budowla również jest godna uwagi. Budynek w stylu neorenesansowym został wybudowany w latach 1912-1915 na miejscu dawnego kościoła św. Krzyża. 

Dom Burmistrza

zabytki Olsztyna - dom burmistrza

Dom Burmistrza, to najstarsza kamienica w Olsztynie. Mieści się naprzeciwko Starego Ratusza. Niegdyś mieszkali tu burmistrzowie miasta, dzisiaj kamienica jest zamieszkana przez osoby prywatne i można ją podziwiać jedynie z zewnątrz.

Wysoka Brama na starówce

zabytki Olsztyna - wysoka brama

Wysoka Brama to jedno z najważniejszych, symbolicznych miejsc w Olsztynie. To jedyny zachowany fragment miejskich fortyfikacji, które za dawnych czasów miały charakter obronny. Dzisiaj Wysoką Bramę można podziwiać wkraczając do Starego Miasta. Na jej murach znajduje się dar od św. Jana Pawła II – mozaika Matki Boskiej Królowej Pokoju. Widać tu też ślady torów tramwajowych, które niegdyś jeździły po Olsztynie, ale kilkadziesiąt lat temu zostały zlikwidowane. 

Bazylika św. Jakuba

zabytki Olsztyna - bazylika św. Jakuba

Jeden z najpiękniejszych zabytków Olsztyna, bazylika św. Jakuba, to najstarszy kościół w mieście. Zachwyca nie tylko architekturą, ale też ciekawym wnętrzem. Znajdziecie tu marmurową chrzcielnicę z XVII wieku. Szczególnie warte uwagi są też organy, których można posłuchać podczas niedzielnej mszy. Co ciekawe, przez katedrę przebiega międzynarodowy szlak św. Jakuba.

Kościół garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski

zabytki Olsztyna - kościół garnizonowy

Zwiedzając dalej Stare Miasto warto wejść do kościoła garnizonowego Matki Boskiej Królowej Polski. Ta majestatyczna świątynia została wzniesiona w 1913 roku i miała służyć Armii Cesarstwa Niemieckiego. Dzisiaj w okazałym budynku można zwiedzać m.in. płaskorzeźbę “Ostatnia Wieczerza” oraz 2,5-metrowy krucyfiks Matki Bożej Częstochowskiej.

Zamek Kapituły Warmińskiej

zabytki olsztyna - zamek

Zamek Kapituły Warmińskiej ma za sobą długą i ciekawą historię. Jak już wcześniej wspominaliśmy, mieszkał i pracował tu sam Mikołaj Kopernik. Do dzisiaj można podziwiać na ścianie krużganka tablicę astronomiczną, własnoręcznie wykonaną przez Kopernika. Dzisiaj w murach zamku znajduje się Muzeum Warmii i Mazur, w którego zbiorach znajdziecie wiele pamiątek z całego regionu.

Ławeczka Mikołaja Kopernika

zabytki Olsztyna - ławeczka Mikołaja Kopernika

Zwiedzając olsztyńską starówkę nie można pominąć Mikołaja Kopernika, który doczekał się swojej ławeczki z pomnikiem wykonanym z brązu. Można przysiąść obok mistrza i zrobić sobie z nim zdjęcie. Będzie to miła pamiątka z pobytu w Olsztynie. 

Amfiteatr im. Czesława Niemena

zabytki Olsztyna - amfiteatr

Tuż obok zamku mieści się amfiteatr, gdzie odbywają się największe wydarzenia kulturalne w mieście. To właśnie tu odbywa się m.in. Olsztyńskie Lato Artystyczne. Będąc w Olsztynie warto tu zajrzeć i spędzić miły wieczór.

Targ Rybny, Dom Gazety Olsztyńskiej

zabytki Olsztyna - targ rybny

Targ Rybny to wielki plac, gdzie niegdyś całe miasto przychodziło na zakupy. Dzisiaj nie uświadczycie tu kupców, za to można tu podziwiać piękne, zabytkowe kamienice, które nadają temu miejscu niesamowitego klimatu. Odbywają się też tu różnego rodzaju imprezy. Na Targu Rybnym znajduje się też wyjątkowe miejsce – Dom Gazety Olsztyńskiej, czyli dawna drukarnia, gdzie mieściła się ponad sto lat temu redakcja “Gazety Olsztyńskiej”. Dziś w jej murach znajduje się księgarnia oraz oddział Muzeum Warmii i Mazur. 

zabytki Olsztyna - co zobaczyć

W Olsztynie nie brakuje ciekawych atrakcji na weekendowy wypad, a nawet dłuższy urlop. Warto się tu zatrzymać na dłużej i zobaczyć wszystkie perełki, jakie kryje w sobie stolica Warmii i Mazur. Oto, co warto zobaczyć w mieście.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

zabytki Olsztyna - planetarium

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, które mieści się przy ulicy Piłsudskiego w Olsztynie, to kolejny ukłon w stronę Mikołaja Kopernika. To niezwykłe miejsce powstało w hołdzie dla naszego astronoma i dziś szerzy wiedzę na temat ciał niebieskich wśród dzieci, młodzieży, ale też dorosłych. W Planetarium odbywają się tu pokazy astronomiczne, zajęcia dydaktyczne i seanse dla dzieci. 

Obserwatorium mieści się natomiast w XIX-wiecznej wieży ciśnień. Można tu zobaczyć kolekcję meteorytów, teleskopy, zegary i spektroskopy. Na szczycie wieży czeka na zwiedzających kopuła obserwacyjna wraz z tarasem widokowym, z którego rozciąga się wspaniały widok na panoramę miasta. 

Muzeum Nowoczesności – Centrum Techniki i Rozwoju Regionu

zabytki Olsztyna - muzeum nowoczesności

Muzeum Nowoczesności to jedna z najważniejszych atrakcji Olsztyna. Zlokalizowane w centrum miasta muzeum mieści się w niebanalnym zabytku – Tartaku Raphaelsohnów,. Znajdziecie tu wystawę, która przedstawia rozwój cywilizacyjny Olsztyna i regionu. Co ciekawego tu zobaczycie? Co powiecie na zwiedzenie kabiny windy z 1913 roku? Albo czy wiecie czym jest dalekopis? Macie okazję dowiedzieć się tego właśnie w Centrum Techniki i Rozwoju Regionu przy ul. Dąbrowszczaków.  

Park Centralny i rzeka Łyna

zabytki Olsztyna - park centralny

Park Centralny w Olsztynie nie do końca przypomina Central Park z Nowego Jorku, ale jest równie urokliwy. To całkiem nowa inwestycja, która zamieniła niepozorny park w tętniące życiem miejsce, gdzie mieszkańcy Olsztyna chętnie spędzają czas wolny. Park zaprojektowano w stylu angielskim. Przebiega przez rzekę Łynę, dlatego znajdziecie tu aż cztery mosty, łączące jej brzegi, a do tego przystań kajakową. Nie brakuje też ścieżek dla pieszych i turystów. Z pewnością warto tu zajrzeć i napawać się przez chwilę urokami natury. 

Park Podzamcze 

zabytki Olsztyna - park podzamcze

Park Podzamcze to największy park w mieście, który znajduje się w sercu starego miasta, tuż przy Zamku. Park jest domem zarówno dla wielu gatunków drzew i krzewów, jak i dla prac olsztyńskich artystów. To wspaniałe miejsce na spacer o każdej porze roku. W pobliżu parku znajduje się restauracja w Willi Casablanca.

Plaża miejska nad Jeziorem Ukiel

zabytki Olsztyna - plaża miejska

Nowoczesna plaża nad jeziorem Ukiel jest ulubionym miejscem mieszkańców Olsztyna w gorące, letnie dni. Znajdziecie tu aż trzy strzeżone kąpieliska, place zabaw, boiska i skatepark oraz romantyczne pomosty. Plaża została całkiem niedawno zmodernizowana i obecnie jest najnowocześniejszym kompleksem sportowo-rekreacyjnym na Warmii i Mazurach, dzięki bliskości Centrum Rekreacyjno-Sportowego. 

 Ścieżka rowerowa

Dla miłośników rowerów, Olsztyn jest prawdziwym rajem. Z ciekawostek, znajduje się tu Bikepark Wąwóz w Lesie Miejskim, Pumptrack przy ul. Grunwaldzkiej oraz Łynostrada, czyli trasa rowerowa, która biegnie wzdłuż rzeki Łyny. Rowerzyści mają też do dyspozycji liczne trasy rowerowe w Lesie Miejskim oraz wypożyczalnie rowerów. 

zabytki Olsztyna - atrakcje dla dzieci

Olsztyn to cudowne miejsce na wyprawę z dziećmi. Nie brakuje tu atrakcji dla najmłodszych. Zobaczcie, co na was czeka!

Zwierzyniec Warmiński

zabytki Olsztyna - zwierzyniec

Zwierzyniec Warmiński to wyjątkowe miejsce, gdzie na otwartej przestrzeni żyją daniele, jelenie milu, strusie, bażanty, kangury, lamy, bawoły szkodzkie i wiele więcej. Jest to więc doskonała okazja, aby zapoznać pociechy z tymi niecodziennymi gatunkami zwierząt. Zwierzyniec znajduje się w miejscowości Nikielkowo, zaledwie 8 km od Olsztyna. 

Muzeum Przyrody

zabytki Olsztyna - muzeum przyrody

W Muzeum Przyrody można się dowiedzieć, jakie skarby skrywają warmińsko-mazurskie lasy. To jednak wycieczka dla osób o mocnych nerwach – główną atrakcją muzeum jest aż 900 spreparowanych zwierząt! Oprócz tego zobaczycie tu w sumie blisko 20 tysięcy eksponatów, w tym wypchane zwierzęta, zasuszone rośliny czy też owady. To naprawdę ciekawe miejsce dla miłośników natury. 

Leśny Park Linowy

zabytki Olsztyna - park linowy

W Lesie Miejskim ukryta jest prawdziwa gratka dla miłośników parków linowych. Czekają tu na was aż cztery zróżnicowane trasy dla dzieci i dorosłych – to aż 70 przeszkód do pokonania! Jedną z najbardziej obleganych jest tyrolka o długości 330 metrów oraz 9-metrowa ścianka wspinaczkowa.

zabytki Olsztyna - restauracje

Restauracji w Olsztynie z pewnością nie brakuje – znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy prostych przekąsek, jak i wykwintnej kuchni. Ci pierwsi powinni skierować swoje kroki do “Czeburka”, który serwuje dania kuchni polsko-ukraińskie, w tym wyśmienite czebureki, czyli smażone pierogi z mięsem lub innymi dodatkami. 

Olsztyn obfituje też w doskonałe restauracje serwujące dania kuchni polskiej. To m.in. wysoko oceniana restauracja “Gęś i Zając”, “Zatoka Smaku”, “Cudne Manowce”, gdzie specjalizują się w kuchni regionalnej czy też “Karczma nad Łyną”. 

Miłośnicy włoskiej kuchni mogą wybrać restaurację “Koszary” lub “Wiśniowy Piec”. Jedno jest pewne – głodni stąd nie wyjdziecie!

zabytki Olsztyna - noclegi

Ofert noclegowych w Olsztynie jest wiele, ale jeśli lubicie wakacje na bogato, oto propozycje, z których warto skorzystać. Wszystkie oferty znajdziecie na stronie Travelist.pl w atrakcyjnych, niższych cenach. 

Pierwszą opcją jest Tiffi Boutique Hotel. Ten 5-gwiazdkowy obiekt położony jest nad malowniczym jeziorem Ukiel. Goście mają tu do dyspozycji wypożyczalnię sprzętu sportowego, plażę, kąpielisko, wodny plac zabaw a także autorskie Tiffi SPA Dharma. Obiekt sprawdzi się więc dla miłośników luksusowego wypoczynku ze SPA. Wiele atrakcji znajdą też dla siebie najmłodsi. 

Innym godnym polecenia hotelem jest Hampton by Hilton Olsztyn. Główną zaletą tego nowoczesnego obiektu jest jego położenie – w samym centrum Olsztyna, kilka kroków od Planetarium i Starego Miasta. Jeśli więc lubicie być w centrum wydarzeń, ten obiekt będzie dla was idealny. Oprócz tego hotel oferuje salę fitness, udogodnienia dla najmłodszych oraz komfortowe pokoje. 

Naszą ostatnią propozycją jest Best Western Plus Hotel Olsztyn Old Town. Ten elegancki hotel oferuje gościom przytulne pokoje, salę bilardową, taras słoneczny i restaurację i bar. Hotel położony jest zaledwie 10 minut spacerem od olsztyńskiej starówki i 2 km od miejskiej plaży.