Wakacje w górach z dziećmi to wyjątkowe doświadczenie. Pierwsze górskie wspinaczki, wspólne chwile na szlaku, chwila oddechu w schronisku PTTK i niesamowite widoki. Ale też mnóstwo zabawy, jazda na sankach i bobslejach, przejażdżki kolejką gondolową oraz edukacyjne wędrówki po łonie natury. Jednym słowem – niezapomniane chwile i świetna zabawa!

Rodzinny wyjazd w góry

Poznaj rodzinne hotele w górach

Wyjazd w góry z dzieckiem – dostosuj plan do wieku najmłodszych

Planując wakacje z dzieckiem w górach, trzeba przede wszystkim dopasować plan wycieczki do wieku małych podróżników. Jeśli mamy na stanie niemowlaki i chcemy zabrać je na wyjazd w góry, powinniśmy skupić się na wyborze takiego miejsca, gdzie dostępne szlaki są asfaltowe. Warto też pomyśleć o nieodzownym ekwipunku dla malucha – wózku z pompowanymi kołami, które dadzą radę w terenie oraz ergonomicznym nosidełku lub chuście. Przydatna może być także torba termiczna na butelki z mlekiem, która utrzyma ciepło zimą, a w upały nie dopuści do nagrzania pokarmu.

Nieco starsze dzieci, takie które już samodzielnie chodzą, mają dużo większe pole do popisu na szlaku. Należy jednak pamiętać, aby dobierać trasy do możliwości dziecka i oczywiście do pogody. Jak zawsze przed wyjściem w góry trzeba sprawdzić prognozę pogody i informacje na stronie ratownictwa górskiego. Starsze dzieci mogą też skorzystać z wielu atrakcji na miejscu, takich jak lokalne muzea, wystawy interaktywne, wycieczki dedykowane dla rodzin, a także z tradycyjnych zabaw na śniegu, jeśli wybieramy się w góry zimą – jazdy na sankach, na nartach czy też na snowboardzie. Sprawdźmy przed wyjazdem, co oferuje dana miejscowość. Jeśli wybieracie się do hotelu, często można skorzystać z animacji dla dzieci na miejscu, dostosowanych do wieku oraz pogody.

Wyjazd z nastolatkami może, wbrew pozorom, być prawdziwym wyzwaniem. Niemniej jednak warto próbować. W przypadku starszych dzieci dobrym pomysłem będzie zaplanowanie takich atrakcji, które będą zaspokajały zainteresowania rodziców i dzieci. Jeśli nasza pociecha lubi aktywny wypoczynek, możemy np. zabrać ją na szlak, na który wchodziliśmy jak sami byliśmy młodzi. Albo, jeśli lubi nowe technologie, warto sprawdzić które muzea w okolicy oferują zwiedzanie w okularach VR. Dla ciekawych świata można rozważyć wszelkiego rodzaju gry terenowe. Zazwyczaj w górskich kurortach jest dość duży wybór atrakcji dla turystów w każdym wieku. 

Zorganizuj wyjazd w góry z dzieckiem – dobierz odpowiednią długość szlaku

Jak już wcześniej wspominaliśmy – odpowiedni dobór szlaku to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o wypoczynek w górach. Wybierając szlaki turystyczne, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę wiek i kondycję wszystkich uczestników wycieczki a także to, czy w razie nagłej zmiany pogody będziemy mogli szybko zawrócić. Rozpoczynając przygodę w górach z małym dzieckiem, najlepiej wybrać szlaki, które wiodą asfaltowaną lub szutrową drogą. Niektóre szlaki wymagają dobrej kondycji rodzica, dlatego zastanówmy się, czy będziemy w stanie pchać przez dłuższy czas wózek pod górę lub wspinać się z dzieckiem w nosidle.

Dla dzieci, które będą maszerowały o własnych siłach warto wybrać trasy krótkie i takie, które mają w miarę łatwe podejścia. Dobrze, gdyby wycieczka była też urozmaicona i po drodze znalazł się wodospad lub łąka, na której maluszki mogą się wybiegać. Świetną atrakcją dla dzieci jest też wjazd na szczyt kolejką górską lub wyciągiem. Niektóre szlaki zahaczają o takie atrakcje jak minizoo, park linowy lub zamek, który można zwiedzić. Zimą za to można urozmaicić wyprawę w góry zjazdem po torze saneczkowym lub bobslejowym. 

Wycieczka w lato czy wyjazd zimą?

Jak to mówią górale: sezon w górach trwa cały rok. Największą zaletą urlopu w górach jest to, że o każdej porze roku jest tu co robić. Łatwiej będzie rozpocząć przygodę na szlaku latem, wiosną lub wczesną jesienią. Zdobywanie najwyższych szczytów zimą też ma swoje uroki. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na trudne warunki część szlaków jest zimą zamknięta. Latem za to panują, szczególnie na tych najpopularniejszych szlakach, dzikie tłumy. Można wybrać sobie mniej zatłoczone trasy i cieszyć się pięknymi widokami bez kolejek na szczyt.

Zima, a szczególnie ferie zimowe to okres, kiedy oczy polskich turystów kierują się na południe kraju. To idealna pora roku dla amatorów sportów zimowych takich jak narciarstwo, snowboarding, narty biegowe. Wszechobecny śnieg można wykorzystać do zjeżdżania na sankach, w bitwie na śnieżki, lepieniu bałwana czy budowaniu igloo. 

Perła polskich gór – Tatry z dziećmi

Tatry to góry, uważane przez wielu turystów za najpiękniejsze w Polsce, a zarazem prawdziwy raj dla dzieci. Jest tu wiele szlaków z łagodnym podejściem, gdzie dzieciaki się nie zmęczą, a będą mogły się wyszaleć. Dla najmłodszych odpowiednie będą górskie wędrówki po dolinach, np. Chochołowskiej czy Kościeliskiej, a dla nieco starszych dzieci – Dolina Białego, Strążyska i Za Bramką. Odpowiednia dla maluchów będzie też Droga pod Reglami. Starsze dzieci można zabrać na Gubałówkę, z której kursuje też kolejka. Na samym szczycie Gubałówki są też liczne atrakcje dla najmłodszych, takie jak zjeżdżalnia grawitacyjna, jazda na kucykach czy taras widokowy, więc warto spędzić tu trochę czasu. Sam przejazd kolejką też jest nie lada przeżyciem. Jeśli już mowa o kolejkach, polecamy wjechać nią na Kasprowy Wierch. Dzieci będą zachwycone pięknymi widokami. Pamiętajmy jednak, aby zawczasu kupić bilet przez internet, gdyż w kolejce do kas można nieraz czekać nawet 2 godziny.

Jeżeli szukacie trasy na wycieczkę z wózkiem, idealna będzie wyprawa na Rusinową Polanę. To jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w całych Tatrach, a do tego można się dostać tam z wózkiem szlakiem pieszym z Wierchu Porońca. Wielką radochą będzie też dla najmłodszych wyprawa na Morskie Oko i przejazd tzw. fasiągiem, czyli powozem konnym. Trzeba jednak przygotować się na spory wydatek. Ceny w tym sezonie sięgają nawet 70 zł za wjazd i 50 zł za zjazd, co przy przejażdżce rodziców z dziećmi może być zawrotną kwotą. Z ciekawych atrakcji, które z pewnością zapadną najmłodszym w pamięć, będzie spływ Dunajcem na drewnianych tratwach. Flisacy w trakcie wycieczki zabawiają turystów i opowiadają ciekawe historie o regionie. 

Ale to jeszcze nie wszystko, zajrzyj do naszego tatrzańskiego artkułu i odkryj wszystkie największe atrakcje polskich Tatr.

Zobacz hotele w Tatrach

A może Beskid Śląski?

Beskid Śląski to świetny kierunek na spędzenie wakacji z dziećmi w górach. Znane kurorty, takie jak Wisła, Szczyrk, Ustroń oferują całą masę atrakcji, dzięki czemu dzieci nie będą miały czasu się nudzić, nawet jeśli pogoda nie będzie sprzyjać. Beskidy to też malownicze szlaki, trasy widokowe i kolejki gondolowe.

Do najłatwiejszych szlaków do pokonania dla najmłodszych – nawet tych na wózkach – należy trasa z Wisły do Doliny Białej Wisełki. Asfaltowa droga prowadzi przez las, koło potoku. Bardziej doświadczeni w bojach mogą się wybrać dalej niebieskim szlakiem, aż do Baraniej Góry. Dla dzieci polecamy też czerwony szlak z Ustronia na Równicę. To świetna trasa z okazjami do zabaw dla dzieci po drodze, takimi jak park linowy, całoroczny tor saneczkowy i plac zabaw.

Dla nieco starszych dzieci emocjonujący będzie żółty szlak na Skrzyczne. Można tu wjechać kolejką linową. W okolicy znajduje się także plac zabaw, trampolina, ścianka wspinaczkowa i strzelnica. Dla rodzin, które wybierają się do Ustronia podpowiadamy wybranie się do Leśnego Parku Niespodzianek, gdzie można zobaczyć aż 30 gatunków zwierząt, w tym sowy, sokoły, jelenie i żubry. Wspaniałe miejsce na spędzenie całego dnia z pociechami!

Jedź w Beskidy z rodziną

Z rodziną w Karkonoszach

Karkonosze to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. Nie brakuje tu wspaniałych szlaków, zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych piechurów, pięknych zabytków, zjawiskowych wodospadów czy też słynnych schronisk. Kurorty turystyczne, takie jak Karpacz czy Szklarska Poręba naszpikowane są za to atrakcjami dla dzieci w każdym wieku. Parki linowe, tory saneczkowe, interaktywne muzea, zamki… wymieniać można długo.

Zacznijmy jednak od szlaków. Najpopularniejsza jest trasa ze Świątyni Wang do Samotni, wiodąca przez Karkonoski Park Narodowy. Droga najpierw wyłożona jest dużymi kamieniami, a po około godzinie zmienia się w drogę asfaltową, dzięki czemu łatwo jest poruszać się tu wózkiem. Cel podróży – Schronisko Samotnia położone na wysokości 1200 m n.p.m. To jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Karkonoszach, dlatego trudy podróży z pewnością się opłacą.

Z pewnością warto odwiedzić też urokliwy Wodospad Kamieńczyka, gdzie dzieciaki będą miały niezłą frajdę. Do ciekawych atrakcji należy również głaz Chybotek, na który dzieci chętnie się wspinają i próbują go rozbujać.

Trzeba zaznaczyć, że Karkonosze są świetnym wyborem na wycieczkę z dzieckiem, ponieważ liczba atrakcji przyrodniczych i edukacyjnych jest wręcz powalająca. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Począwszy gry terenowej Magiczny Szlak Ducha Gór, gdzie w 17 niezwykłych miejscach są ukryte tajemnicze symbole, poprzez Leśną Hutę, Tygiel Waloński, Park Dinozaurów, park linowy Trollandia aż po Hutę Szkła Kryształowego Julia, Kolej Izerską czy wystawę klocków Lego. Jedno jest pewne – kiedy poznacie bliżej Karkonosze, wrócicie tu nie raz.

Rodzinne hotele w Karkonoszach

Góry Stołowe rajem dla dzieci

Kolejnym miejscem w polskich górach, gdzie warto pojechać na rodzinne wakacje są Góry Stołowe. Znajdziecie tu mnóstwo mało wymagających szlaków. Największą atrakcją natury dla najmłodszych podróżników jest Szczeliniec i Błędne Skały. To prawdziwa baśniowa kraina, gdzie wyobraźnia zaczyna pracować na wyższych obrotach. Nic dziwnego, że kręcono tu sceny do filmu „Opowieści z Narnii”. Po skalnym labiryncie Błędnych Skał można się szwędać godzinami. Jednak musimy pamiętać, że z wózkiem raczej tu nie wejdziemy, a i z nosidełkiem może być ciężko. Jednak dla starszych dzieci będzie to świetna rozrywka. Do tego najbardziej bajeczna góra w kraju – Szczeliniec Wielki, zachęca do odkrywania niezwykłych skalnych formacji. Znajdziemy tu zaklętego w kamieniu małpoluda, wielbłąda, słonia, a nawet kurę!

Góry Stołowe oprócz niesamowitych formacji skalnych, mają też do zaoferowania innego rodzaju atrakcje – Muzeum Zabawek, Park Dinozaurów oraz to, co dzieci kochają najbardziej – słynny park rozrywki Colorado w Kudowie-Zdroju. Można się tu przenieść do świata Dzikiego Zachodu i spróbować swoich sił na strzelnicach, udawać Indianina przy ognisku, pobawić się na placu zabaw a także poszaleć na dmuchańcach. Uśmiech na małych buziach gwarantowany.

Górskie wakacje w Beskidzie Sądeckim

Beskid Sądecki, sąsiadujący z Pieninami, to wymarzone miejsce na wakacje dla tych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek i zabawę poprzez edukację. W Wierchomli organizowana jest świetna gra terenowa z elementami harcerskich podchodów – Questing w Dwóch Dolinach. Uczestnicy otrzymują mapy z questami, które są doskonałą okazją do wielogodzinnej zabawy dla całej rodziny na świeżym powietrzu. Przy okazji można odkryć najpiękniejsze zakamarki Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Gra polega na rozwiązywaniu zagadek i poszukiwaniu skarbu.

Jeśli już znajdziecie ukryty skarb, warto wybrać się do rezerwatu „Las Lipowy Obrożyska”, odwiedzić muzeum etnograficzne w Nowym Sączu, zwiedzić ruiny zamku oraz słynne Ogrody Biblijne i ogrody Zmysłów w Muszynie oraz wziąć udział w spływie tratwami na Popradzie z Piwnicznej do Rytra. Na rodziców i ich pociechy w Beskidzie Sądeckim czeka też jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk – Krynica-Zdrój, gdzie można skosztować leczniczych wód. Miastem o podobnym charakterze jest też Szczawnica, gdzie można z wózkiem zwiedzić piękny park zdrojowy.

Sprawdź hotele w Beskidach

Które góry wybrać, gdy dziecko jest jeszcze w wózku?

Młodzi rodzice często zastanawiają się, które góry wybrać, kiedy dziecko jest jeszcze małe. Cóż, wybór nie jest prosty. Tak naprawdę w każdym regionie można znaleźć asfaltowane szlaki, po których można bez problemu poruszać się wózkiem dziecięcym, nigdzie też nie brakuje atrakcji dla maluchów. Wszystko też zależy od miejsca, z którego zaczynacie wyprawę – wiadomo, że dla małych dzieci długa podróż samochodem może być męcząca.

Jeśli jednak mielibyśmy wskazać miejsce, gdzie nie brakuje atrakcji dla rodziców, maluchów i nieco starszych dzieci, wybralibyśmy Karkonosze. Liczba i zróżnicowanie atrakcji w tym regionie gwarantuje udane wakacje każdemu z członków rodziny!

Zakopane, Krynica Zdrój, Karpacz – pokaż dzieciom górskie miasta

Pisząc o pięknie polskich gór, nie sposób pominąć górskich miast. Największą popularnością cieszy się oczywiście Zakopane, nazywane również Zimową Stolicą Polski. To najwyżej położone miasto w Polsce gwarantuje mnóstwo atrakcji dla najmłodszych nie tylko zimą. Nieodzownym elementem wizyty w Zakopcu jest spacer po Krupówkach. Deptak, zazwyczaj zatłoczony, wypełniony restauracjami i karczmami, artystami ulicznymi i stoiskami z rękodziełem przypomina często jeden wielki jarmark. Ma jednak swój wyjątkowy klimat. To tu dzieci mogą sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z misiem albo zjeść oscypka. W Zakopanem pojawiło się w ostatnich latach mnóstwo ciekawych atrakcji dla najmłodszych. Należą do nich: Muzeum Oscypka, Iluzja Park, Myszogród, Papugarnia Egzotyczne Zakopane, zjeżdżalnia Góralski Ślizg, sala zabaw Park Janosika, czy też Snowlandia.

Innym miastem godnym polecenia jest Karpacz w Karkonoszach. To przede wszystkim świetna baza wypadowa do zwiedzania całego regionu. Jednak planując wypoczynek w samym mieście, na pewno nie zaznamy nudy. Na najmłodszych czekają tu takie atrakcje jak: Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego, całoroczny tor saneczkowy Kolorowa, wyjątkowe Karkonoskie Tajemnice, Park Bajek, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Western City, Muzeum Zabawek, kolejka turystyczna Karpacz Ekspress, Świat Kolejek i dużo więcej.

Jeśli wybieracie się do Beskidu Sądeckiego, koniecznie zaplanujcie krótki pobyt w Krynicy-Zdroju. Ten piękny, uzdrowiskowy kurort kryje w sobie mnóstwo rozrywek dla najmłodszych. To m.in. sankostrada, gokarty na pedały, muzeum zabawek i skanseny Sądecczyzny, parki linowe, rajskie ślizgawki, park zabaw Zuzunia, zjeżdżalnia pontonowa, przejazd dorożkami czy też mini golf. 

Zadbaj o nocleg i dodatkowe atrakcje

Jednym z najważniejszych aspektów wypoczynku podczas pobytu w górach jest zakwaterowanie. Do wyboru mamy całą gamę noclegów – począwszy od luksusowych hoteli, przez apartamenty, pensjonaty i kwatery, a kończąc na schroniskach. Co zatem wybrać? Jeśli podróżujemy z małym dzieckiem lub niemowlakiem najwygodniejszy będzie pobyt w hotelu lub w apartamencie, gdzie przygotowano wszystkie udogodnienia dla maluchów. W hotelu warto wybrać opcję z wyżywieniem. Dodatkowo w hotelach w okresie ferii i wakacji często organizowane są dodatkowe zajęcia i animacje dla dzieci, które są świetnym rozwiązaniem dla tych rodziców, którzy chcieliby mieć chwilę dla siebie podczas urlopu.

Apartamenty są też dobrą opcją, jeśli wybieramy się na wyjazd ze znajomymi lub większą grupą. Pensjonaty i kwatery to bardziej oszczędna opcja, ale dla rodzin z dziećmi mniej komfortowa – zazwyczaj takie pokoje posiadają tylko wspólną kuchnię i często nie dysponują windą – ważną, jeśli wybieramy się z wózkiem. Schroniska są świetną opcją dla tych, którzy kochają pobyt na łonie natury i mroźne poranki z pięknym widokiem, ale raczej powinniśmy je sobie odpuścić z małymi dziećmi. Dobrze się tu powinny odnaleźć nastolatki, które kochają survivalowe przygody.  

Parki narodowe w górach

W Polsce mamy w sumie 23 parki narodowe, zajmujące 1% całkowitej powierzchni kraju. W górach jest ich 9, z czego aż 6 (Tatrzański, Babiogórski, Pieniński, Bieszczadzki, Magurski, Gorczański) znajduje się w Karpatach. Sudety mogą się pochwalić dwoma parkami narodowymi (Karkonoski i Gór Stołowych), a Góry Świętokrzyskie jednym. Największy spośród górskich parków narodowych to Bieszczadzki Park Narodowy, a najmniejszy – Pieniński.

Co warto wiedzieć, wybierając się do parku narodowego? Przede wszystkim trzeba zapoznać się z zasadami panującymi w danym parku. Ze względu na ochronę fauny i flory, można się tam poruszać tylko po wyznaczonych szlakach i tylko w ciągu dnia. Bezwzględnie zabronione jest zbieranie roślin i grzybów, płoszenie i chwytanie zwierząt, śmiecenie, wydobywanie i zbieranie minerałów, biwakowanie oraz niszczenie znaków i tablic turystycznych.

Przed wybraniem się do wybranego parku warto zaopatrzyć się w papierową mapę z wyznaczonymi szlakami – na telefonie nie zawsze można polegać. 

Parki linowe

Parki linowe to świetna zabawa – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ukryte w lesie drewniane konstrukcje i siatki, po których można się wspinać, balansować i skakać, to z pewnością świetna alternatywa dla górskich wypraw.

Do najbardziej znanych parków w polskich górach należą Tarzan w Karpaczu, Przygoda Park w Wiśle, Złota Grań w Zakopanem, Park Przygody Gubałówka, Trollandia w Szklarskiej Porębie, Jawor w Polańczyku, Lemur w Polańczyku, Base Camp Istebna, Beskid Park w Szczyrku, ABlandia w Rytrze, Kudowa Linowe Sanki w Kudowie-Zdroju.

Tarasy widokowe

Do najbardziej okazałych tarasów widokowych można zaliczyć tzw. ścieżki w koronach drzew lub ścieżki w chmurach. To wyjątkowo usytuowane trasy spacerowe, wznoszące się na wysokość kilkudziesięciu metrów.

Można z nich podziwiać otaczającą przyrodę a ze szczytu – piękną górską panoramę. Najwięcej ścieżek znajduje się w Czechach i na Słowacji, ale w polskich górach możemy już zwiedzać SkyWalk w Świeradowie Zdroju, która sięga aż 62 metrów. 

Place zabaw

Wybierając urlopową destynację z dzieckiem, koniecznie zróbmy research pod kątem tego, co najmłodsi kochają najbardziej – placów zabaw! Młodszym dzieciom wystarczy mały placyk, który często posiadają w swojej ofercie hotele. Starszaki będą preferowały bardziej wypasione miejscówki na świeżym powietrzu. Gdzie znajdziemy takie miejsca? Do najbardziej oryginalnych placów zabaw w górach zaliczają się plac zabaw Dolna Rówień Krupowa w Zakopanem, Plac Zabaw Kościelisko, Spiska Kraina w Niedzicy czy Kids Bania w Białce Tatrzańskiej. 

Wakacje w górach – zrób listę najpotrzebniejszych rzeczy

Każdy rodzic wie, że wyjazdy z dziećmi wiążą się z dodatkowymi kilogramami bagażu. Wyjazdy w góry rządzą się jednak swoimi prawami. Przygotowaliśmy dla was listę rzeczy, które będą nieodzowne podczas urlopu w górach.

  • Chusta lub nosidło dla małych dzieci
  • Pompka do kół w wózku (jeśli są pompowane) oraz pokrowiec przeciwdeszczowy do wózka
  •  Apteczka pierwszej pomocy
  • Termos na jedzenie i picie, a dla niemowlaków – torba termoizolacyjna na butelki
  •  Przynajmniej jeden powerbank
  • Sprawdzone buty trekkingowe
  •  Odpowiednią odzież, dostosowaną do zmiennych warunków pogodowych – dla dziecka zabierzmy też czapkę (pamiętajmy, że na wysokościach zawsze jest chłodniej)
  •  Akcesoria: latarka, czołówka, scyzoryk, zapalniczka
  • Laminowana mapa papierowa
  •   Koc ratunkowy na wszelki wypadek
  • Porządny, wyprofilowany plecak
  • Krem z filtrem UV i okulary przeciwsłoneczne

Schronisko czy hotel?

Spędzenie nocy w schronisku z pewnością należy do niezapomnianych doświadczeń. Nie ma to jak wybrać się w dłuższą trasę bez potrzeby zawracania, zobaczyć wschód słońca pośród górskich szczytów i spędzić trochę czasu na łonie natury. Ale pamiętajmy – schronisko daleko odbiega standardem od hotelu. W końcu nie taki jest jego cel. Z czym trzeba się liczyć decydując się na noc w schronisku? Przede wszystkim na spanie w sali kilku lub kilkunastoosobowej. Niektóre schroniska oferują pokoje 2- lub 3-osobowe, jednak w sezonie ciężko będzie trafić na wolną „dwójkę”.

Często też, szczególnie jeśli nie mamy zrobionej rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, może się okazać, że nie ma nawet łóżka, a jedyne wolne miejsce jest na podłodze. Trzeba mieć wtedy ze sobą matę i śpiwór. Inną kwestią są toalety i prysznice. Te są wspólne, więc nie ma się co dziwić, że są do nich duże kolejki. Ciepła woda w kranie też bywa w schronisku luksusem. Jeśli więc podróżujemy z małym dzieckiem lepiej sobie odpuścić i wybrać hotel, a do schroniska wrócić, jak pociecha podrośnie

Górski wyjazd z dzieckiem – zacznij, gdy jest jeszcze małe

Niektórzy twierdzą, że pobyt z małym dzieckiem w górach nie ma sensu i że lepiej odłożyć takie wyjazdy, kiedy dziecko będzie już starsze. My zdecydowanie się temu sprzeciwiamy! Nie trzeba rezygnować z podróży w ulubione miejsca tylko dlatego, że dziecko jest małe. Wręcz przeciwnie – warto pokazywać małemu człowiekowi już od najmłodszych lat piękno polskich gór i zarażać go pasją do wspinaczki, zdobywania szczytów i sportów zimowych. To wspaniała przygoda zarówno dla młodych rodziców, jak i dla malucha. Nie zapomnijcie się tylko odpowiednio wyposażyć w chustę lub nosidło i w drogę!

Odkryj najlepsze górskie hotele dla rodzin