Kraj 50 prowincji i ponad 50 miast, różnych od siebie jak płaskowyż Mesety Iberyjskiej od plaż Costa del Sol czy bujnych wzgórz Kraju Basków – oto słoneczna Hiszpania. Dziś zabieramy Was wielobarwną podróż od Malagi przez Madryt po Bilbao. Poznajcie najpiękniejsze miasta Hiszpanii, a tym samym najlepsze miejsca na wakacyjną sjestę 

TOP miast Hiszpanii

Barcelona  – to nie tylko katedra Sagrada Familia

Trochę w niej Madrytu, trochę Paryża  –  i dużo tego, co czyni ją jednym z najoryginalniejszych miast na Starym Kontynencie. Ważny port Morza Śródziemnego, stolica Katalonii, szalona metropolia, w której żyli i tworzyli m.in. architekt Antonio Gaudi, malarz Joan Miro czy śpiewak José Carreras. Miasto wrażeń fundowanych przez niezliczone imprezy, festiwale i koncerty – od wystąpień ulicznych artystów po wydarzenia organizowane w Palau de la Musica Catalana. No i oczywiście siedziba Barçy – jednego z najlepszych klubów piłkarskich na całym globie. 

Zwiedzanie Barcelony warto rozpocząć od La Rambla. Ten najsłynniejszy deptak miasta ciągnie się przez ponad 1200 m od Plaça de Catalunya po pomnik Kolumba, uwodząc przy tym zmysły restauracjami i straganami serwującymi lokalne przysmaki (od maleńkich tapas po ozdobioną owocami morza paellę). Obowiązkowym punktem na mapie miejskich atrakcji jest XV-wieczna Archikatedra św. Eulalii,  będąca siedzibą Arcybiskupa Barcelony, i zachwycająca  Sagrada Familia – flagowe dzieło Gaudiego, miejsce kultu …. także i artystycznego.

Sagrada Familia, Barcelona
Sagrada Familia, Barcelona

Jeszcze nim zachwyt najpopularniejszym katalońskim architektem się ostudzi, warto rzucić okiem na fasadę Casa Batlló i udać się na spacer do Parku Güell – bajkowego ogrodu z zaskakującymi elementami architektonicznymi, w tym m.in. salą kolumnową, tarasem z pawilonem kolumnowym czy domem, w którym mieszkał sam Gaudi. Ukoronowaniem artystycznych doznań będzie wizyta w Muzeum Picassa, fundacjach Joan Miró oraz Antoni Tàpies, Muzeum Narodowym Sztuki Katalonii lub Centrum Kultury Contemporani de Barcelona, w którym organizowane są nie tylko wystawy, ale i koncerty, projekcje filmowe i inne eventy kulturalne.

Plaża w Barcelonie
Plaża w Barcelonie

Miłośnikom przyrody i rodzicom podróżującym z dziećmi przypadnie do gustu L’Aquàrium de Barcelona, gdzie na trzech kondygnacjach można podziwiać ok. 11 tys. stworzeń morskich z ponad 450 gatunków, a także przejść pod oceanarium 80-metrowy tunel. Po więcej wodnych wrażeń warto udać się nad brzeg Morza Śródziemnego. Barcelońskie plaże zostały uznane za najlepsze miejskie plaże na świecie m.in. przez Discovery Channel oraz National Geographic. Warto sprawdzić dlaczego! 

Madryt  – Muzeum Prado i zabytki stolicy Hiszpanii

Światowej sławy muzea i galerie, zabytkowe dzielnice, przepiękne parki, nastrojowe zaułki pełne literackich tropów oraz nieskończony wybór barów i restauracji. Patrząc na obecny Madryt, aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka wieków temu była to spokojna wiejska osada, gdzie największych emocji dostarczał…widok  na Sierra de Guadaramma.  Dziś ta najwyżej usytuowana stolica Europy (600 m n.p.m.) szczytuje w rankingach najchętniej odwiedzanych miast starego kontynentu. I trudno się temu dziwić. W końcu to raj dla miłośników sztuki w każdej formie, również tej kulinarnej. Ale nie tylko. To właśnie tutaj można wszystkimi zmysłami poczuć autentyczny hiszpański klimat. Najlepiej odkrywać go powoli, delektując się każdym detalem.

Madryt, Hiszpania

Rano warto zajrzeć do Muzeum Prado albo Reina Sofía, by podziwiać prace takich artystów jak Goya, Velazquez, Dalí czy Picasso, którego arcydzieło Guernica” jest jedną z głównych atrakcji tej drugiej galerii. Jeśli lunch, to tylko na którymś z tętniących życiem targów lub pod arkadami historycznego placu Plaza Mayor. Po południu warto wybrać się do imponującego Pałacu Królewskiego lub odpocząć i zrelaksować się w przepięknym parku Retiro. A wieczorem – czas na tętniące życiem dzielnice Chueca i Malasaña z setkami barów i knajpek, w których zabawić można aż do białego rana.

Sewilla – Pałac Alcazar i katedra

Jeśli wierzyć słowom starej hiszpańskiej pieśni,  „kto nie widział Sewilli, ten nigdy nie patrzył z zachwytem” .  To po zaułkach tego miasta błąkali się fikcyjni Don Juan i Carmen, a także i zupełnie realni, choć niemal nierealnie genialni, Velázquez i  Murillo. To może za sprawą ich ducha, a  może dzięki bogatemu dziedzictwu architektury islamskiej i chrześcijańskiej, jakie pozostawiła po sobie burzliwa historia, stolica Andaluzji zyskała miano jednego z najpiękniejszych miast  Starego  Kontynentu.

Sewilla, Hiszpania

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków, jakimi może się pochwalić Sewilla, jest gotycka katedra Najświętszej Marii Panny. To jedna z największych katedr na świecie, a przy tym swoista pięcionawowa galeria, we wnętrzach której znajdują się między innymi  „Zdjęcie z krzyża”  Velazqueza, obrazy Murilla i Goi, a także krzyż wykonany podobno z pierwszego złota, jakie Kolumb przetransportował z Ameryki. Po kategorie „Naj” podlega także Metropol Parasol – imponująca konstrukcja w kształcie grzyba, będąca jednym z największych drewnianych budynków na świecie. Inną miejską atrakcją przez duże „A” jest Alkazar – królewski zespół pałacowy zbudowany w stylu mudejar. Za jego murami rozciąga się Barrio de Santa Cruz, dawna dzielnica żydowska, która dziś jest modnym miejscem spotkań. 

Sewilla, Hiszpania

Aby odbyć swoistą podróż w czasie i poczuć klimat dawnej Sewilli, koniecznie trzeba się udać do Parku Marii Luizy oraz na bogato zdobiony, m.in. herbami hiszpańskich prowincji, Plac Hiszpański  (Plaza de España). Doskonały przykład miejsca z klimatem, stanowią także: przed południem ulica Calle Sierpes, po zmroku – dzielnica Santa Cruz oraz Triana. Prawdziwie odurzający łyk  andaluzyjskiej kultury najlepiej zapewni jednak udział w corocznym Feria de Abril. W te Święto Wiosny wszyscy dumni mieszkańcy miasta przywdziewają tradycyjne stroje i oddają się temu, co dla Andaluzji typowe – flamenco, corridzie i degustacji wina. 

Walencja  – Miasto Sztuki i Nauki 

Raj na ziemi, miasto ceramiki, pięknych plaż, rozpieszczającego zmysły (i roślinność) klimatu, ognistej fiesty Fallas i doskonałego jedzenia – oto Walencja, perełka wschodniego wybrzeża. Odkrywanie tego 3. co do wielkości i jednego z najpiękniejszych hiszpańskich miast warto rozpocząć od… szklanki świeżo wyciśniętego soku z soczystej pomarańczy i wizyty w Mieście Sztuk i Nauk. To miasto w mieście to w istocie złożony zespół budynków i instalacji zaprojektowany przez architekta Santiago Calatravę i inżyniera Félixa Candelię. Najbardziej charakterystycznymi elementami kompleksu są „Hemisfèric” – budowla w kształcie ogromnej oka, która pełni funkcję kina i planetarium, oraz „L’Hemisfèric”, czyli gigantyczne oceanarium w kształcie kulistego pęcherza. 

Na liście TOP walencyjskich atrakcji jest także Bazylika Metropolitalna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wnętrze tej gotyckiej katedry z XIII wieku skrywa jedyny w swoim rodzaju posąg Świętej Maryi Panny, zwany „Virgen de los Desamparados”, oraz Kaplicę Świętego Graala z kielichem, który według tradycji został użyty przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. 

Walencja, Hiszpania

Walencja to miasto, gdzie znajduje się największe akwarium w Europie, zamieszkane podziwiać ponad 500 gatunków zwierząt morskich z całego świata. To tu też znajdziemy jedną z największych hal targowych Starego Kontynentu – prawdziwą świątynię jedzenia przy Plaza del Mercado. Posileni hiszpańskimi tapas możemy albo zrobić sobie sjestę na jednej z pięknych piaszczystych plaż, takich jak Playa de la Malvarrosa czy Playa del Cabanyal, albo pójść podziwiać wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO gotycką budowlę La Lonja de la Seda, która dawniej pełniła m.in. funkcję giełdy jedwabiu. Dopełniłem wyliczanki miejsc, których pominąć nie można, są  główny rynek Plaza del Ayuntamiento, Muzeum Narodowe Ceramiki, Plaza de la Virge (wizyta koniecznie w czwartek o 12, gdy spotyka się starożytny Trybunał Wodny Walencji) oraz jedna z najważniejszych galerii Hiszpanii, tj. Muzeum Sztuk Pięknych. Piękne doznania gwarantowane! 

Granada – kompleks pałacowy Alhambra i zabytkowa dzielnica Albaicín

„Nie ma w życiu większego cierpienia niż oślepnąć w Granadzie” – choć ten napis na murach Alhambry dość trudno jest dostrzec, jeszcze trudniej jest się z nim nie zgodzić. Zlokalizowana u stóp u stóp gór Sierra Nevada w Andaluzji Granada zachwyca spektakularnym, uważanym za jeden z nieoficjalnych cudów świata i wpisanym na listę UNESCO, arabskim zamkiem. Pod drewnianymi, rzeźbionymi sufitami, pośród  licznych zdobień i koronkowych reliefów, arabesek i maswerków poczuć się można jak bohater baśni z Księgi tysiąca i jednej nocy. Cały kompleks pałacowy składający się z kilku części, z których główną stanowią starożytna twierdza Alcazaba (przy okazji doskonały punkt widokowy), pałace Nasrydów oraz pałac Karola V. Poza murami i nieco wyżej, znajduje się zespół ogrodowy oraz pałac Generalife.  

Granada, Hiszpania

Poza majestatyczna Alhambrą miasto ma do zaoferowania także inne atrakcje. Są nimi m.in. królewski grobowiec Capilla Real, kontrowersyjna – przez niektórych uznawana przez jedną z największych architektonicznych tragedii – katedra oraz Albaicín. Ta zabytkowa dzielnica Granady, zlokalizowana na wzgórzu naprzeciwko Alhambry, słynie z wąskich uliczek, białych domów i dziedzińców ozdobionych kwiatami oraz wspaniałych widoków na Alhambrę i Sierra Nevada.  Tymi ostatnimi warto rozkoszować się ze szczytów punktów widokowych Mirador de San Nicolás czy Mirador de San Cristóbal. Tu panorama zapiera dech w piersiach.

Malaga  – stolica Costa del Sol 

Flamenco, corrida, rajskie plaże i największa liczba słonecznych dni w ciągu roku w całej Hiszpanii – nie bez powodu stolica Costa del Sol to wakacyjna mekka przy brzegu Morza Śródziemnego. Jednak ten niebiański kawałek ziemi na południu Hiszpanii to kierunek nie tylko dla plażowiczów – i nie tylko na lato. Choć tutejsze plaże, z La Malagueta na czele,  bez wątpienia mogłyby stanowić cel sam w sobie. 

Malaga, Hiszpania

Większość godnych uwagi atrakcji turystycznych miasta zlokalizowanych jest jego wschodniej części – a z nich bez wątpienia największą jest Alcazaba. Ta piękna twierdza zbudowana w czasach Maurów oferuje nie tylko wgląd w bogata historię Malagi –  nad którą panowali Rzymianie, Wizygoci, Maurowie i chrześcijańska Hiszpania – ale i spektakularne widoki na całe miasto. Nieopodal fortyfikacji znajduje się Zamknięty Park – urokliwy ogród z egzotycznymi roślinami i kolorowymi fontannami. 

Malaga, Hiszpania

Wartą uwagi jest XVIII-wieczna Katedra Wcielenia z charakterystyczną fasadą, zdobionymi wieżami i pięknymi rzeźbami. Punkt „must visit” stanowi Muzeum Picassa, poświęcone życiu i twórczości słynnego artysty, a przy tym… najsłynniejszego mieszkańcy Malagi. W trakcie pobytu warto zajrzeć do pięknego ogrodu botanicznego Jardin Botanico-Historico La Concepcion, a także do muzeum poświęconemu produkcji wina. Odkrywanie sekretów andaluzyjskiego miasta, warto zaplanować na czas Festiwalu Feria de Málaga, corocznego święta, które nie bez powodu przyciąga tysiące turystów z całego świata.   

Bilbao  – stolica krainy Basków

Kraj Basków to kraj malowniczych krajobrazów, górskich szczytów, dolin i wąwozów, portów rybackich i piaszczystych plaż, a także sycących pinchos i musującego txakoli.  Sercem i stolicą tego kraju jest położone nad rzeką Nervión Bilbao. Choć architektonicznie nieco szare i ponure, ma coś, co zapewniło mu wysoką pozycję w zestawieniu najchętniej  odwiedzanych miast w Hiszpanii. Tym czymś jest Muzeum Guggenheimazaprojektowana przez Franka Gehry’ego świątynia sztuki współczesnej z kolekcjami dzieł takich artystów jak Jeff Koons, Anish Kapoor czy Yoko Ono.

Muzeum Guggenheima, Bilbao
Muzeum Guggenheima, Bilbao

Bilbao to również miejsce, gdzie spotyka się stara i nowa architektura.  Ciekawe miejsca z tej kategorii, które warto zobaczyć, to m.in.  Zubi Zuri, most Pedro Arrupe czy pałac Euskalduna, który służy zarówno jako centrum kongresowe, jak i teatralne. Miasto jest też znane z przemysłu stoczniowego i metalowego oraz piłki nożnej –  to tutaj znajduje się siedziba klubu Athletic Bilbao, jednego z bardziej prestiżowych klubów na Półwyspie Iberyjskim.