Tatry, Pieniny, Beskidy, Bieszczady, Karkonosze, Góry Stołowe, Góry Świętokrzyskie – choć polskie góry zajmują zaledwie 3,3% powierzchni naszego kraju, są tak piękne i różnorodne, że zapierają nam dech, przyprawiają o szybsze bicie serca i skłaniają do rychłych powrotów. Z różnych powodów. Jedni kochają szusowanie na stokach narciarskich, inni trekkingowe eskapady i rowerowe wyzwania, a jeszcze inni atrakcje górskich kurortów. A to i tak tylko ułamek motywacji, dla których opuszczamy niziny i zmieniamy krajobraz na górski. Poznaj z nami warte zobaczenia atrakcje w górach – odkryj ciekawe miejsca i dowiedz się, co warto zobaczyć w Tatrach, Beskidach czy Górach Świętokrzyskich.

Atrakcje w górach

Polskie góry dla każdego

Nie trzeba być doświadczonym górołazem, by poznać uroki majestatycznych Tatr, łagodnych Pienin czy zaskakujących różnorodnością Beskidów. Polskie góry to świetny kierunek dla każdego. Nudzić się w nich nie będą zarówno wprawni trekkingowcy, jak i ci stawiający pierwsze kroki na szlakach czy rodziny z dziećmi. W Tatrach, Beskidach czy Bieszczadach nie brak zarówno tras wymagających dużej odporności na ekspozycję i umiejętności przemieszczania się w surowym, skalnym terenie, jak i takich, które można przemierzać śmiało już z małym dzieckiem.

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z trekkingiem, musimy jednak pamiętać o tym, żeby starannie zaplanować wyjście w góry i odpowiednio się przygotować. Aby się nie zrazić i cieszyć bezpieczną wycieczką, warto w pierwszej kolejności postawić na trasy mniej wymagające, w niższych partiach gór. Jeśli zabieramy ze sobą dzieci musimy pamiętać, aby dostosować wyprawę nie tylko do naszego doświadczenia i kondycji fizycznej, ale również do możliwości naszych małych towarzyszy.

Tatry dla miłośników wysokości

Zachwycają dostojeństwem, strzelistymi szczytami i wysokością – Tatry to jedyne w naszym kraju góry o charakterze alpejskim, idealne dla miłośników wysokości. To najwyższe wzniesienia w Polsce i jednocześnie najwyższa część Karpat. Gdy ktoś je pokocha, to zazwyczaj miłością na całe życie. Tym najwyższym z najwyższych tatrzańskich szczytów po polskiej stronie są Rysy – marzenie, cel i punkt honoru dla każdego miłośnika Tatr.

Choć poruszanie się szlakiem na wysokość 2499 m n.p.m. jest długie i mozolne (średnie nachylenie od Czarnego Stawu wynosi aż 30°), nagrodą za włożony wysiłek będą spektakularne widoki – przy dobrej widoczności możemy dostrzec stąd ponad górskich 100 szczytów! Tak rozległej panoramy nie znajdziemy w naszym kraju nigdzie indziej. Które tatrzańskie szczyty warto jeszcze zdobyć? Z pewnością Kasprowy Wierch – najpopularniejszy wierzchołek polskich Tatr, z którego możemy spojrzeć na okolicę z wysokości blisko 2 tys. m n.p.m. Prowadzący na niego szlak jest idealny, by ocenić swoją kondycję i wytrzymałość przed wyprawą w wyższe partie gór.

Swoich sił możemy też spróbować podczas wędrówki na górujący nad Zakopanem Giewont (1894 m n.p.m.) – wejście na szczyt „śpiącego rycerza” (jak mówi się na górę za sprawą jej charakterystycznego kształtu) i fotka ze słynnym stalowym krzyżem to punkt obowiązkowy każdego wielbiciela górskich wędrówek. Zaawansowanym górołazom poleca się Orlą Perć, uchodzący za najbardziej ekstremalny szlak po naszej stronie Tatr. Legendarna trasa o długości 4,3 km prowadzi granią na wysokości ok. 2100 m n.p.m. i łączy dwie przełęcze: Zawrat oraz Krzyżne. Wysokogórskie emocje gwarantowane! W polskich Tatrach znajduje się wiele innych szlaków – łączna długość wszystkich znakowanych tras wynosi aż 275 km, z czego część ma charakter typowo wysokogórski.

Dowiedz się więcej, czytając artykuł nt. sekretów najwyższych polskich gór.

Kasprowy Wierch, Zakopane czy Morskie Oko?

Wyobraźmy sobie, że jedziemy w Tatry i możemy tam spędzić tylko jeden dzień. Co koniecznie musimy zobaczyć, gdzie dotrzeć? Zdobyć Kasprowy Wierch, zwiedzić Zakopane czy wybrać się nad Morskie Oko? Nie ma jedynej słusznej odpowiedzi na to pytanie, każda z tych flagowych atrakcji Tatr (i nie tylko tych) zasługuje na poznanie. Jeśli mamy ochotę na dzień pełen rozrywek, wypełniony atrakcjami górskiego kurortu, z „rundką” po muzeach, przechadzką po Krupówkach oraz prawdziwą, kulinarną przygodą z góralską kuchnią – tatrzańska stolica z pewnością nas nie zawiedzie.

Jeśli jednak wolimy „wyruszyć w teren”, wyprawa nad Morskie Oko, największe jezioro w Tatrach, będzie strzałem w dziesiątkę. Otaczające je Tatry Wysokie, odbijające się w zielonkawej tafli to widok, którego chyba nie można mieć dość. Przejście z Palenicy Białczańskiej (gdzie możemy zostawić samochód) do Morskiego Oka zajmuje ok. 2,5 godziny.

Niewiele dłużej, bo ok. 3 godziny, zajmie nam wejście na Kasprowy Wierch (położony na wysokości 1987 metrów nad poziomem morza). Trudy wędrówki wynagradzają spektakularne widoki – na szczycie w całej okazałości zobaczymy zarówno Tatry Wysokie i Dolinę Gąsienicową, jak i Tatry Zachodnie z pasmem Czerwonych Wierchów oraz Zakopane. A jeśli nie o własnych siłach, na Kasprowy Wierch możemy poszybować słynną wysokogórską koleją linową. Ten słynny, „podniebny” środek transportu również dostarczy niezapomnianych widoków i przeżyć. Zachwycających miejsc w Tatrach jest oczywiście wiele więcej, dlatego warto tu wracać jak najczęściej.

Czytaj więcej na temat stolicy Tatr>>

Zobacz hotele w Tatrach

Jeśli Dolny Śląsk, to Góry Stołowe

Nie należą do najwyższych i najbardziej rozległych, a ich eksploatacja nie wymaga kondycji i sprawności grotołazów. A jednak, jak żadne inne wzniesienia w naszym kraju, zaskakują i działają na wyobraźnię, a ich scenograficzny potencjał nieustannie wykorzystują twórcy filmowi. Widzieliście „Opowieści z Narnii” – widzieliście Góry Stołowe. Odkrywanie tego baśniowego zakątka Ziemi Kłodzkiej najlepiej rozpocząć od wspinaczki po 665 stopniach na Szczeliniec Wielki – fantastycznego skalnego miasta o wymiarach 600 x 300 m, gdzie gospodarzami są zamienienie w skalne bloki małpolud, wielbłąda i kura.

W poszukiwaniu innych skalnych form warto podążać Drogą Stu Zakrętów z Kudowy-Zdroju do Radkowa albo udać się wprost (i zagubić) do labiryntu Błędnych Skał, którego stwórcą – jeśli wierzyć legendom – jest sam Duch Gór. Po wydostaniu się z plątaniny ciasnych korytarzy i zaskakujących konstrukcji jeszcze zobaczyć XVIII-wieczny Fort Karola oraz rezerwat Łężyckie Skałki. Fantastyczne emocje i zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane!

Zobacz hotele na Dolnym Śląsku

Bieszczady obowiązkowy punkt na mapie Podkarpacia

 

Wędrówka po zjawiskowych Połoninach (4-kilometrową Połoniną Caryńska, znajdująca się między dolinami Prowczy i Wołosatego, albo 8-kilometrową Połoniną Wetlińską), wspinaczka na Tarnicę (1346 m n.p.m.) czy kąpiel w największy sztucznym zbiorniku w Polsce – Jeziorze Solińskim dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przejażdżka Kolejka Leśną (a już wkrótce także i kolejką linową nad zaporą w Solinie) lub pokładzie drezyny dla łowców niebanalnych wrażeń.

Spotkanie z Zakapiorem lub przyjazną alpaką dla towarzyskich i kontemplacja Drogi Mlecznej w Parku Gwiezdnego Nieba dla romantyków. Choć cieszą się mianem najdzikszych gór w naszym kraju, są dla każdego. A szczególnie dla miłośników bliskiego kontaktu z naturą, którzy podczas wizyty w Bieszczadach nie mogą pominąć Rezerwatu Sine Wiry oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w głębi którego żyją przedstawiciele trzech największych europejskich ssaków drapieżnych – rysia, wilka i niedźwiedzia brunatnego. Gotowi na przygodę? Więcej o dzikich Bieszczadach przeczytacie w artykule nt. największych atrakcji tych gór.

Pieniny – widoki nie z tej ziemi

Choć nie są może tak wysokie jak Tatry czy Sudety – a właściwie to jedno z najmniejszych pasm górskich w Polsce – zaskakują spektakularnymi widokami, wyjątkowymi walorami przyrodniczymi oraz różnorodnością atrakcji. Nic dziwnego, że mają rzesze swoich „wyznawców”, którzy uznają je za świetną alternatywę dla bardziej obleganych Tatr. Gdzie się wybrać i co zobaczyć w Pieninach? Na pewno zawędrować na Trzy Korony oraz Sokolicę, przespacerować się Drogą Pienińską ze Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru i odwiedzić średniowieczny zamek w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim oraz ruiny zamku w Czorsztynie.

Nie lada gratką będzie też spływ Dunajcem flisacką tratwą, a także wędrówka grzbietem Małych Pienin od Palenicy do Wysokiej i dalej do Jaworek. Gdy dopisze nam pogoda, możemy podziwiać stąd kilka różnych pasm górskich, a kończący trasę Wąwóz Homole to jedno z najbardziej niesamowitych zakątków w całych polskich górach. Na rowerzystów czeka z kolei Velo Czorsztyn – trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego, idealna również dla rodzin z dziećmi.

Więcej nt. tych gór o ich największych atrakcji dowiesz się z artykułu nt. Pienin i Podhala.

Góry Świętokrzyskie – najciekawsze atrakcje w najstarszych polskich górach

Nie każdy podczas górskich eksploracji potrzebuje śmiałych wyzwań i ciągłego podnoszenia poprzeczki. Są tacy, którzy marzą po prostu o aktywnym wypoczynku i niespiesznej rekreacji. Dla nich Góry Świętokrzyskie to miejsce wręcz wymarzone. Niewysokie, łagodne wzniesienia w centralnej części Wyżyny Kieleckiej oferują stosunkowo łatwe trasy piesze i rowerowe na krótsze oraz dłuższe wędrówki, piękne widoki, ale też wiele wspaniałych zabytków i zakątków, które warto odwiedzić.

Centralną część gór zajmuje Świętokrzyski Park Narodowy, przez który przechodzi kilka szlaków, w tym m.in. czerwony ze Świętej Katarzyny przez Łysicę do Trzcianki. Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Do najciekawszych miejsc należą klasztory na Łysej Górze (zwaną też Świętym Krzyżem) i w Świętej Katarzynie, źródełko św. Franciszka i znajdująca się obok drewniana kapliczka, a także uznawana za najpiękniejszą w naszym kraju jaskinia Raj. Jej wnętrze zachwyca feerią kształtów i barw.

Wyjątkowym przeżyciem będzie także nocna wycieczka na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, gdzie dawniej odbywały się podobno zloty okolicznych wiedźm i czarownic. Podczas pobytu w Świętokrzyskiem warto zwiedzić również położone w sercu gór Kielce oraz Zamek Królewski w Chęcinach.

Beskidy – najbardziej różnorodne polskie góry

Wchodzą w skład Karpat Zachodnich i mają „raptem” 20 milionów lat – Beskidy to najmłodsze góry w Polsce, które pod względem wysokości ustępują tylko Tatrom. Rozciągają się wzdłuż prawie całej południowej granicy Polski – od Beskidu Śląsko-Morawskiego aż po Bieszczady. Ze względu na taką rozpiętość, aby je poznać, nie wystarczy jedna wycieczka. Warto zorganizować co najmniej kilka wyjazdów i odkrywać uroki tych gór krok po kroku. Do najpopularniejszych pasm Beskidów zaliczają się położone w Beskidach Zachodnich: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy i Gorce.

Jeśli chcemy odkryć beskidzkie atrakcje, urlop możemy zaplanować w Wiśle, Ustroniu, Szczyrku, Żywcu, Krynicy-Zdroju, Muszynie czy Piwnicznej-Zdroju. Tak naprawdę w którekolwiek miejsce na mapie Beskidów byśmy nie pojechali, wszędzie możemy liczyć na ciekawe miejsca i atrakcje, zachwycające panoramy, klimatyczne uzdrowiska, doskonale przygotowane, liczne szlaki turystyczne, piękną przyrodę (na obszarze Beskidów mieści się aż 11 parków narodowych – 4 z nich znajdują się na terytorium Polski).

Ponieważ beskidzkie pasma są bardzo rozległe, na turystów czekają bardzo różnorodne krajobrazy. Znajdziemy tu wzniesienia zarówno wysokie (z Babią Górą – najwyższym szczytem polskiej części Beskidów na czele), jak i łagodne, idealne na rodzinne eskapady.

Zobacz hotele w Beskidach

Piękne szlaki to również atrakcje turystyczne

Malownicze i inspirujące, krótkie i długie, do wspinania i na „lekkie spacery”, ale i pełne atrakcji po drodze – górskie szlaki są niezwykle różnorodne i urzekają nie tylko pięknymi panoramami. Jeśli sama wędrówka oraz podziwianie okolicy to dla nas za mało, bez problemu możemy znaleźć w naszych górach takie wytyczone ścieżki, których trasy będą obfitować w rozmaite atrakcje. I tak np. w Górach Stołowych podczas zdobywania Szczelińca Wielkiego możemy pokluczyć po niezwykłym skalnym labiryncie oraz zobaczyć dziesiątki fantazyjnych form skalnych, podczas eksploracji Gór Świętokrzyskich i wchodzeniu na Łysicę miniemy po drodze kamienny posąg pielgrzyma, prastare miejsce kultu Słowian, imponujący klasztor czy skalne rumowiska, na których podobno kiedyś urzędowały okoliczne wiedźmy, a w Pieniniach możemy podążać śladami Janosika.

Sieć tras dla górołazów w naszym kraju jest tak rozbudowana, że nie trudno udowodnić, że piękne szlaki to nie tylko widoki, ale również atrakcje turystyczne – pomniki przyrody i cuda natury, jaskinie, potoki i wodospady, zaciszne doliny, niezliczone punkty widokowe, przytulne schroniska, zabytkowe budowle i wspaniałe zabytki. Pozostaje tylko szykować ekwipunek i ruszać w drogę, by odkryć ich jak najwięcej!

Noclegi w górach – znajdź idealne, malownicze miejsce dla siebie

Jeśli rozwiązanie odwiecznego dylematu „morze czy góry” mamy już za sobą: postanowione – jedziemy w góry, czas na znalezienie noclegu. Niezależnie od tego, w który konkretnie region się wybierzemy, możemy przebierać w bazach noclegowego różnego typu. Jak wybrać nocleg w górach i znaleźć idealne, malownicze miejsce dla siebie? Wszystko zależy od tego, jakie mamy fundusze, potrzeby i oczekiwania.

Musimy m.in. odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy mieć bazę noclegową w centrum górskiego kurortu, czy może wolimy znaleźć coś bliżej natury, czy stawiamy na nocleg ze śniadaniami albo pełnym wyżywieniem, czy może jednak posiłki zorganizujemy sobie we własnym zakresie, bo np. planujemy „tournée” po okolicznych karczmach, restauracjach i barach. Czy marzy nam się luksusowy górski hotel z basenem i atrakcjami dla dzieci, góralski apartament, czy jedziemy większą grupą i wolimy jednak kilkuosobowy domek na wyłączność, a może naszym wymaganiom sprostają noclegi w górskiej willi lub przytulnym pensjonacie w niewygórowanych cenach.

Pod uwagę warto wziąć też schroniska górskie, często na pięknych polanach, z bajecznymi widokami na pobliskie wzniesienia. Po ustaleniu budżetu, priorytetów i oczekiwań, z pewnością bez problemu znajdziemy idealny dla siebie nocleg na wyjazd w góry. Najlepiej jednak z tym nie zwlekać – góry wzywają!

Zobacz hotele w polskich górach i znajdź idealny nocleg