Planujesz wyjazd na święta wielkanocne? Dobry pomysł! Może marzy Ci się nadmorski klimat lub rodzinny wyjazd w góry? Podsuwamy pomysły na święta wielkanocne i szukamy miejsc, które warto odwiedzić. Jeśli szukasz miejsca na rodzinny wyjazd wielkanocny, sprawdź koniecznie nasze zestawienie!

Kraków – tradycyjne obchody i jarmarki wielkanocne

Wielkanoc w Krakowie to świetny pomysł na spędzenie rodzinnych świąt poza domem! Co czeka na przyjezdnych w Grodzie Kraka? Tradycyjnie na Rynku pojawi się coroczny jarmark wielkanocny. Można tam poczuć prawdziwą świąteczno-wiosenną atmosferę i spróbować swojskiego jadła oraz zakupić rękodzielnicze pamiątki i dekoracje świąteczne. Jarmark trwa do 21 kwietnia. W czasie trwania jarmarku będzie można odwiedzić ciekawe wydarzenia: pokaz palm i obrzędów wielkanocnych, prezentację tradycyjnych stołów regionalnych. Warto też wziąć udział w święceniu pokarmów.

Kraków - Magazyn Travelist

Podczas świąt wielkanocnych ma dopisać pogoda, więc nie warto marnować całego dnia przy stole. Tym bardziej że wybrane atrakcje mają być w święta czynne — to między innymi krakowski ogród zoologiczny, Muzeum Krakowa, Fabryka Schindlera, Rynek Podziemny, Stara Synagoga — większość tych obiektów będzie otwarta dla zwiedzających w Poniedziałek Wielkanocny. 

Kraków - Magazyn Travelist

21 kwietnia 2025 roku odbędzie się na Błoniach Krakowskich tradycyjny jarmark odpustowy Emaus. Jeśli jeszcze nie byliście na takim jarmarku, koniecznie musicie go odwiedzić. To ponad 100 wystawców z tradycyjnymi zabawkami odpustowymi i pamiątkami ludowymi. To jedna z największych krakowskich tradycji wielkanocnych. Co jeszcze robią w okresie świątecznym mieszkańcy Krakowa? Odwiedzają Grób Pański, biorą udział w Misteriach Paschalnych, a po świętach bawią się na Rękawce. To wielka impreza odbywająca się we wtorek 22 kwietnia na Kopcu Krakusa, wypełniona średniowiecznymi atrakcjami. 

Wielkanoc na Mazurach – wiosenny relaks nad jeziorami

Wielkanoc na Mazurach to ciekawa propozycja, szczególnie dla osób, pragnących wypoczynku na łonie natury. Mazurskie hotele przygotowały liczne zabawy i animacje, a poza hotelem też czeka na was moc atrakcji. W Olsztynie można podziwiać ogromne pisanki, ozdobione w Wielkim Tygodniu przez mieszkańców. W ramach przygotowań do Wielkanocy można udać się do Pracowni Warsztatów Sztuki w Olsztynie, gdzie czekają na was warsztaty ze świątecznych dekoracji, pam, pisanek batikowych oraz pisanek jadalnych. 

Mazury - Magazyn Travelist

Święta wielkanocne w Gdańsku – świąteczna atmosfera nad Bałtykiem

Święta Wielkanocne nad Bałtykiem? Czemu nie! W Gdańsku święta obchodzone są hucznie. Warto udać się na niedzielną mszę do jednego z najstarszych kościołów w mieście, czyli do Bazyliki pw. św. Mikołaja. Potem można pospacerować po urokliwej starówce, a stamtąd odwiedzić ciekawe muzea, jak np. Muzeum Gdańska czy Muzeum Bursztynu. Większość obiektów będzie nieczynna w niedzielę, ale już w lany poniedziałek placówki otwierają swoje podwoje dla zwiedzających.  

Krynica-Zdrój – wielkanocny wypoczynek w górskim uzdrowisku

Krynica-Zdrój to jedno z najpiękniejszych górskich uzdrowisk w Polsce. Spędzenie tu świąt wielkanocnych to prawdziwy przywilej. W tym roku z okazji świąt odbędzie się tu Jarmark Wielkanocny w Pijalni Głównej w dniach 12-13 kwietnia. W ramach jarmarku przewidziano występy artystyczne, degustacje potraw regionalnych oraz stoiska z wyrobami lokalnych artystów. 

Lubelszczyzna – odkrywanie regionalnych tradycji wielkanocnych

Lubelszczyzna to piękny region z długimi tradycjami wielkanocnymi. Zatrzymując się tutaj, można podziwiać zwyczaje mieszkańców. Niedziela Palmowa upływa mieszkańcom na mszy w kościele z własnoręcznie przygotowanymi palmami z suszonych kwiatów, zół, bazi i wstążek. Niektóre miejscowości organizują konkursy na najpiękniejszą palmę. 

Lubelszczyzna - Magazyn Travelist

W Wielką Sobotę tradycyjnie święci się pokarmy. W koszyczku nie może zabraknąć jajek, chrzanu, chleba, wędlin oraz soli. Każdy koszyczek przyozdobiony jest haftowanymi serwetkami, które szyły jeszcze prababcie. Rzeczą, z której słynie Lubelszczyzna, są ręcznie malowane kraszanki i pisanki batikowe. Tradycja wykonywania pisanek kultywowana jest szczególnie z w Kraśniku i Puławach. W Poniedziałek Wielkanocny, czyli na śmigus-dyngus polewa się tu oczywiście sąsiadów i młode dziewczyny, a także chodzi od domu do domu z kolorowym kogutkiem, symbolizującym płodność i nowe życie. 

Lubelszczyzna - Magazyn Travelist

Na wsiach nadal organizowane są procesje rezurekcyjne z udziałem lokalnych orkiestr, straży pożarnej i kół gospodyń wiejskich. Piękna tradycja!

Lubelszczyzna - Magazyn Travelist

Katowice – miejskie atrakcje i jarmark wielkanocny

Spędzacie święta wielkanocne w Katowicach? Świetnie! Koniecznie odwiedźcie jarmark wielkanocny, odbywający się na rynku a na nim stoiska z rękodziełem i regionalnymi przysmakami: żurkiem, chlebem ze smalcem, litewskim sękaczem. Oprócz tego przygotowano atrakcje dla dzieci — interaktywne dekoracje świąteczne, zabawy z barankami i zajączkami oraz karuzela wiktoriańska. Wyjątkowe warsztaty z pokazów zdobienia pisanek i śląskich kroszonek poprowadzą artystki ludowe z Muzeum Wsi Opolskiej. 

Wrocław – świąteczne spacery po Ostrowie Tumskim i wizyta w ZOO

Magiczny Wrocław zachęca do przyjazdu na święta i oferuje liczne atrakcje wielkanocne. Jeszcze przed świętami odbędą się tu jarmarki wielkanocne — na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W ramach jarmarku możemy liczyć na kiermasz tradycyjnych produktów, konkursy na najładniejszą plamę i pisankę czy też występy zespołów ludowych.

Wrocław - Magazyn Travelist

W Muzeum Etnograficznym można zwiedzać wystawę “Pisanki i palmy wielkanocne”, prezentującą tradycyjne ozdoby świąteczne. Warto też odejść wcześniej od wielkanocnego stołu i wybrać się na spacer do Ogrodu Japońskiego, który będzie czynny zarówno w Wielką Niedzielę jak i w Lany Poniedziałek. Dzieci z pewnością ucieszą się z wizyty w Zoo. 

Zakopane – góralska Wielkanoc pod Tatrami

Mieszkańcy Zakopanego obchodzą Wielkanoc wyjątkowo pięknie. Warto poczuć rodzinną atmosferę podczas uroczystych śniadań wielkanocnych organizowanych w karczmach góralskich z regionalnymi potrawami i muzyką na żywo. Niezapomnianym doświadczeniem będzie święcenie koszyczków w miejscowych kościołach, połączone z przejażdżką fasiągiem. Wiele pensjonatów organizuje też wielkanocne kuligi z ogniskiem. 

Sopot – świąteczny wyjazd na Wielkanoc nad morzem

Przenosimy się znowu do Trójmiasta. Co powiecie na nietypowe śniadanie wielkanocne na plaży? Można takowe zorganizować na sopockiej plaży. Natomiast na uroczysty obiad warto wybrać się do jednej z eleganckich restauracji, takich jak White Marlin. Co więcej, co roku przed świętami odbywa się w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. 

Bieszczady – spokojna Wielkanoc wśród dzikiej przyrody

Wielkanoc w Bieszczadach to gwarancja rodzinnie spędzonego czasu w otoczeniu przyrody. Spacery po połoninach, oglądanie rozgwieżdżonego nieba czy wycieczki rowerowe po leśnych ścieżkach to pomysł na Wielkanoc dla aktywnych. Nie zabranie oczywiście świątecznych akcentów, jak święcenie koszyczka w lokalnym kościółku czy też śniadanie wielkanocne z regionalnymi przysmakami. 

Wielkanoc w hotelu – czy tak warto spędzić Wielkanoc z dziećmi?

Chociaż wiadomo, że nie ma to jak w domu, Polacy coraz częściej decydują się na spędzenie świąt w hotelu. Takie rozwiązanie ma wiele plusów — nie trzeba “stać przy garach”, można, zamiast tego poświęcić więcej czasu rodzinie. Hotele zazwyczaj organizują w tym czasie uroczyste śniadania i obiadokolacje.

Wielkanoc - Magazyn Travelist

Prześcigają się w komponowaniu pakietów wielkanocnych z wymyślnymi atrakcjami, wśród których nie zabraknie warsztatów i animacji dla najmłodszych i ciekawych zajęć relaksacyjnych lub chwili w SPA dla dorosłych. Jeśli macie taką możliwość, to zdecydowanie warto — szczególnie z dziećmi, dla których będzie to wspaniała przygoda!

Wielkanoc - Magazyn Travelist