Olśniewająca górska przyroda, jaskinie, kaniony, a do tego bogata historia, kultura czy fantastyczne aquaparki – Słowacja to doskonała alternatywa zarówno na kilkudniowy wyjazd, jak i dłuższy urlop. Specjalnie dla Was wybraliśmy 10 największych atrakcji Słowacji. Wybierzcie się z nami w podróż po nieodkrytych krajobrazach tej baśniowej krainy!

Bratysława


Ranking TOP 10 atrakcji Słowacji otwiera Bratysława. Położona w malowniczej lokalizacji nad Dunajem na stokach Małych Karpat stolica Słowacji nie od dziś zachwyca wieloma zabytkami, urokliwą starówką oraz kameralną atmosferą. Jako jedyna stolica na świecie graniczy z dwoma państwami – Austrią oraz Węgrami – co nie pozostało bez wpływu na lokalną kulturę.

Bratysława w odróżnieniu od innych stolic urzeka swoim małomiasteczkowym klimatem, zwiedzanie zaś warto rozpocząć od zamku na wzgórzu z charakterystycznymi, wysokimi wieżami, kończąc na wąskich uliczkach najstarszej części miasta.

Koszyce


Renesansowe i gotyckie kamienice, piękne kościoły m. in. Katedra św. Elżbiety czy wreszcie Ulica Rzemiosł oraz lokalne, kameralne knajpy to zdecydowanie za mało żeby opisać wyjątkowy klimat tego miasta i uzasadnić jego pozycje w zestawieniu 10 największych atrakcji Słowacji. Znajdziecie tam nie tylko historyczne zabytki jak np. pierwszy herb miejski w Europie z 1365 r. ale również pomniki kultury.

Koszyce nie bez powodu zostały wybrane na Europejską Stolicą Kultury, dzięki czemu zrealizowano m. in. wyjątkowy projekt Kulturpark Koszary. Miasto tętni życiem przez całą dobę – festiwale muzyczne, teatralne oraz sztuki ulicznej to tylko niektóre z wielu atrakcji które musicie zobaczyć.

Bardejov


W drodze do Koszyc warto zatrzymać się chociaż na parę godzin w przepięknym Bardejovie. Malowniczy, doskonale zachowany rynek na planie prostokąta z niską zabudową w postaci niewielkich kamieniczek w pastelowych kolorach to niewątpliwie jedna z największych atrakcji Słowacji – sprawia wrażenie, że czas zatrzymał się w tym miejscu dawno temu.

Uwagę przykuwa ratusz z XVI wieku oraz ogromna bazylika, górująca nad okoliczną zabudową. Całe stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO co potwierdza, że zachowało swój historyczny charakter po dziś dzień.

Słowacki Raj


Słowacja i jej atrakcje to nie tylko kultura i historia mieszczańska ale przede wszystkim dziewicza przyroda. Malownicza kraina w Karpatach Zachodnich nie bez powodu została nazwana rajem – kręte szlaki wśród wąwozów i stromych ścian zapierają dech w piersiach, niemniej jednak zostały przygotowane tak, aby każdy mógł nimi przejść bez umiejętności wspinaczki górskiej.

Przełom Hornadu czy Wąwóz Sucha Bela to pozycje obowiązkowe dla każdego kto kocha aktywny wypoczynek pośród górskiej przyrody.

Tatrzańska Łomnica


Tatry wysokie po stronie słowackiej to doskonałe miejsce na wypoczynek zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Tatrzańska Łomnica jako drugi pod względem wielkości ośrodek narciarski na Słowacji oferuje najdłuższą trasę narciarską w Karpatach oraz kolejki linowe na Hrebeniok.

Latem Tatrzańska Łomnica to doskonała baza wypadowa do pieszych wycieczek górskich.

Demianowska Jaskinia Wolności


Jedna z najczęściej odwiedzanych jaskiń na Słowacji, której łączna długość wynosi aż 8126 metrów. Jaskinia jest bogata w różne formy krasowe m. in. wodospady skalne, ekscentryczne stalagmity i stalaktyty, a także perły jaskiniowe.

Krystalicznie czysta woda podziemnych jeziorek oraz barwne nacieki to niecodzienne widoki, które zapamiętacie na długo.

Małokarpacki szlak winny


Wbrew pozorom, winiarskie tradycje Słowacji sięgają kilkuset lat wstecz i mają się znakomicie. W regionie Małych Karpat znajdziecie cieszące się największą popularnością miejscowości z lokalnymi winnicami m. in. Pezinok czy Święty Jur, w którym to tradycja ta liczy sobie przeszło 700 lat. Będziecie mogli również zapoznać się z tradycyjną kulturą ludową, która w tym regionie kultywowana jest do dnia dzisiejszego.

Zamek Spiski


Spisky hrad to największy zabytkowy kompleks ruin zamkowych w Europie Środkowej, którego powierzchnia wynosi ponad 4 hektary. Wybudowany na ponad 200 metrowej skale jest jednym z najcenniejszych zabytków Spiszu, będąc jednocześnie przykładem rozwoju architektury wczesnego średniowiecza oraz całego regionu.

W 1993 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w uznaniu znaczenia dla kultury. Latem na zamku odbywają się ciekawe imprezy historyczne m. in. turnieje rycerskie.

Zamek Orawski


Jedna z największych atrakcji turystycznych północnej Słowacji. Zamek został wzniesiony na skale 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy, pierwotnie pełniąc funkcję zabezpieczenia wschodniej granicy oraz drogi biegnącej do Polski.

Całość zamku tworzą trzy kompleksy średniowieczno – renesansowe, udostępnione do zwiedzania prawie w całości. W sezonie organizowane są festyny dla turystów. Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że na zamku nakręcono film „Nosferatu – symfonia grozy” oraz jeden z odcinków serialu „Janosik”.

Tatralandia


Słowacja słynie również z aquaparków. Tatralandia to największy tego typu obiekt w Europie Środkowej, będący kompleksem 14 basenów termalnych, 28 zjeżdżalni i wielu innych atrakcji.

Obiekt jest czynny przez cały rok, zaś jego sercem jest źródło wody termalnej o temperaturze 60,7 stopni Celsjusza, która ma dobroczynny wpływ na układ ruchowy i oddechowy. To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy kochają wodne atrakcje, a w szczególności rodzin z dziećmi.

Ścieżka w koronach drzew w Dolinie Bachledzkiej

Warto czasem zamiast 10 doliczyć się 11 atrakcji… i zmienić punkt widzenia. Na przykład o 180 stopni – zamiast stać u stóp drzew, miej drzewa u stóp! Aby tego doświadczyć wystarczy udać się ścieżkę w koronach drzew Bachledka w sercu przepastnego boru Doliny Bachledzkiej. Tu, 24 metry nad ziemią, tylko 12 kilometrów od granicy z Polską, można podziwiać górską panoramę z zupełnie nowej perspektywy. Jak podkreślają turyści – spacer między szczytami majestatycznych świerków to unikatowe przeżycie!

Drewniany szlak o długości 1234 m wznosi się spiralnie nad koronami drzew, jest urozmaicony ciekawymi przystankami edukacyjnymi i kończy się okrągłą wieżą widokową mierzącą 32 m. Roztaczają się z niej zachwycające widoki na Tatry Bielskie, Pieniny z Trzema Koronami, Zamagurze oraz niedzicki zamek. W dół można zjechać zjeżdżalnią o długości 67 m (najdłuższą suchą zjeżdżalnią na Słowacji!). Ścieżka znajduje się na terenie ośrodka Bachledka Ski & Sun w Zdziarze. Można do niej dotrzeć 3-osobową kolejką krzesełkową albo piechotą z dolnej stacji kolejki (zajmie to ok. 40 min).