Największa, a przy tym  jedna z najbardziej zróżnicowanych i najpiękniejszych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Raj dla amatorów nurkowania i sportów wodnych. Idealny kierunek dla eksploratorów i łowców pięknych widoków, których zachwycą zarówno oceaniczne, jak i wulkaniczne krajobrazy. Pełne atrakcji dla najmłodszych eldorado dla podróżujących z rodziną.  Wyspa wiecznej wiosny. Odkrywamy przed Wami największe atrakcje Teneryfy

Atrakcje Teneryfy

Najciekawsze atrakcje Teneryfy

Wulkan El Teide

przeszłości uznawano nawet, że to najwyższa góra na całym globie, czyniąc zeń latarnię morską służącą żeglarzom pływającym po Oceanie Atlantyckim. Choć nauka upatruje jego genezy w osuwaniu się wcześniejszego gmachu wulkanicznego 170 tys. lat temu, lokalna ludność wierzy, że za powstaniem wulkanu stoi diabeł Guayota uwięziony w kraterze przez najwyższego z bóstw Guanczów za porwanie boga światła i słońca. Jeśli wierzyć legendom, ostatnimi czasy zły bóg był najbliżej wyswobodzenia się z więzienia w 1909 roku, gdy odnotowano ostatnią erupcję tego czynnego stratowulkanu.

Dziś ani aktywność Teide, ani diabelski „mieszkaniec” jego wnętrza nie odstraszają śmiałych turystów, którzy dla podziwiania widoków rozpościerający się z krateru, tłumnie odwiedzają Teide. Aby dostać się na wysokość imponującego tarasu widokowego, wystarczy bilet na kolejkę linową. Wyprawa na sam szczyt wymaga m.in. albo zezwolenia wydanego przez Park Narodowy Teide (najczęściej odwiedzany parku narodowy w Europie) na wejście, albo wykupienia wycieczki z przewodnikiem, albo nocnej wyprawy – zezwolenia wymagane są dopiero od godziny 9.00 rano. Czas delektowania się widokami z poziomu górnej stacji kolejki (a Rambletato maks. godzina. Ci z piechurów, którzy wybierają się wyżej, mają do dyspozycji dodatkową godzinę. Wyprawa pieszo szlakiem z Montaña Blanca na wysoki na 3718 m n.p.m. szczyt Pico del Teide zajmuje ok. 5-6 godzin. 

Barranco de Masca

W kategorii „najpopularniejsze atrakcje Teneryfy” – wąwóz Masca (Barranco de Masca) byłby z pewnością na podium. Tu swoje aparaty rozgrzewają do czerwoności niemal wszyscy przybywający na wyspę turyści. Niebotycznie wysokie ściany skalne poddawane działaniu sił natury od około 7 milionów lat, wąziutkie przejścia, bujna egzotyczna roślinność i błękitne niebo nad głowami. To robi wrażenie! Przez dno wąwozu prowadzi szlak, dzięki któremu możemy poznać wąwóz Masca od środka – to jedno z najczęściej wydeptywanych przez turystów miejsc na Teneryfie. Trasa trekkingowa swój początek bierze w urokliwej wiosce o tej samej nazwie, na wysokości około 600 m n.p.m., prowadzi w dół aż do samego oceanu, do plaży Masca u podnóża klifów Los Gigantes. Przejście szlaku zajmuje około 3 godziny. 

Co ważne, zanim podejmiemy się wyprawy, musimy zdobyć pozwolenie oraz bezpłatny bilet wstępu (można to zrobić przez dedykowaną stronę internetową Barranco de Masca), a także wyposażyć się w buty trekkingowe (jest to sprawdzane przed wejściem na szlak, na miejscu wypożyczane są również bezpłatnie kaski). Gdy już dojdziemy do plaży, a tym samym końca szlaku, musimy wrócić do punktu informacyjnego w Masce. Wioska była dawniej zamieszkiwana przez piratów, którzy mogli stąd obserwować okolicę i szykować się do łupiestwa. Obecnie ma ona około 100 mieszkańców i 30 razy więcej odwiedzających każdego dnia…

Piramidy z Guimar

Nie ma pewności, co do tego, czy pochodzą z XIX wieku, czy z czasów przed podbojami hiszpańskimi. Nie wiadomo, czy to przypadkowy stos usypany z kamieni odrzuconych z pola przez rolników, czy może przemyślane konstrukcje zbudowane w oparciu o astronomiczny ład. Nikt też nie wie na pewno, gdzie podziały się trzy z dziewięciu sztuk. To, co do czego nie ma jednak wątpliwości, to to, że sześć wysokich na ok. 4 metry piramid z Guimar stanowi jedną z największych atrakcji wyspy, a wizyta w parku etnologicznym (w którym obok piramid znajdują się także m.in. ogród botaniczny, muzeum urządzone w tradycyjnym domu kanaryjskim z XIX wieku z ekspozycjami dedykowanymi odkrywcy i badaczowi Heyerdahlowi) to coś, czego pominąć nie można.

Z wizytą najlepiej udać się tu w trakcie przesilenia letniego, gdy ma miejsce niezwykły spektakl tzw. podwójnego zachodu słońca. Jak go doświadczyć? Trzeba tylko wdrapać się na szczyt najwyższej piramid i obserwować, jak wielka kula światła chowa się za potężnym górskim szczytem, a następnie wyłania się na nowo, by znów skryć się za innym wzniesieniem.

Puerto de La Cruz

To wyjątkowe miasteczko portowe, zlokalizowano malowniczo na północy Teneryfy, to miejsce pełne atrakcji zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób podróżujących samotnie, które szukają rozrywki. Wyjątkowe czarne plaże, sąsiedztwo wulkanu Teide oraz zachwycające zachody słońca i tropikalna roślinność to niewątpliwe zalety kurortu, które czynią zeń mekkę dla miłośników bliskich kontaktów z przyrodą w jej najpiękniejszej odsłonie. Amatorzy dobrej kuchni także nie będą zawiedzeni. Wystarczy wstać wcześnie rano i udać się na plac targowy Plaza de Charco de los Camarones, na którego stoiskach w dzień targowy pysznią świeże owoce morza i ryby wyłowione wprost z Oceanu Atlantyckiego albo lokalne przysmaki (od pomarszczonych ziemniaków „papa” i kanaryjskich bananów przez kozinę i sery kozie po aromatyczne zioła, smakowite wina i potrawy przyrządzone na bazie mąki gofio).

Do obowiązkowych punktów na turystycznej mapie miasteczka zaliczyć trzeba barokowy kościół Iglesia de Nuestra Senora de la pena de Francia, stare molo, promenada nadmorska, a kompleks basenów Lago Martiánez. Ulice kurortu rozchodzą się logicznie i wygodnie od portu, dzięki czemu, a także za sprawą szerokich alejek i obecności bogatych terenów zielonych, więc spacer jest najlepszym sposobem odkrywania skarbów Puerto de la Cruz.

Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife to urokliwa stolica Teneryfy i jednocześnie największe miasto na wyspie. Zachwycające widoki, bliskość oceanu, piękne plaże, ciekawe zabytki i atmosfera niekończącej się fiesty sprawiają, że to idealne miejsce na beztroskie wakacje. Miasto słynie z organizacji karnawału, któremu rozmachem dorównuje tylko impreza uliczna w Rio de Janeiro. Co można tu robić poza udziałem w barwnym korowodzie? Koniecznie trzeba zajrzeć na Plaza de España (Plac Hiszpański) – główny plac w mieście, z ogromną fontanną oraz monumentem dedykowanym pamięci ofiar hiszpańskiej wojny domowej. W pobliżu znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Santa Cruz de Tenerife – futurystyczna, gargantuiczna filharmonia Auditorio de Tenerife „Adán Martín”, a nieco dalej ogród botaniczny Palmetum Santa Cruz Jardín Botanico z ponad pół tysiącem gatunków palm z całego świata. 

Jedną z głównych ulic miasta jest La Rambla de Santa Cruz, przy której mieszczą się kolejne ciekawe atrakcje – muzeum wojskowe (Museo Histórico Militar de Canarias), rozległy Parque García Sanabria z charakterystycznym zegarem kwiatowym i fontannami, a także Plaza de Toros (arena walk z bykami). Jeśli chcielibyśmy poplażować, to koniecznie zajrzyjmy na położoną ok. 7 km od centrum miasta, w miejscowości San Andrés, plażę Las Teresitas. Możemy się tam powygrzewać na piasku sprowadzonym na wyspę prosto z Sahary. Na zakupy z kolei warto się udać na Calle Castillo – barwną ulicę handlową w pobliżu Plaza España – a także na słynne targowisko Mercado de Nuestra Señora de Africa, gdzie dostaniemy świeże owoce, warzywa i tradycyjne kanaryjskie przysmaki.

Icod de Los Vinos

Swoją popularność zlokalizowane na północnym wybrzeżu Teneryfy miasteczko zawdzięcza… kilkusetletniemu, czeczonemu przez pradawnych mieszkańców wyspy, smoczemu drzewu – Drago MIlenaro. Ten imponujący przedstawiciel świata flory mierzy aż 16 metrów wysokości, waży dużo ponad 100 ton, a jego korona rozkłada się majestatycznie, osiągając obwód nawet do 20 metrów. Co więcej, według wierzeń Guanczów sok z tej niezwykłej draceny (tzw. krew smocza) posiadał właściwości lecznicze, a dziś to składnik wybornego likieru, w który zaopatrzyć się można w jednym z lokalnych sklepików z alkoholami.

Święte drzewo podziwiać można – obok innych endemicznych i rodzimych gatunków roślin Wysp Kanaryjskich – w ogrodzie botanicznym Parque del Drago w Icod. Ale i poza granicami 3-hektarowego parku, natura daje powody do zachwytu. Całe miasteczko zlokalizowane jest na łagodnym, pokrytym winnicami, plantacjami bananów i lasami piniowymi stoku, który ciągnie się aż do morza. 

Najpiękniejsze miejsca na wyspie

La Orotava – najpiękniejsze miasto Teneryfy

Położona na północy wyspy, w zachwycającej dolinie pełnej plantacji bananów La Orotava (Villa de La Orotava) to nie tylko miss wśród miast na Teneryfie, lecz także najstarsza miejscowość na wyspie, która powstała na początku XVI w. i pamięta jeszcze czasy kolonialne. Pełno tu starych, kolorowych kamienic i domów, zabytkowych pałaców, klasztorów i kościołów oraz innych budowli z czasów pierwszych konkwistadorów. Jakby tego było mało, miasteczko tonie w kwiatach i zieleni (jego charakterystyczną cechą są kwiatowe dywany), a niemal nienaruszone stare miasto La Orotavy zostało okrzyknięte zabytkiem o narodowym znaczeniu historycznym oraz artystycznym.

Co warto odwiedzić w La Orotavie? Na pewno najbardziej znaną budowlę w mieście, czyli dom Casa de los Balcones (Dom z Balkonami) z pięknie rzeźbionymi, drewnianymi balkonami, Casa de Eladia Machado (albo: Casa del Turista) z niesamowitym widokiem na dolinę La Orotava i wulkan El Teide, a także dość osobliwe Museo de las Alfombras – muzeum poświęcone historii i sztuce tworzenia regionalnych dywanów z kwiatów i kolorowego wulkanicznego piasku. Nie sposób pominąć także Muzeum Rzemiosła Artystycznego Iberoameryki mieszczącego się w budynku zabytkowego klasztoru San Benito Abad oraz barokowego kościoła Iglesia de la Concepcion. Na leniwą przechadzkę warto się wybrać na Plaza de la Constitución – najpiękniejszy plac w całym mieście – oraz do Hijuela del Botánico, ogrodu botanicznego z ponad trzema tysiącami egzotycznych roślin.

Klify Los Gigantes

Będąc w kanaryjskim raju, trzeba zobaczyć… „wrota do piekieł”. To sympatyczne określenie zarezerwowane jest dla spektakularnych, sięgających nawet 600 metrów wysokości i rozciągających się na szerokość niemal 10 km klifów zlokalizowanych na zachodnim wybrzeżu Teneryfy, ok. 11 km od miasta Santiago del Teide. Aby podziwiać te ogromne bazaltowe ściany – po których w czasie ostatniej erupcji wulkanu na wyspie spłynął wodospad gorącej lawy – można położyć się na zlokalizowanej u stóp klifów plaży Playa de Los Guíos.

Najlepszym sposobem jednak, by odkryć piękno skalnych „Olbrzymów” (co dosłownie oznacza po hiszpańsku de Los Gigantes), jest specjalny rejs katamaranem albo żaglowcem. W ofercie wycieczek, które najczęściej rozpoczynają się w porcie Puerto de Colón, pojawiają się często poczęstunek i kąpiel w turkusowych wodach oceanu.

Pasmo górskie Anaga

Jeśli zamarzy się nam aktywny wypoczynek w otoczeniu soczystej zieleni i widoków, których próżno szukać gdziekolwiek indziej, możemy śmiało wyruszyć w góry Anaga (Macizo de Anaga). To najbardziej zielony zakątek na całej wyspie i najstarszy geologicznie jej fragment. Najwyższym wierzchołkiem w paśmie jest wznoszący się na wysokość 1024 m n.p.m. Cruz del Taborno. U jego stóp „przykucnęła” stolica wyspy – Santa Cruz de Tenerife oraz położone po sąsiedzku miasteczko La Laguna (San Cristóbal de La Laguna). Wyjątkowość masywu doceniło w 2015 r. UNESCO i uznało znajdujący się na jego obszarze Park Krajobrazowy Anaga za Rezerwat Biosfery UNESCO.

Strzeliste szczyty, poszarpane granie, stromo opadające do oceanu zbocza, głęboko wcięte doliny, pokryte lasami wawrzynowymi wąwozy oraz ukryte tu i ówdzie urokliwe osady sprawiają, że pasmo górskie Anaga jest krajobrazowym ewenementem i unikatową atrakcją turystyczną Wysp Kanaryjskich. Na łowców wyjątkowych panoram czekają tu niesamowite punkty widokowe i najpiękniejsze zachody słońca na Teneryfie. Miłośnicy trekkingu odnajdą w tym zielonym raju kilometry szlaków – zarówno krótkie trasy w dolinach i wąwozach, jak i nieco bardziej wymagające oraz dłuższe, wielokilometrowe szlaki ze stromymi podejściami. Góry Anaga możemy też zwiedzać samochodem – przez masyw przebiega droga krajowa.

Aktywny wypoczynek czy odpoczynek na plaży?

Sporty ekstremalne na wyspie

Urlop z adrenaliną? Na Teneryfie jest to jak najbardziej możliwe. Na fanów mocnych wrażeń czekają tu świetne warunki do uprawiania sportów ekstremalnych, i to przez cały rok – pogoda na Teneryfie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi niezależnie od pory roku (średnia temperatura roczna na wyspie wynosi 21,5°C). Nurkowanie z ogromnymi żółwiami i zgłębianie tajemnic dna oceanicznego, surfing, windsurfing i kitesurfing na atlantyckich falach, podziwianie piękna wyspy z perspektywy ptaka podczas lotów paralotnią, wspinaczki i wędrówki po górach oraz wąwozach, nocne eskapady na szczyt wulkanu – sposobów na aktywne poznawanie wyspy jest całe mnóstwo, z wody, powietrza i lądu.

Miłośnicy adrenaliny będą zachwyceni także zjeżdżalniami, imponującą sztuczną falą oraz innymi ekstremalnymi atrakcjami Siam Parku, wyprawą kajakami wzdłuż klifów Acantilados de Los Gigantes, rajdem quadem po Parku Narodowym Teide czy eksploracją jaskiń (m.in. największej jaskini lawowej Teneryfy – Cueva del Viento pod wzniesieniem Pico Viejo). Teneryfa oferuje dla aktywnych atrakcje, które poruszą nawet najbardziej zuchwałych podróżników.

Rejsy na wieloryby i delfiny

Nawet jeśli w dzieciństwie nie oglądaliście filmu „Uwolnić orkę”, a delfin – mimo wiedzy wyniesionej z lekcji biologii – to dla was wciąż po prostu duża ryba, rejs po Kanarach w poszukiwaniu waleni, to coś, czego podczas pobytu na Teneryfie pominąć nie możecie. A to dlatego, że, po pierwsze, całej Europie jest tylko kilka miejsc, gdzie można spotkać i podziwiać te morskie stworzenia w ich w środowisku naturalnym. A po drugie cała logistyka i żeglarska infrastruktura u wybrzeży wyspy wprost zaprasza do przygody i wyjątkowego spotkania na wodach Oceanu Atlantyckiego. Wśród rekomendowanych miejsc, z których warto wypłynąć, znajduje się duży port Costa Adeje. Ofert jest mnóstwo, dlatego przed wyborem warto dopytać na spotkanie, z którym z morskich ssaków sfokusowana jest wyprawa i jak duża jest łódź – im mniejsza, tym bliższy kontakt ze zwierzętami. 

Najpiękniejsze plaże Teneryfy

Większość jest czarnych, ale są i takie o złotym piasku. Niektóre są kamieniste i niedostępne, inne otoczone bogatą infrastrukturą tętniącego życiem kurortu.  Choć każda jest inna, wszystkie są piękne – a na zróżnicowanym i długim na niemal 400 km wybrzeżu, każdy znajdzie tę idealną dla siebie. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać. Ciemne, pokryte wulkanicznym piaskiem plaże znajdziemy zwłaszcza na północy wyspy. To tu, zaledwie kilka km na wschód od Puerto de la Cruz, znajduje się prawdziwa „czarna królowa” wśród plaż Teneryfy – „strzeżona” przez wysokie klify Playa el Bollulo. Tym, którzy cenią czerń w zestawieniu z kolorem przypadnie do gustu wulkaniczna Playa Jardín, którą otacza bajkowy, zaprojektowany przez architekta Césara Manrique’a krajobraz ze skalnymi grotami i pełnym egzotycznej roślinności ogrodem botanicznym. 

Na tych, którzy nie wyobrażają sobie relaksu na plaży bez budowania zamków z piasku, czeka Playa de Las Teresitas. Ta położona w San Andrés plaża to nie tylko najczęściej fotografowany fragment północno-wschodniego wybrzeża Teneryfy, ale i doskonałe dzieło… człowieka – cały złoty piasek został tu przywieziony aż z Sahary. W południowej części wyspy miłośnicy piasku i windsurfingu odnajdą się na słynącej z silnych wiatrów Playa del Medano. Do najczęściej wybieranych przez podróżujących z dziećmi turystów należy natomiast Playa Las Vistas położona  w popularnym, chętnie wybiernaym na wakacje na Teneryfie kurorcie Los Cristianos. 

Teneryfa z dziećmi – największe atrakcje dla milusińskich

Loro Park

Tygrysy, 2 bliźniacze jaguary, wesołe szympansy, marmozety i goryle, a także aligatory i żółwie – to tylko niektóre ze zwierząt, które spotkać można w prywatnym ogrodzie zoologiczno-botanicznym zlokalizowanym w Puerto de la Cruz. Gospodarzami (i pierwszymi lokatorami parku) są papugi, a konkretnie 4000 papug 350 gatunków – w końcu „loro” to po hiszpańsku papuga, a sam park był pierwszym miejscem w Europie, w którym odbywały się pokazy tych kolorowych i gadatliwych ptaków.

Dziś do grona zwierzęcych artystów w Loro Parque zalicza się także delfiny, orki i lwy morskie, których pokazy zadziałały jak magnes na niemal 40 mln turystów, którzy dotąd kupili bilet wstępu na tę kontrowersyjną atrakcję. Mimo disnejowskiego rozmachu, z jakim zostało zaaranżowane to kanaryjskie prywatne zoo (są tu m.in. szklany tunel z rekinami, akwaria z meduzami, a nawet pingwianrium z pomieszczeniem imitującym noc polarną), uwzględniając kontrowersje i prawa zwierząt, redakcja Travelist.pl nie poleca wizyty w tym miejscu.

Siam Park

Otwarty w 2008 roku na południu wyspy Siam Park to nie tylko jedna z najwspanialszych atrakcji na Teneryfie, ale jednocześnie największy park wodny w Europie, który wygrywa niemal wszystkie zestawienia na najbardziej spektakularny aquapark na Starym Kontynencie. Został on wystylizowany na wzór tajskich kurortów, stąd też egzotyczne nazwy basenów i zjeżdżalni. A jest ich całkiem sporo… Na imponującej powierzchni 185 tys. m kw. rozmieszczono tutaj kilkadziesiąt niesamowitych konstrukcji, m.in. gigantyczne zjeżdżalnie prowadzące przez akwaria z tysiącem maleńkich rybek (w tym słynną Tower of Power – mrożącą krew w żyłach wieżę, z której szczytu możemy pomknąć z prędkością 80 km na godz. wprost przez akwarium z rekinami), najwyższą sztuczną falę na świecie, rynny i tory do zjazdów na matach oraz pontonach, a także basen z sympatycznymi fokami, które rozkosznie witają się i żegnają z gośćmi. Na najmłodszych czeka wodna dżungla Sawasdee, a także strefa The Lost City ze zjeżdżalniami, mostkami i mnóstwem wodnych niespodzianek. Żeby poznać wszystkie atrakcje Siam Parku, zarezerwujcie sobie dobrych kilka godzin, a najlepiej cały dzień.

Jak wybrać nocleg na Teneryfie?

Blisko czarnej plaży (dla relaksu), wulkanu (dla trekkingu), a może atrakcji dla dzieci? Przed rezerwacją pobytu w konkretnym hotelu warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad tym, czego właściwie oczekujemy od urlopu. W konkretnych poszukiwaniach (i inspirowaniu) pomoże strona Travelist.pl, gdzie znajdziecie szeroki wybór hoteli z gwarancją najlepszej ceny – i w zasięgu jednego kliknięcia. Oferty można dowolnie filtrować, w zależności od celu i planów na podróż. A gdy już znajdzie sie swój wymarzony obiekt, rezerwacja pobytu online zajmie nie więcej niż 2 minuty. Do wyboru jest kilka różnych opcji płatności – od m.in. szybkiego przelewu internetowego przez płatność kartę kredytową po przelew tradycyjny. Z resztą … najlepiej sprawdzić samemu. 

Jak poruszać się po wyspie?

Teneryfa ma tylko 2034 km² powierzchni  – i do większość miejsc na wyspie dostać się można komunikacją miejską, taksówką lub rowerem. Ten ostatni to zresztą świetny sposób na eksplorowanie wyspy, która pochwalić się może dużą liczbą dobrze przygotowanych tras rowerowych. Dużą popularnością wśród przyjezdnych cieszy się wynajem samochodu – wypożyczalnie aut znależć można zarówno na lotnisku, jak i w większych ośrodkach turystycznych (np. w Costa Adeje). Tym, dla których zarówno wynajem samochodu, jak i podróże taksówką to za duży wydatek, pozostają środki komunikacji miejskiej. Po całej wyspie poruszać się można zielonymi autobusami TITSA, których rozkład dostępny jest  w jęz. angielskim i hiszpańskim na internetowej stronie przewoźnika (www.titsa.com) i do których bilety można zakupić bezpośrednio u kierowcy.

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad Kanarami, zobacz artykuł, gdzie piszemy, którą wyspę kanaryjską wybrać.

Zaplanuj podróż na Wyspy Kanaryjskie już dziś